Tona vyhecovala dcera. Tak dal bleskový gól a hattrick

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
28. 9. 2013 6:00
Petr Ton se hatrrickem a jednou asistencí proti Třinci posunul na špici tabulky střelců i kanadského bodování (7+3).
Petr Ton zkraje letošní sezony táhne Spartu. V šesti zápasech nastřílel už sedm gólů, k nim přidal tři asistence.
Petr Ton zkraje letošní sezony táhne Spartu. V šesti zápasech nastřílel už sedm gólů, k nim přidal tři asistence. | Foto: Jakub Šafránek

Praha - Rovněž ve třetím letošním utkání Sparty na domácím ledě byl klíčovou postavou útočník Petr Ton. Za pár dnů čtyřicetiletý kanonýr předvedl v 6. kole proti Třinci obdivuhodné představení.

Úvodní gól zápasu vstřelil už v sedmé sekundě, do první přestávky stihl zkompletovat hattrick a k tomu přidal i jednu asistenci. Celkem nastřádal už deset kanadských bodů a vede tabulku produktivity.

Po výhře 8:3 přiznal, že jej vyhecovala rodina.

"Holce jsem slíbil, že dám hattrick, a ona se začala hrozně smát. Navíc manželka si rýpla, že jsem ho dal loni, a tak už mám do konce kariéry vybráno. Takže teď si z nich můžu zase udělat srandu já," usmíval se Ton spokojeně.

Překvapilo vás, jak snadno a rychle jste se s Jardou Hlinkou dostali po úvodním buly k třinecké brance?
"Překvapilo. Ale je pravda, že to máme sehrané jako signál, kdy to člověk zkusí hned po buly. Ale je pravda, že taková situace, aby šli dva sami na bránu, se moc často nestává. Každopádně to znamenalo náš výborný vstup do utkání."

Trefil jste se už po sedmi sekundách hry, čímž jste se zařadil mezi nejrychlejší střelce extraligové historie (rekord, i když zpochybněný, drží plzeňský Martin Špaňhel, který skóroval za čtyři sekundy). Myslíte si, že by to šlo zahrát ještě rychleji?
"Byla to přímočará akce, tak mi možná přijde těch sedm sekund ještě docela dost. Na to, že to šlo z buly. Uvidíme, jestli Robert Záruba v televizi na tom ještě něco nenajde."

Do konce první třetiny jste zkompletoval hattrick. Kolikátý třígólový zápas to ve vaší kariéře vůbec byl?
"Myslím, že čtvrtý ve Spartě, na Kladně byl jeden a dva ve Finsku."

Jednalo se o váš nejrychlejší hattrick?
"Ne, nejrychlejší byl na Slavii v roce 2007 za 5:08."

Přesto, povedlo se vám vstřelit tři góly za pouhou třetinu. To skoro vypadalo, jako byste měl na brankáře Hrubce nějaký tajný recept.
"Já toho brankáře skoro neznám. Byl to pro mě takový zápas, že jsem v první třetině vystřelil třikrát na bránu a dal jsem tři góly. Takové utkání si budu pamatovat asi nadosmrti."

Mohl jste však přidat ještě čtvrtý gól. Jenže trestné střílení jste neproměnil. Mrzelo vás to?
"Díky tomu, že jsme vyhráli, tak mě to tolik nemrzelo. Spíš mě to mrzí podvědomě z toho pohledu, že jsem si počkal na pohyb brankáře, který ho shodou okolností udělal, a já zakončení podcenil. Myslel jsem si, že ho lehce přehodím, a udělal jsem to trochu lajdácky. Ale při takovém zápase se na to zapomene snadněji."

Říkal jste, že jste hattricků nastřílel už sedm. To je pěkné číslo...
"No, na těch dvacet let to zas tolik není. Nastřílím ho tak jednou za dva tři roky. Shodou okolností jsem dneska doma zamachroval, protože holka měla jít na první hokej a přemýšlela, jestli má jít, nebo nejít. Já jsem jí říkal, ať jde, že dám hattrick. Ona se začala hrozně smát. Navíc manželka si rýpla, že jsem ho dal loni, a tak už mám do konce kariéry vybráno. Takže teď si z nich můžu zase udělat srandu já."

Jak si vysvětlujete, že se vám letos tak střelecky daří?
"Střílí to celému týmu. Dáváme suverénně nejvíc gólů a od toho se to odvíjí. Já jsem prostě ofenzivní hráč a když se na to nabalí ostatní, navzájem se podporujeme, tak si ten hokej užíváme. Já vím, že trenérovi se třeba kolikrát nelíbí, že když 2:0 vedeme, je to nahoru dolů. Ale pak v tu chvíli, když člověk chytne tu chuť, tak je to těžké zastavit."

V posledních dvou zápasech jste nastoupil s Hlinkou a Rolinkem. Jak svou spolupráci hodnotíte?
"Já jsem za těch šest zápasů vystřídal asi šest útočníků. Já mám pro kluky jen slova chvály. Zvlášť, když se dá rychlý gól, tak se všem hned hraje lépe. I když je pravda, že jsme suverénně nejstarší lajnou ve Spartě. Když nám to bude šlapat a budeme bodovat, tak budu jedině rád."

----------------------------------------------------------------------------

Nejrychlejší góly domácí historie:
00:04 Martin Špaňhel (PLZ) 8.10.1999 Plzeň - Vsetín 7:1 (Podle svědků se však tehdy včas nerozjela časomíra, nicméně v oficiálním zápise zůstal údaj nezměněn)
00:06 Petr Rosol (LIT) 20. 3.1986 Litvínov - Pardubice 4:5 sn
Tomáš Jelínek (SPA) 15.11.1988 Sparta - Litvínov 5:4
00:07 mj. Pavel Janků (ZLN) 20.3.1995 Zlín - Kladno 8:3
Dominik Pacovský (SPA) 16.11.2011 Karlovy Vary - Sparta 0:3
Petr Ton (SPA) 27.11.2013 Sparta - Třinec 8:3
 

Právě se děje

před 21 minutami

Tři desítky dětí na táboře na Novojičínsku ošetřili kvůli zažívacím obtížím záchranáři, případ řeší hygiena

Záchranáři ošetřili během víkendu tři desítky dětí z dětského tábora na Novojičínsku. Trpěly nevolností, průjmy a zvracely. Devět dětí skončilo v nemocnici. Ostatní, které měly zdravotní problémy, jely domů. Řekl to mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl. Děti se nakazily podle informací ČTK pravděpodobně ze svačiny, kterou některé nesnědly hned, ale až později odpoledne.

"Příčiny přesně neznáme. Zjišťuje je nemocnice a hygienici," uvedl Humpl. Dodal, že záchranáři se o situaci dozvěděli v sobotu před půlnocí. "Na místě zasahovalo pět posádek," dodal. Lékaři ošetřili 33 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy