Švýcaři stíhací jízdu nedotáhli, suverénní Švédové vyhráli a posunuli český tým do čtvrtfinále

13. 5. 2018 22:40
Hokejisté Švédska vedli už 3:0, pak se Švýcaři začali dotahovat, ale ve večerním šlágru skupiny A na MS v Dánsku stejně nestačili na Tre Kronnor 3:5.
Hráči Švédska slaví první gól v síti Švýcarska.
Hráči Švédska slaví první gól v síti Švýcarska. | Foto: Luboš Vácha

Kodaň - Už čtyřbodový náskok má tým švédských hokejistů na prvním místě skupiny A na mistrovství světa v Dánsku poté, co porazil Švýcarsko 5:3. Porážka Švýcarů definitivně posunula do čtvrtfinále český tým.

Gólem a třemi asistencemi se na výhře úřadujících mistrů světa podílel kapitán Mikael Backlund, mezi střelce se zapsala i čerstvá posila z Pittsburghu Patric Hörnqvist.

Oba týmy do předposledního utkání v první části turnaje nasadily další posily z NHL. Dres Švédska vedle Hörnqvista poprvé oblékl i Arvidsson, Švýcaři nasadili Josiho a Fialu.

Úvod Seveřanům ulehčila nedisciplinovanost Švýcarů. Švédové totiž v první třetině využili obě přesilové hry. Nejprve faul Schäppiho potrestal obránce Klingberg, poté se při vyloučení Diaze proadil Hörnqvist.

Snížit mohl Josi, ale skóre se opět změnilo až ve 22. minutě a zasloužil se o to Rakell, který potrestal chybu v rozehrávce soupeře. Švédové měli výraznou střeleckou převahu, místo další branky však sami inkasovali.

Nilssona překonal střelou od modré čáry Untersander a připravil gólmana Vancouveru o neprůstřelnost na šampionátu. Při předešlých dvou startech na MS Nilsson udržel čisté konto.

Ve třetí třetině Švýcaři dokázali zápas ještě více zdramatizovat a na 2:3 snížil Diaz. Následně Adam Larsson vrátil Švédsku dvoubrankové vedení, ale klid do závěru to jeho týmu nepřidalo.

Backlund hrubě fauloval Niederreitera, Švýcaři povýšili přesilovou hru odvoláním brankáře, z tlaku ale snížit nedokázali. Navíc pak sami inkasovali do prázdné branky. Poslední slovo měl ještě v další početní výhodě Kukan, ale na vítězství Švédska to nic nezměnilo.

Mistrovství světa v hokeji:

Skupina A (Kodaň):

Švýcarsko - Švédsko 3:5 (0:2, 1:1, 2:2)

Branky a nahrávky: 39. Untersander (Corvi), 45. Diaz (Fiala, Andrighetto), 60. Kukan (Untersander) - 6. Klingberg (Zibanejad, Ekman-Larsson), 10. Hörnqvist (Pettersson, Backlund), 22. Backlund (Lindholm), 53. A. Larsson (Backlund), 57. Pääjärvi (Backlund). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Rantala - Sormunen (oba Fin.), Otmachov (Rus.). Vyloučení: 3:4. Využití: 1:2. Diváci: 12.255.

Švýcarsko: Genoni - Diaz, Müller, Fora, Josi, Untersander, Kukan, Frick - Niederreiter, Corvi, Meier - Andrighetto, Vermin, Fiala - Moser, Haas, Hofmann - Rod, Schäppi, Scherwey. Trenér: Patrick Fischer.

Švédsko: Nilsson - A. Larsson, Ekman-Larsson, Klingberg, Lindholm, Wikstrand, Gustafsson - Rakell, Zibanejad, Janmark - Pettersson, Backlund, Hörnqvist - Kempe, De La Rose, Arvidsson - Pääjärvi, J. Larsson, Everberg - Andersson. Trenér: Rikard Grönborg.