Švýcarky berou z olympijského turnaje hokejistek bronz

20. 2. 2014 15:56
Švýcarské hokejistky získaly v olympijském turnaji bronzovou medaili, i když se Švédkami prohrávaly už o dvě branky.
Švýcarské hokejistky se radují z výhry nad Švédskem.
Švýcarské hokejistky se radují z výhry nad Švédskem. | Foto: Reuters

Soči - Hokejistky Švýcarska získaly v Soči první olympijskou medaili v historii. V duelu o bronz dnes porazily Švédsko 4:3. Seveřanky, které už dva cenné kovy mají z let 2002 a 2006, přitom vedly po druhé třetině 2:0. Vítězným byl nakonec gól Aliny Müllerové z 59. minuty při power play Švédek.

Seveřankám patřila úvodní třetina, v níž zúročila jasnou střeleckou převahu (10:1) vedoucím gólem Löwenhielmová. Když v závěru druhé části přidala další zásah Udénová-Johanssonová a brankářka Wallnerová přes výrazně zlepšený výkon soupeřek držela nadále čisté konto, zdálo se, že hokejistky Tří korunek dají zapomenout na smolnou porážku 2:3 v prodloužení s Finskem před čtyřmi roky.

Opak byl ale pravdou. Ve Vancouveru páté Švýcarky záhy po nástupu do třetí části snížily a po gólech Stanzové s Lutzovou v 54. minutě už dokonce vedly. Müllerová pak 67 vteřin před koncem základní hrací doby skórovala do prázdné branky, Winbergová o 23 sekundu později ještě vykřesala naději, na víc už ale Švédky nedosáhly.

Hokej - ženy:

O 3. místo:

Švýcarsko - Švédsko 4:3 (0:1, 0:1, 4:1)

Branky a nahrávky: 42. S. Benzová (Forsterová), 47. Stanzová (Müllerová), 54. Lutzová (Stalderová, L. Benzová), 59. Müllerová - 14. Löwenhielmová (Lindhová, Östbergová), 39. Udén-Johanssonová (Östbergová, Lindhová), 60. Winbergová (Asserholtová). Rozhodčí: Hertrichová (Něm.) - Caugheyová (Kan.), Hanrahanová (USA). Vyloučení: 5:2. Využití: 1:0. Diváci: 8283.

Sestavy:

Švýcarsko: Schellingová - J. Martyová, Frautschiová, L. Benzová, Thalmannová, Forsterová, Bullová - Müllerová, S. Martyová, Stanzová - Stalderová, Lutzová, S. Benzová - Altmannová, Raselliová, Eggimannová - Nabholzová, Waidacherová, Stiefelová. Trenér: Rene Kammerer.

Švédsko: Wallnerová - Bäcklinová, Anderssonová, Bäckmanová, Eliassonová, Olofssonová, Holmgrenová, Engströmová - Asserholtová, Westerová, Winbergová - Grahmová, Borgqvistová, Nordinová - Östbergová, Udén-Johanssonová, Lindhová - Rasková, Löwenhielmová. Trenér: Niclas Högberg.

18:00 finále: Kanada - USA.