České dvacítce i Spartě vychytal poslední titul, teď hokejový dobrodruh Duba končí

Daniel Poláček Daniel Poláček
8. 6. 2021 17:18
Brankář Tomáš Duba ukončil ve 39 letech kariéru. U hokeje ale zůstane. Ve Finsku, kde se s finskou manželkou a dětmi usadil, začal trénovat mládež.
Tomáš Duba vychytal Spartě její poslední titul.
Tomáš Duba vychytal Spartě její poslední titul. | Foto: Ondřej Besperát

Naposledy Duba v předminulém ročníku chytal za anglický Sheffield. Minulou sezonu, kterou citelně zasáhla koronavirová pandemie, vynechal. A další už nepřidá.

"Pověsím to na hřebík," řekl deníku Aktuálně.cz. "Před několika týdny jsem sice dostal nabídku z nejmenované nejvyšší soutěže, ale doma mi to neprošlo. Už jsme se tady za ten rok usadili. S díky jsem odmítl."

"Sice ve mně ještě něco hlodá, ale už si nepotřebuju nic dokazovat," pokračoval. "Kde jsem chtěl hrát, jsem hrál. Z 95 procent jsem přesvědčený, že končím."

Duba patřil k velkým talentům českého hokeje. Na juniorském mistrovství světa 2000 bral zlato coby náhradník, o rok později k titulu přispěl jako jednička. Jde o dosud poslední zlato české dvacítky.

Poté si Dubu v sedmém kole draftu NHL vyhlédl Pittsburgh, ale v zámoří v zápasu nenastoupil. Ani na farmě. V Evropě se ale prosadil. Po návratu z Finska vychytal pražské Spartě její zatím poslední titul. Uplynulo od něj už 14 let.

V pozdější fázi kariéry Duba proslul coby hokejový dobrodruh. Celkově chytal v devíti různých zemích včetně Itálie, Jižní Koreje či Velké Británie. 

U hokeje zůstane. Během "covidového" ročníku plynule přešel k trénování ve finské Lappeenrantě.

"Začal jsem v místním klubu trénovat dorost," prozradil. "Dělám asistenta trenéra a trenéra gólmanů. Také jsem se zařadil do školního programu, kde vychovávají trenéry pro nároďák. Trvá to dva tři roky, já jsem v prvním. Chtěl bych načerpat co nejvíc znalostí od lidí, které považuju za odborníky. Třeba to pak zúročím v Česku, kdoví."

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy