Švédové bez problému přehráli Kazachy. Švýcaři přestříleli Lotyše

Aktualizováno 11. 5. 2016 22:08
Švýcaři porazili Lotyše brankou necelou minutu a půl před koncem základní hrací doby. Přestřelku rozhodl gólem na 5:4 Eric Blum. Švédové si v dalším zápase české skupiny poradili s Kazachy, které porazili 7:3.
Gustav Nyquist (14) se v zápase blýskl hattrickem
Gustav Nyquist (14) se v zápase blýskl hattrickem | Foto: Reuters

Moskva - Švýcaři po slabším začátku turnaje zabrali. V dnešní přestřelce proti Lotyšům rozhodl obránce Eric Blum, který necelou minutu a půl před koncem základní hrací doby vstřelil branku na 5:4.

Ve druhém dnešním zápase moskevské skupiny porazili Švédové Kazachy 7:3. Utkání bylo rozhodnuto už ve 31. minutě, kdy Wennberg v oslabení zvyšoval na 6:1 pro favorita zápasu. Mužem zápasu se stal Gustav Nyquist z Detroitu, jenž zaznamenal hattrick.

Švýcaři poprvé zachytili začátek

"Poprvé na turnaji jsme dobře začali. Hráli jsme docela dobře, ale pak jsme ztratili vedení 3:0. Přesto jsme našli dost sil, abychom poprvé na turnaji vyhráli v normální hrací době, takže jsme docela spokojeni," řekl kapitán Švýcarů Andres Ambühl.

V Ledovém paláci se zajímavé momenty začaly dít až od druhé třetiny. V úvodní dvacetiminutovce byli sice Švýcaři střelecky aktivnější, Masalskise v lotyšské brance však nepřekonali a nekapituloval ani jeho protějšek Berra.

Bezbrankový stav změnil až ve 24. minutě v přesilové hře Niederreiter. Útočník Minnesoty potvrdil rostoucí výkonnost na turnaji a skóroval i v další početní výhodě. Ještě radostněji to pro Švýcary vypadalo ve 29. minutě, kdy se Andrighettova střela odrazila od brusle Hofmanna a skončila v lotyšské brance.

Hráči ze země Helvétského kříže však dokázali ještě do konce třetiny o třígólový náskok přijít. Niederreiterův počin totiž dokázal napodobit Redlihs, jenž se také dvakrát prosadil v přesilovkách. Ve 39. minutě poté překonal Berru potřetí Keninš a začínalo se opět od nuly.

Ve 46. minutě posunul Švýcarsko zpět do vedení Andrighetto, Lotyši však dokázali ještě jednou srovnat. Na gól Bluma 89 sekund před koncem ale už odpovědět nezvládli.

"Říkali jsme si, že to byl takový 'disco zápas'. Snad každá střela nějak skončila v brance. Dohromady jsme dali snad sedm gólů, ale tři vlastní. Je to neuvěřitelné," řekl Blum.

Švédové napravili výbuch proti Čechům

Do první šance se dostal Krasnoslobodcev, ale Fastha nepřekonal a následně začali úřadovat Švédové. Ve 13. minutě otevřel skóre Backlund, poté přidali góly Klasen a Larsson.

Kazaši sice potvrdili, že se jim daří v přesilových hrách, a sekundu před koncem první třetiny snížili po spolupráci zámořských posil, hned ve druhé dvacetiminutovce Tři korunky definitivně rozhodly o své výhře.

Po čtvrté brance Nyquista nahradil Kolesnika v kazašské brance Poluektov, ani on ale dlouho čisté konto neudržel. Ve 29. minutě jej překonal Nyquist a na 6:1 zvýšil dokonce v oslabení Wennberg. Poté navíc Omark neproměnil trestné střílení, na které se do branky vrátil Kolesnik.

Kazachstán se však nevzdal a ve třetí třetině se mu podařilo utkání zdramatizovat. Nejprve snížil Markelov, poté překonal Fastha střelou od modré Savčenko a kouč Švédů Marts si musel vzít oddechový čas, aby se jeho svěřenci vrátili zpět ke své hře.

Další drama se už nekonalo, i když Kazaši mohli ještě snížit v dalších přesilovkách. Místo toho však v oslabení podruhé inkasovali a Nyquist se stal po francouzském útočníkovi Sachovi Treillemu druhým hráčem, jenž na MS vstřelil hattrick.

MS v hokeji 2016
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Mistrovství světa v hokeji v Rusku:

Skupina A - Moskva:

Švýcarsko - Lotyšsko 5:4 (0:0, 3:3, 2:1)

Branky a nahrávky: 24. Niederreiter (Andrighetto, Diaz), 27. Niederreiter (Du Bois, Diaz), 29. Hofmann (Andrighetto, Schappi), 46. Andrighetto (Geering), 59. Blum - 34. M. Redlihs (Sotnieks, Cibulskis), 38. M. Redlihs (Sotnieks, Cibulskis), 39. Keninš, 47. Širokovs (Galvinš, Daugavinš). Rozhodčí: Mayer (USA), Sidorenko (Běl.) - Lederer (ČR), Nieminen (Fin.). Vyloučení: 5:6, navíc Džerinš (Lot.) 10 min. Využití: 2:2. Diváci: 5692

Švýcarsko: Berra - Du Bois, Geering, Diaz, Blum, Weber, Marti, Schneeberger, Grossmann - Ambühl, Hollenstein, Walser - Trachsler, Niederreiter, Moser - Hofmann, Schappi, Andrighetto - M. Wieser, D. Wieser, Walker. Trenér: Patrick Fischer.

Lotyšsko: Masalskis - M. Širokovs, Galvinš, Siksna, Sotnieks, Cibulskis, Jerofejevs, Freibergs - Daugavinš, Girgensons, Keninš - Indrašis, Džerinš, Bukarts - M. Redlihs, Meija, Pavlovs - Abols, E. Kulda, Bičevskis - Širokovs. Trenér: Leonids Beresnevs.

Švédsko - Kazachstán 7:3 (3:1, 3:0, 1:2)

Branky a nahrávky: 13. Backlund (Omark, Larsson), 16. Klasen (Nyquist, Wennberg), 17. Larsson (Norman, Sjögren), 25. Nyquist (Wennberg, Klasen), 29. Nyquist (Omark, Ericsson), 31. Wennberg, 55. Nyquist (Fransson, Wennberg) - 20. Boyd (Dawes), 47. Markelov (Puškarjov, Solarjov), 48. Savčenko (Rymarjev, Poluektov). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Olenin (Rus.) - McIntyre (USA), Šefčík (SR). Vyloučení: 7:4. Využití: 1:1. V oslabení: 2:0. Diváci: 8729.

Švédsko: Markström - Larsson, E. Gustafsson I, E. Gustafsson II, Fransson, Fantenberg - Ericsson, Backlund, Omark - Nyquist, Rosén, Klasen - Norman, Sjögren, Lundberg - Wennberg, Cehlin, Ritola. Trenér: Pär Marts.

Kazachstán: Kolesnik (25. Poluektov) - Trjasunov, Semjonov, Savčenko, Lipin, Korabejnikov, Lakiza, Lobanov, Kairov - Dawes, Bochenski, Boyd - Krasnoslobodcev, Rymarjev, Ivanov - Chuďakov, Puškarjov, Markelov - Panšin, Solarjov, Grents. Trenér: Andrej Nazarov.