Švýcaři se přiblížili k postupu do čtvrtfinále

ČTK, SportPlus
5. 5. 2007 20:37
Moskva - Hokejisté Švýcarska porazili v osmifinálové skupině E Dánsko a mají blízko k postupu do čtvrtfinále světového šampionátu. Uvnitř: Galerie
Švýcarský gólman Jonas Hiller pouští střelu Dána Jespera Damgaarda, před ním cloní Bo Nordby Tranholm. | Foto: Reuters

Švýcaři zvítězili 4:1, když dva góly zaznamenal útočník Julien Sprunger. Dnešní program skupiny zakončí večerní souboj Finska s Itálií.

V druhém utkání skupiny F si bez porblémů Finové poradili s Itálii a zvítězili 3:0.

Švýcaři začali tradičně od úvodu s taktikou nepropustné obrany a jakmile se jim naskytla příležitost, pokoušeli se ohrozit dánského gólmana Madsena, tak jako v páté minutě Blindenbacher.

Díky trpělivé hře se dočkali také první branky, k níž jim pomohl zbytečným vyloučením Regin. Střelu od modré tečoval Monnet a s jednogólovým vedením favorita také odcházely týmy poprvé do kabin.

V úvodních minutách druhé části hráli Švýcaři další přesilovku a zásluhou sražené přihrávky Di Pietra vedli 2:0. Když se po polovině utkání prosadil po předchozích velkých šancích Dánů na snížení svou první brankou Sprunger, zdálo se být rozhodnuto.

Ovšem Švýcaři polevili v defenzivě a měli štěstí, že soupeř snížil pouze jednou brankou, neboť v poslední minutě druhé dvacetiminutovky měl před odkrytou Hillerovou brankou obrovskou šanci ještě Regin.

Do závěrečné třetiny Švýcaři nastoupili opět soustředěně. Přestože měli opět štěstí při střele Franse Nielsena, který mířil do tyče, kontrolovali až do konce vývoj zápasu. Vítězství potvrdili ještě jednou brankou, kterou obstaral opět Sprunger.

Výsledky - osmifinálová skupina E:
Švýcarsko - Dánsko 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 14. Monnet (Sprunger, Wichser), 27. Di Pietro (Lemm), 33. Sprunger (Streit), 50. Sprunger (Wichser, Monnet) - 37. Damgaard (K. Staal). Rozhodčí: Bulanov (Rus.) - Feola (USA), Pouzar (ČR). Vyloučení: 5:6. Využití: 2:1. Diváci: 6200.
Švýcarsko: Hiller - Streit, Forster, Blindenbacher, Bezina, Vauclair, Hirschi, Gerber - Reichert, Ambühl, Rüthemann - Di Pietro, Wirz, Camichel - Sprunger, Monnet, Lemm - Della Rossa, Jeannin, Wichser - Paterlini. Trenér: Ralph Krueger.
Dánsko: Michael Madsen - Damgaard, Boedker, D. Nielsen, Pander, Lassen, A. Andreasen, Moeller - Tranholm, Green, K. Staal - Starkov, F. Nielsen, Regin - J. Nielsen, Christensen, Kjaergaard - Sundberg, Smidt, Morten Madsen - Olsen. Trenér: Mike Sirant.

Finové uspěli bez zjevných potíží

Favorizovaní Finové si zajistili proti Italům poklidný náskok už v první třetině a do konce utkání svou povinnou výhru pouze kontrolovali.

Ital Christian Borgatello (v modrém) si vyšlápl na finského útočníka Tuomo Ruutua. | Foto: Reuters

Zápas začal bez většího vzruchu, a ačkoli měli Finové převahu, italskou branku, v které nahradil hrdinu pátečního duelu Muzzattiho Günther Hell, dlouho nijak neohrožovali. Hned první přesilovku však potom ukončil již po půlminutě úspěšnou dorážkou Viuhkola.

V 19. minutě zvýšil na 2:0 parádní střelou z kruhu pro vhazování Hentunen a bylo jasné, že Italové budou mít těžko sílu na zvrat či zdramatizování zápasu.

Finům dvoubrankový náskok evidentně stačil. Nejenže si v druhé části připsali stejný počet střeleckých pokusů jako soupeř, ale v 26. minutě dokonce nechali Italy projet až před Norrenovu branku a Trevisani trefil tyč.

Závěrečná třetina přinesla podobný obraz hry, v rozhodnutém duelu tak zaujala již pouze přesně mířená rána, kterou v 43. minutě podtrhl výsledek svým druhým gólem Viuhkola.

Finsko - Itálie 3:0 (2:0, 0:0, 1:0)

Výsledek - osmifinálová skupina E:

Branky a nahrávky: 8. Viuhkola (Lehtinen, Peltonen), 19. Hentunen (J. Ruutu, Kapanen), 43. Viuhkola (Kapanen, Hentunen). Rozhodčí: Hansen (Nor.) - Jakobsen (Dán.), Mášik (SR). Vyloučení: 2:4. Využití: 1:0. Diváci: 4850.
Finsko: Norrena - Nummelin, Kukkonen, Mäntylä, Saravo, Söderholm, Berg - Lehtinen, Viuhkola, Peltonen - Miettinen, M. Koivu, T. Ruutu - Hentunen, Kapanen, J. Ruutu - Kallio, Kontiola, Bergenheim - Pyörälä, Pärssinen. Trenér: Erkka Westerlund.
Itálie: Hell - Trevisani, Lorenzi, Helfer, Borgatello, Strazzabosco, F. Ramoser - De Bettin, Scandella, Cirone - Margoni, Ansoldi, R. Ramoser - Lefebvre, Parco, Chitarroni - Rigoni, De Toni, Faggioni - Pittis. Trenér: Michel Goulet.