Švýcarští hokejisté zdolali Lotyše

ČTK
28. 4. 2007 20:50
Moskva - Hokejisté Švýcarska si ve svém prvním utkání na světovém šampionátu připsali výhru nad Lotyšskem, Švédsko rozstřílelo Itálii.

Švýcarsko - Lotyšsko 2:1

Od 29. minuty prohrávali, ale ještě v druhé třetině dokázali skóre otočit a stav 2:1 vydržel až do konce. První den bojů ve skupině A, jež se celá odehraje v moskevské hale Chodynka, dnes uzavře večerní duel Švédska s Itálií.

Švýcaři sice od začátku potvrzovali pozici mírných favoritů, ale nenacházeli cestu do vyložených příležitostí. A když už se jim přece jen podařilo nalézt okénko v dobře fungující obraně Lotyšů, jako v 15. minutě Reichertovi, zakročil spolehlivý brankář Naumovs. Úvodní třetina příliš vzruchu nenabídla a skončila bezbrankovým stavem.

Také do druhé dvacetiminutovky vstoupili lépe Švýcaři, ale jejich odhodlání poněkud zbrzdila povedená spolupráce lotyšských  hráčů, kteří si v uplynulé sezoně české extraligy vyzkoušeli vsetínský dres - Berzinše se střelcem Darzinšem. Ještě do druhé  přestávky však favorit dokázal zlomit Naumovsovu neprůstřelnost a díky souhře Wichsera s Jeanninem otočil skóre na 2:1.

Přestože se v závěrečné části Lotyši tlačili za vyrovnáním a prodloužením, Švýcaři si již těsné vítězství nenechali vzít. Lotyšsku nepomohla ani krátká závěrečná hra bez brankáře.

Výsledek - skupina A:
Švýcarsko - Lotyšsko 2:1 (0:0, 2:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 36. Wichser (Jeannin), 40. Jeannin (Wichser) - 29. Darzinš (Berzinš). Rozhodčí: Pellerin (Kan.) - Kicha (Ukr.), Pouzar (ČR). Vyloučení: 4:5. Bez využití. Diváci: 6668.
Sestavy:
Švýcarsko: Hiller - Steinegger, Gerber, Blindenbacher, Streit, Bezina, Forster, Vauclair - Reichert, Ambühl, Rüthemann - Wirz, Di Pietro, Camichel - Lemm, Sannitz, Jeannin - Sprunger, Monnet, Della Rossa - Wichser. Trenér: Ralph Krueger.
Lotyšsko: Naumovs - Pujacs, Galvinš, Saviels, Rekis, Lavinš, Sorokins, Tribuncovs, Jerofejevs - Tambijevs, Semjonovs, Niživijs - Cipulis, Vasiljevs, Daugavinš - Redlihš, Berzinš, Darzinš - Macijevskis, Širokovs, Pantěljejevs. Trenér: Olegs Znaroks.

Švédsko - Itálie 7:1

Hokejisté Švédska, kteří na probíhajícím šampionátu obhajují mistrovský titul z minulého mistrovství světa v Lotyšsku, porazili ve svém úvodním utkání podle předpokladů Itálii vysoko 7:1. Italové sice zaskočili favorita vedoucí brankou, ale ve zbytku utkání se již pouze bránili v lehkém tempu hrajícím Seveřanům, kteří si s chutí zastříleli. Další utkání skupiny A jsou na programu v pondělí.

Žigmund Pálffy
Žigmund Pálffy | Foto: Aktuálně.cz
Žigmund Pálffy: Najlepší bol brankár
Jeden z nejlepších slovenských hokejistů historie. Sledujte jeho blog.

Zápas jednoho z velkých favoritů šampionátu začal nečekaně, když Italové De Bettinovou pohotovou dorážkou využili již ve 4.  minutě přesilovku. Ani inkasovaná branka však Švédy neprobudila, a tak promarnili i 103 sekund trvající přesilovku pěti proti třem.

Jenže jejich tlak nadále narůstal a dalo se proto očekávat, že brankář Carpano v italské svatyni čisté konto dlouho neudrží.

Podařilo se mu to až do 16. minuty, kdy projel celým hřištěm Davidsson a přesně mířenou ranou k tyči vyrovnal. Po chvilce si zahrálo přesilovku Švédsko a Emvall svou tečí otočil výsledek očekávaným směrem. Rozhodující pasáž celého duelu si seveřané schovali na první polovinu druhé třetiny, kdy v rozmezí šesti minut vsítili hned čtyři góly.

V závěrečné části už se tak v podstatě vůbec o nic nehrálo, rozdíl mezi oběma týmy byl více než patrný a favorit stihl přidat ještě jednu branku.

Švédsko - Itálie 7:1 (2:1, 4:0, 1:0)
Branky a nahrávky:
16. Davidsson (Hedström), 18. Emvall (Akerman, Tärnström), 24. Martensson (Tärnström, Bäckström), 26. Bremberg (Davidsson, Hörnqvist), 29. Davidsson (Hörnqvist), 30. Hedström (Tärnström, Emvall), 52. Hallberg (Bremberg, Davidsson) - 4. De Bettin (Margoni). Rozhodčí: Bulanov (Rusko) - Dedulja (Běl.), Eglitis (Lot.). Vyloučení: 5:7. Využití: 3:1. Diváci: 4420.
Sestavy:
Švédsko: Backlund - Stralman, K. Jönsson, Akerman, Tärnström, Hallberg, Enström - Steen, J. Jönsson, Bäckström - Martensson, Wallin, Emvall - Hörnqvist, Davidsson, Bremberg - Hedström. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.
Itálie: Carpano - Helfer, Borgatello, Strazzabosco, Lorenzi, Signoretti, Trevisani, F. Ramoser - Margoni, Cirone, De Bettin - Parco, Chitarroni, Lefebvre - Scandella, Ansoldi, R. Ramoser - Bustreo, De Toni, Faggioni - Rigoni. Trenér: Michel Goulet.