Tampa vyrovnala sérii s Rangers, Palát s Ruttou řídili výhru pěti body

8. 6. 2022 6:42
Ondřej Palát a Jan Rutta výrazně pomohli Tampě Bay k výhře 4:1 nad NY Rangers. Palát zapsal tři body za gól a dvě asistence a obránce Rutta rozšířil svou bodovou sbírku o dvě nahrávky. Obhájci Stanley Cupu i díky výraznému českému příspěvku srovnali finále Východní konference NHL na 2:2.
Radost hokejistů Tampy  v čele s Ondřejem Palátem
Radost hokejistů Tampy v čele s Ondřejem Palátem | Foto: Reuters

Série se po dvou zápasech na Floridě přesouvá zpět do New Yorku, kde domácí Rangers vyhráli první dva semifinálové duely.

Tampa za vyrovnáním série vykročila ve třetí minutě, kdy otevřel skóre útočník Patrick Maroon. Čtyřiatřicetiletý Američan, jenž ve čtvrté formaci Lightning bojuje o svůj čtvrtý Stanley Cup v řadě, vstřelil v aktuálním play off třetí branku.

Ve druhé třetině se do statistik poprvé zapsalo české duo. Ve 34. minutě Ruta našel ve středním pásmu Paláta, ten z otočky vyslal do úniku Nikitu Kučerova a ruský útočník se sám před brankářem Igorem Šesťorkinem nemýlil.

V úvodu třetí části si Rutta s Palátem spolupráci zopakovali a připravili třetí gól Lightning. Útočník Palát se po Rutově nahrávce vytočil z rohu až do střelecké pozice a jeho povedenou ránu dorazil za Šesťorkina Steven Stamkos.

Rangers vyzráli na Andreje Vasilevského v 57. miuntě, kdy na 1:3 snížil Artěmij Panarin, při závěrečném risku bez brankáře ale ujel hostující obraně Palát a svým sedmým gólem v play off rozhodl o výhře Lightning.

Český útočník k sedmi brankám přidal šest nahrávek a s 13 body je společně se Stamkosem druhým nejproduktivnějším hráčem Lightning ve vyřazovacích bojích. Rutta v dosavadním průběhu průběhu play off nasbíral tři body za stejný počet asistencí a vyrovnal svůj rekordní bodový zisk z minulé sezony.

Finále Východní konference play off NHL - 4. zápas:

Tampa Bay - New York Rangers 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)

Branky: 3. Maroon, 34. Kučerov (Palát, Rutta), 45. Stamkos (Palát, Rutta), 60. Palát - 57. Panarin. Střely na branku: 31:35. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Vasilevskij, 2. Palát, 3. Rutta (všichni Tampa Bay). Stav série 2:2.