Trenér Růžička čelí trestnímu oznámení z přijímání úplatků

Adam Sušovský Adam Sušovský
14. 4. 2015 11:28
Vladimír Růžička už čelí trestnímu oznámení z poskytování a přijímání úplatku, podvodu a poškozování cizích práv.
Vladimír Růžička už čelí trestnímu oznámení.
Vladimír Růžička už čelí trestnímu oznámení. | Foto: ČTK

Praha - Na trenéra hokejového národního týmu Vladimíra Růžičku bylo v úterý na protikorupční policii v Praze podáno trestní oznámení kvůli podezření z přijímání úplatku, podvodu a poškozování cizích práv.

Aktuálně.cz to potvrdil Jiří Jehlička, šéf portálu protikorupcnilinka.cz, jehož prostřednictvím bylo trestní oznámení odesláno. "Podal jsem podnět k prošetření," potvrdil Jehlička Aktuálně.cz. 

Více se o tom píše, než vyšetřuje

Jehlička přitom podezřívá Růžičku, že se dopustil alespoň jednoho ze tří uvedených trestných činů. "Jsem o tom přesvědčený, navíc tím, že k tomu chyběla dokumentace, ty peníze nebyly ani zdaněné."

"Podáváme trestní oznámení u všech takových mediálních kauz. O mediálních kauzách se více píše, než aby se vyšetřovaly. Všichni si pak upravují své výroky a to pak narušuje vyšetřování," tvrdí Jehlička.

Tři týdny před začátkem hokejového mistrovství světa dostal Vladimíra Růžičku do problémů Miroslav Palaščák, podnikatel a otec mladého hokejisty.

Slavia tvrdí, že o půjčce nevěděla

Palaščák totiž Růžičkovi zaplatil dvakrát 250 tisíc korun jako "sponzorský dar klubu" údajně pod příslibem, že jeho syn David dostane šanci v A týmu hokejové Slavie. Poté, co se tak nestalo, natočil skrytou kamerou schůzku s trenérem, ve které si věc měli vyjasnit.

Růžička už přiznal, že peníze od Palaščáka přijal. Zatímco ještě v sobotu pro TN.cz tvrdil, že šlo o sponzorský dar, v oficiální tiskové zprávě v pondělí uvedl, že šlo o půjčku. I proto je Růžička v podezření, že úplatek skutečně přijal.

Od celé věci se už důrazně distancovala i hokejová Slavia. Majitel Vladimír Pitter uvedl, že šlo o osobní akci Vladimíra Růžičky a vedení klubu o tom nevědělo (více zde). Půlmilionová částka, kterou Růžička od otce přijal, proto ani nebyla zanesena do účetnictví.

Palaščák: Bral jsem to jako službu

"Když synovi končil juniorský věk, bylo mi v klubu řečeno, tedy panem Růžičkou, že mu nebude prodloužena smlouva a že má jít místo hokeje do práce. V té době se kolem kluka už delší dobu motal Jiří Mouček, který slíbil, že pomůže a zkusíme to někam jinam. Nakonec přišel s tím, že mluvil s Vláďou Růžičkou a že ten řekl, že když dám 250 tisíc korun, tak se o něj postará," řekl Miroslav Palaščák deníku Blesk.

Růžička mu prý tvrdil, že peníze mají jít na posilovnu. "Ale já si nedělal iluze. Kdyby to tak skutečně mělo být, tak by musel být přece zdroj peněz při platbách nějak doložen nějakými dokumenty. Já chtěl, aby to šlo na fakturu jako sponzorský dar, ale to bylo panem Moučkem kategoricky odmítnuto, že se to tak nedělá. Bylo mi řečeno, že to musím předat v hotovosti," řekl Palaščák.

Peníze předal Růžičkovi podle svých slov v Edenu. "Utekl rok a kluk nikde pořádně nehrál. Na začátku další sezony byla znovu ta samá nabídka. Tak jsem tam zase přinesl peníze a zase to nefungovalo. On kluka poslal do jiného klubu, ale ani tam nedostal šanci," uvedl Palaščák.

Sám situaci nebral jako poskytování úplatku. "Já to bral tak, že mi někdo nabízí službu. Prostě pan Růžička přišel s nabídkou a já jsem ji vzal. Akorát jsem netušil, že ji nesplní," řekl Palaščák.

Nahrál si pak jednání s Růžičkou skrytou kamerou. "Uvědomil jsem si, že jsem mu dal dvakrát 250 tisíc a nemám na to žádný doklad, že to převzal, protože to oni zásadně nechtěli. Udělal jsem poslední zoufalý pokus a někdy na konci roku jsem zašel za panem Růžičkou. Dal jsem mu číslo svého účtu a řekl mu, že má týden na to, aby mi ty peníze vrátil. Asi za tři nebo čtyři dny mi ty peníze opravdu přišly na účet," dodal Palaščák.

Král: Nežijeme v bílém prostředí

Růžička se už k celé kauze nechce vyjadřovat, do médií bude mluvit pouze prostřednictvím svého právníka. Až do konce mistrovství světa nechce situaci rozebírat ani hokejový svaz, který Růžičkovi vyjádřil podporu.

"Viděl jsem taky to video a můj dojem z toho nebyl, že by nějak dehonestovalo trenéra," uvedl včera prezident Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) Tomáš Král v rozhovoru pro Českou televizi. 

"Nebudeme si myslet, že žijeme v bílém prostředí, kde se neodráží věci, které se dějí v celé společnosti," dodal šéf českého hokeje.

Podporu trenérovi vyjádřili i reprezentanti

Jednoznačnou podporu Růžičkovi vyjádřili i reprezentanti, kteří se ve Velkých Popovicích připravují na nadcházející zápasy Euro Hockey Tour ve Švédsku a na světový šampionát.

"Přes negativní kampaň načasovanou na období před mistrovstvím světa se chceme stoprocentně věnovat přípravám na vrcholný turnaj sezony v domácím prostředí," uvedli hráči ve společném prohlášení. "Všem hokejovým fanouškům vzkazujeme, že se jí nenecháme ovlivnit a pod vedením trenéra Vladimíra Růžičky jsme připraveni udělat maximum pro úspěch na světovém šampionátu."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy