Tampa vyhrála v Montrealu, Canadiens si stěžují na rozhodčí

2. 5. 2015 7:28
Ve druhém pátečním zápase mezi Chicagem a Minnesotou potvrdili pozici favorita Blackhawks, kteří zvítězili 4:3
Andrej Šustr (62) se raduje se spoluhráči z první výhry v sérii s Montrealem
Andrej Šustr (62) se raduje se spoluhráči z první výhry v sérii s Montrealem | Foto: Reuters

New York - Hokejisté Tampy Bay zvítězili v úvodním utkání 2. kola play off NHL na ledě Montrealu 2:1 ve druhém prodloužení. Přispěl k tomu i český obránce Andrej Šustr, jenž si připsal asistenci u prvního gólu, při němž byl na ledě i útočník Ondřej Palát.

Zápasu kralovali oba gólmani; domácí Carey Price si připsal 33 zákroků, jeho protějšek Ben Bishop o deset více. Oba góly v základní hrací době padly až ve třetí třetině. Ve 43. minutě dostal hosty do vedení Tyler Johnson, který před brankou tečoval střelu Matthewa Carleho, jemuž do palebné pozice přihrál Šustr. Domácí srovnali pět minut před koncem, kdy Bishop nezkrotil lapačkou střelu Maxe Paciorettyho.

O vítězství Lightning rozhodl po dvou minutách druhého prodloužení Nikita Kučerov, jenž překonal domácího gólmana pohotovou střelou z prostoru mezi kruhy. Jednadvacetiletý ruský útočník už se radoval z gólu v prvním prodloužení, jenže ten mu rozhodčí neuznali kvůli postavení v brankovišti.

"Dělali jsme si srandu, že je možná jediným hráčem, který dal dva góly v jednom prodloužení," smál se střelec první branky Johnson. Kouč Tampy Jon Cooper ale s neuznáním gólu souhlasil. "Nemůžu s rozhodnutím sudích polemizovat. Odehrálo se to v rychlosti, ale je vidět, že mají trénované oko. Ze zpomaleného záběru bylo vidět, že Nikita natlačil puk do branky i s brankářovým betonem, Price neměl šanci zasáhnout," uznal Cooper.

Jeho protějšek Michel Therrien však měl k rozhodčím výhrady. Podle něho neměl platit ani druhý gól Kučerova. "Rozhodčí předtím neodpískali ofsajd. Jsme z toho velice zklamaní a frustrování, ale už s tím nemůžeme nic dělat," láteřil Therrien. "Teď však hlavně hodnotím to, jak jsme dnes hráli. Byl to náš nejlepší výkon v play off. Dokázali jsme soupeře dostat pod tlak a držet se našeho plánu. Z tohoto utkání si musíme vzít plno pozitivních věcí."

Nicméně Canadiens doplatili na neproměňování šancí. Jednu obrovskou měl i Tomáš Plekanec, který ve druhé třetině zakončoval únik dva na jednoho ve vlastním oslabení. Brankář Bishop mu skvělým zákrokem sebral jistý gól, kterým by se domácí dostali do vedení 1:0. "Neuvěřitelný zákrok. Takový, který změní celý zápas," poznamenal kouč Cooper.

Ve druhém pátečním duelu mezi Chicagem a Minnesotou nouze o góly nebyla, fanoušci jich viděli sedm, přičemž Blackhawks vítězstvím 4:3 potvrdili pozici favorita.

Chicago vedlo po první třetině už 3:0, hosté dokázali během úvodních deseti minut druhé části manko smazat, minutu před druhou sirénou ale vrátil domácím vedení Teuvo Teravainen a hubený náskok udrželi Jestřábi až do konce. A potvrdili tak, že jsou v této sezoně neporazitelní, pokud vstupují do třetí třetiny ve vedení. V základní části vyhráli všech 25 zápasů, v nichž měli po čtyřiceti minutách náskok aspoň jednoho gólu, v play off přidali v této pozici další dvě vítězství.

2. kolo play off NHL:

Východní konference - 1. zápas:

Montreal - Tampa Bay 1:2 ve druhém prodl. (0:0, 0:0, 1:1 - 0:0, 0:1)

Branky: 55. Pacioretty - 43. Johnson (Šustr), 83. Kučerov. Střely na branku: 44:35. Diváci: 21.287. Hvězdy utkání: 1. Kučerov (Tampa), 2. Price (Montreal), 3. Bishop (Tampa). Stav série: 0:1.

Západní konference - 1. zápas:

Chicago - Minnesota 4:3 (3:0, 1:3, 0:0)

Branky: 2. Saad, 14. P. Kane, 16. Krüger, 40. Teravainen - 22. Zucker, 26. Parise, 30. Granlund. Střely na branku: 35:33. Diváci: 21.851. Hvězdy utkání: 1. Teravainen (Chicago), 2. Parise (Minnesota), 3. Hjalmarsson (Chicago). Stav série: 1:0.

Kompletní výsledky a program play off NHL najdete zde.