Švýcarští hokejisté zdolali Lotyše

ČTK
28. 4. 2007 20:50
Moskva - Hokejisté Švýcarska si ve svém prvním utkání na světovém šampionátu připsali výhru nad Lotyšskem, Švédsko rozstřílelo Itálii.

Švýcarsko - Lotyšsko 2:1

Od 29. minuty prohrávali, ale ještě v druhé třetině dokázali skóre otočit a stav 2:1 vydržel až do konce. První den bojů ve skupině A, jež se celá odehraje v moskevské hale Chodynka, dnes uzavře večerní duel Švédska s Itálií.

Švýcaři sice od začátku potvrzovali pozici mírných favoritů, ale nenacházeli cestu do vyložených příležitostí. A když už se jim přece jen podařilo nalézt okénko v dobře fungující obraně Lotyšů, jako v 15. minutě Reichertovi, zakročil spolehlivý brankář Naumovs. Úvodní třetina příliš vzruchu nenabídla a skončila bezbrankovým stavem.

Také do druhé dvacetiminutovky vstoupili lépe Švýcaři, ale jejich odhodlání poněkud zbrzdila povedená spolupráce lotyšských  hráčů, kteří si v uplynulé sezoně české extraligy vyzkoušeli vsetínský dres - Berzinše se střelcem Darzinšem. Ještě do druhé  přestávky však favorit dokázal zlomit Naumovsovu neprůstřelnost a díky souhře Wichsera s Jeanninem otočil skóre na 2:1.

Přestože se v závěrečné části Lotyši tlačili za vyrovnáním a prodloužením, Švýcaři si již těsné vítězství nenechali vzít. Lotyšsku nepomohla ani krátká závěrečná hra bez brankáře.

Výsledek - skupina A:
Švýcarsko - Lotyšsko 2:1 (0:0, 2:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 36. Wichser (Jeannin), 40. Jeannin (Wichser) - 29. Darzinš (Berzinš). Rozhodčí: Pellerin (Kan.) - Kicha (Ukr.), Pouzar (ČR). Vyloučení: 4:5. Bez využití. Diváci: 6668.
Sestavy:
Švýcarsko: Hiller - Steinegger, Gerber, Blindenbacher, Streit, Bezina, Forster, Vauclair - Reichert, Ambühl, Rüthemann - Wirz, Di Pietro, Camichel - Lemm, Sannitz, Jeannin - Sprunger, Monnet, Della Rossa - Wichser. Trenér: Ralph Krueger.
Lotyšsko: Naumovs - Pujacs, Galvinš, Saviels, Rekis, Lavinš, Sorokins, Tribuncovs, Jerofejevs - Tambijevs, Semjonovs, Niživijs - Cipulis, Vasiljevs, Daugavinš - Redlihš, Berzinš, Darzinš - Macijevskis, Širokovs, Pantěljejevs. Trenér: Olegs Znaroks.

Švédsko - Itálie 7:1

Hokejisté Švédska, kteří na probíhajícím šampionátu obhajují mistrovský titul z minulého mistrovství světa v Lotyšsku, porazili ve svém úvodním utkání podle předpokladů Itálii vysoko 7:1. Italové sice zaskočili favorita vedoucí brankou, ale ve zbytku utkání se již pouze bránili v lehkém tempu hrajícím Seveřanům, kteří si s chutí zastříleli. Další utkání skupiny A jsou na programu v pondělí.

Žigmund Pálffy
Žigmund Pálffy | Foto: Aktuálně.cz
Žigmund Pálffy: Najlepší bol brankár
Jeden z nejlepších slovenských hokejistů historie. Sledujte jeho blog.

Zápas jednoho z velkých favoritů šampionátu začal nečekaně, když Italové De Bettinovou pohotovou dorážkou využili již ve 4.  minutě přesilovku. Ani inkasovaná branka však Švédy neprobudila, a tak promarnili i 103 sekund trvající přesilovku pěti proti třem.

Jenže jejich tlak nadále narůstal a dalo se proto očekávat, že brankář Carpano v italské svatyni čisté konto dlouho neudrží.

Podařilo se mu to až do 16. minuty, kdy projel celým hřištěm Davidsson a přesně mířenou ranou k tyči vyrovnal. Po chvilce si zahrálo přesilovku Švédsko a Emvall svou tečí otočil výsledek očekávaným směrem. Rozhodující pasáž celého duelu si seveřané schovali na první polovinu druhé třetiny, kdy v rozmezí šesti minut vsítili hned čtyři góly.

V závěrečné části už se tak v podstatě vůbec o nic nehrálo, rozdíl mezi oběma týmy byl více než patrný a favorit stihl přidat ještě jednu branku.

Výsledek - skupina A:
Švédsko - Itálie 7:1 (2:1, 4:0, 1:0)
Branky a nahrávky:
16. Davidsson (Hedström), 18. Emvall (Akerman, Tärnström), 24. Martensson (Tärnström, Bäckström), 26. Bremberg (Davidsson, Hörnqvist), 29. Davidsson (Hörnqvist), 30. Hedström (Tärnström, Emvall), 52. Hallberg (Bremberg, Davidsson) - 4. De Bettin (Margoni). Rozhodčí: Bulanov (Rusko) - Dedulja (Běl.), Eglitis (Lot.). Vyloučení: 5:7. Využití: 3:1. Diváci: 4420.
Sestavy:
Švédsko: Backlund - Stralman, K. Jönsson, Akerman, Tärnström, Hallberg, Enström - Steen, J. Jönsson, Bäckström - Martensson, Wallin, Emvall - Hörnqvist, Davidsson, Bremberg - Hedström. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.
Itálie: Carpano - Helfer, Borgatello, Strazzabosco, Lorenzi, Signoretti, Trevisani, F. Ramoser - Margoni, Cirone, De Bettin - Parco, Chitarroni, Lefebvre - Scandella, Ansoldi, R. Ramoser - Bustreo, De Toni, Faggioni - Rigoni. Trenér: Michel Goulet.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Bývalý protikorupční policista dostal pokutu za podvod, zaplatí 1,5 milionu

Bývalému protikorupčnímu policistovi Jindřichu Látovi obžalovanému z podvodu uložil Okresní soud pro Prahu - západ peněžitý trest 1,5 milionu korun. Peněžité tresty uložil i dalším dvěma obžalovaným, posledního stíhaného Ladislava Tesaříka potrestal dvouletou podmínkou s odkladem na 2,5 roku. Informaci o trestech poskytl mluvčí soudu Dominik Duchoň. Obžalovaní vinu odmítají. Verdikt není pravomocný.

Okresní soud původně Láta obžaloby zprostil, zbylé obžalované potrestal peněžitými tresty. Rozsudek ale zrušil odvolací Krajský soud v Praze. Nové rozhodnutí vynesl prvostupňový soud na počátku března.

Obžaloba tvrdí, že Lát svému známému Tesaříkovi sliboval, že mu za peníze poskytne ochranu v případě, kdy by byl trestně stíhán, nebo že do kauz přímo zasáhne. Celkem za to od Tesaříka podle spisu převzal 520 tisíc korun. Podle obžaloby ale Lát muže uvedl v omyl a žádnou činnost pro něj nevykonával, proto je obžalován z podvodu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Brněnské tunely se budou v dubnu zavírat, silničáři potřebují udělat údržbu

Všechny čtyři brněnské silniční tunely čeká v dubnu krátkodobá uzavírka, aby silničáři mohli provést potřebnou údržbu. Kvůli co nejmenšímu omezení provozu ji Ředitelství silnic a dálnic chystá na noční hodiny, většinou od 21:00 do 5:00. Pouze Královopolský tunel, který jako jediný umožňuje obousměrný provoz v jednom tubusu, bude uzavřený i přes den. Jako první se uzavře v pondělí Pisárecký tunel, napsala v tiskové zprávě mluvčí silničářů Lucie Trubelíková.

V Pisáreckém tunelu se bude pracovat od 3. do 9. dubna, od 10. do 16. dubna budou práce v Husovickém tunelu a 24. až 27. dubna na Hlinkách. V Královopolském tunelu se ze 17. na 18. dubna uzavře galerie Voroněžská a o den později galerie Záhřebská, obě pouze přes noc. Ve středu 19. dubna se od 6:00 do 5:00 dalšího dne uzavře jeden z tubusů a ve čtvrtek 20. dubna na stejnou dobu druhý z tubusů. Od pátku 21. dubna od 21:00 do neděle 23. dubna 21:00 budou uzavřené oba tubusy.

Objížďky silničáři vyznačí, Pisárecký tunel se bude objíždět Rybnickou ulicí, objízdná trasa pro Husovický tunel povede Merhautovou a Provazníkovou ulicí, Královopolský tunel bude možné objet ulicemi Králova Pole a mimoúrovňovou křižovatku Hlinky Veslařskou ulicí a okolo Anthroposu či přes Žlutý kopec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy