Ton vs. Sparta: Doufám, že letos jen čtyřikrát, říká kanonýr

Adam Sušovský Adam Sušovský
26. 9. 2014 6:00
V extralize se dnes hraje vyšperkovaný šlágr kola. Kanonýr Petr Ton nastoupí v dresu Brna poprvé proti Spartě.
Petra Tona fanoušci v extralize jedenáct let vídali jen v dresu Sparty, ke se stal nejlepším kanonýrem klubu. Teď však bude válčit za jiný klub. Proti Spartě jde poprvé s Kometou Brno.
Petra Tona fanoušci v extralize jedenáct let vídali jen v dresu Sparty, ke se stal nejlepším kanonýrem klubu. Teď však bude válčit za jiný klub. Proti Spartě jde poprvé s Kometou Brno. | Foto: Eduard Erben

Brno – Kanonýr Petr Ton dnes oblékne dres Brna a poprvé se v něm představí proti Spartě, za kterou válel dlouhých jedenáct let. Šlágr hokejové extraligy sledujte v 18:20 i v online přenosu na Aktuálně.cz.

Petr Ton v rozhovoru pro Aktuálně.cz přiznává, že z utkání proti Spartě zrovna dobrý pocit nemá. „Abych byl upřímný, byl to jeden z důvodů, proč jsem v létě uvažoval hlavně o zahraničí,“ říká.

Přesto mu teď nic jiného nezbývá a proti Spartě půjde do boje na křídle první linie Komety, i proto je večerní hokejový šlágr tak vyostřený a mediálně přitažlivý. 

Těšíte se na takový zápas, nebo byste byl radši, kdybyste ho hrát nemusel?
Já budu upřímný, právě z tohoto důvodu jsem se po jedenácti letech ve Spartě rozhodoval pro zahraničí. Nakonec to nevyšlo a já musel do týmu z Česka, kde byl o mě zájem. Pro mě je teď ale asi lepší, že začínáme v Brně, a budu věřit, že nás letos proti Spartě čekají jen ty čtyři zápasy. A my teď tento musíme vyhrát, protože body nutně potřebujeme.

Zbyněk Irgl, když měl hrát před týdnem poprvé proti Vítkovicím, říkal, že takové zápasy moc nemá rád, protože nerad dohrává své kamarády. Jak jste na tom vy?
Já tohle moc dobře znám za tu spoustu let, co žiju na Kladně. Byl jsem šest let ve Finsku a pak jsem to tak cítil několik prvních let, co jsem do Kladna přijížděl za Spartu a hrál najednou proti nim. Všechny je znám, jsou to kamarádi. Na Kladně bydlím doteď, syn tam hraje hokej a potkával jsem je každý den.

Jaké to je hrát proti svým?
Pro někoho to je motivace, že se vybičuje k lepším výkonům a že se chce ukázat. Já už mám věk a zkušenosti, tak vím, jak se připravit, a hodně zápasů jsem si takhle odzkoušel i v tom Finsku. Tenkrát jsem přišel do Oulu kvůli tomu, aby se po letech bez play off udělal velký úspěch, a my hned ve čtvrtfinále dostali Jyväskylä, kde jsem tři roky předtím hrál, a ještě jsme prohrávali 1:3, bylo to těžké. Nakonec jsme teda postoupili a já si pak vždycky vzpomněl na to Kladno, když jsme tam jeli se Spartou.

Žene vás dopředu taky touha ukázat se, dokázat Spartě, že v létě udělala vaším odchodem chybu?
Ne, ne, ne. Já už nemusím nikomu nic dokazovat. Všichni věděli, co ode mne očekávat. Šli jinou cestou omlazení, takový je prostě sportovní život. Já zítra nebudu chtít vyhrát, abych Spartě něco dokázal, ale aby tři body zůstaly v Brně, protože je potřebujeme.

Před sezonou se říkalo, že kvůli vám bude rivalita mezi Brnem a Prahou ještě vyšší. Myslíte, že to tak opravdu bude?
Těžko říct, jak to bude vyhrocené. Sparta hrála za tři roky s Brnem dvakrát play off a dvakrát byla Kometa úspěšná, tak možná proto to vyhrocené bude. Lidi to řeší, po Slavii je Kometa asi největší rival, ale na druhou stranu má Sparta takové nepřátelské prostředí všude, kam přijede ven. A jestli já něco změním? To můžu těžko odhadovat. Typově jsem typ člověka i hokejisty, který nikdy nikoho nedráždil. Chtěl jsem vždy spíš lidi bavit a teď budu akorát na jiné straně barikády. Chování fanoušků neumím odhadnout, ale co jsem slyšel, stáli v Praze na mé straně.

Takže se nebojíte toho, co zažil Zbyněk Irgl, když poprvé nastoupil za Třinec a kotel Vítkovic na něj křičel?
Nebojím se toho a ani to nepředpokládám. On i já jsme byli v úplně rozdílných situacích, když jsme se bez smlouvy rozhodovali, kam jít.

Nabízím ještě jeden nedávný sportovní příklad, kdy hráč nastoupil proti svému klubu. Frank Lampard minulý víkend za Manchester City gólem vyrovnal zápas s Chelsea a gól z úcty ke klubu, ve kterém strávil téměř celou kariéru, neslavil. Už jste přemýšlel, jaké by to bylo dát Spartě gól?
(Přemýšlí) Přiznám se, že takhle daleko neuvažuju. Hlavně chci předvést dobrý výkon a být platný týmu. To, co přijde, bude spontánní. Já jsem nikdy oslavy neplánoval, někdy se člověk raduje víc a někdy míň.

Hecujete se s kabinou Sparty, třeba s Jardou Hlinkou?
Ne, já tyhle věci nemám moc rád. Když mi někdo ze slušnosti napíše a popřeje, tak mu samozřejmě odepíšu, ale na ty vyhecované smsky a telefony moc nejsem, každý má holt jinou povahu. Jarda je pro mě kamarád, ale zítra na ledě bude protihráč, a tohle nechci před zápasem vůbec řešit.

Vypsal jste v kabině Brna za vítězství nad Spartou aspoň prémie?
To víte, že jo. Nejsem první ani poslední, tohle se musí.

Takže bude zítra tataráček, jo?
No vidíte, víte, že to není špatný nápad? Ten jsem tady ještě v Brně po zápase neviděl, o tom budu uvažovat (směje se). 

 

Právě se děje

před 18 minutami

Čeští snowboardisté skončili na MS v kvalifikaci obřího slalomu

Boje o medaile v paralelním obřím slalomu budou na mistrovství světa v Rogle bez českých snowboardistů. Po odstoupení největší naděje Ester Ledecké, která start na šampionátu na poslední chvíli vzdala kvůli nespecifikovaným zdravotním problémům, nikdo z dalších reprezentantů neprošel ve Slovinsku kvalifikací.

Juniorky Klára Šonková a Adéla Keclíková skončily hned po první jízdě a obsadily 35. respektive 43. místo. Do druhého kola neprošli mezi muži ani Adam Počinek (43.) a Viktor Brůžek (46.).

Nejrychlejší čas mezi ženami v kvalifikaci zajela vítězka Světového poháru Ramona Hofmeisterová z Německa, mužům kraloval Rus Igor Slujev. Vyřazovací jízdy začnou ve Slovinsku ve 14:00.

Další zprávy