Švýcaři pokračují v krasojízdě, Švédové smetli Nory

8. 5. 2013 18:42
Švýcarsko si upevnilo první místo ve skupině na MS v hokeji ve Stockholmu, když rozstřílelo Slovinsko 7:1, ve večerním duelu pak smetli Švédové v poměru 5:1 Nory.
Švédští hokejisté zlikvidovali nejen norského soupeře, ale i rozhodčí.
Švédští hokejisté zlikvidovali nejen norského soupeře, ale i rozhodčí. | Foto: Reuters

Stockholm - Naprosto suverénně zatím postupují hokejisté Švýcarska světovým šampionátem ve Stockholmu. Svou prozatímní neporazitelnost korunovali sedmigólovou smrští do sítě Slovinska. Vítězstvím 7:1 si tak upevnili pozici na prvním místě skupiny A.

Ve večerním duelu před vyprodanou halou Globe pak zdemolovali švédští hokejisté 5:1 nebezpečné Nory. Ti sice s favoritem drželi dlouho krok, ve třetí třetině ale domácí rozhodli o svém triumfu třemi góly.

Švýcaři se rozjížděli pomaleji

Hráči s Helvétským křížem na prsou přitom prohrávali od 7. minuty po gólu Pajiče. Před koncem první části se ale trefili v rychlém sledu Bodenmann, Cunti a Hollensten a pevně tak vzali do rukou otěže zápasu.

Ve druhé třetině si nejdříve poradil Hočevar se střelou Niederreitera, ale ve 32. minutě už se po náporu Švýcarů prosadil z dorážky znovu Hollenstein. Třetí využitou přesilovku favorita v zápase zařídil Moser a sedm vteřin před koncem druhého dějství po kombinaci se Surim zakončil do odkryté branky Ambühl.

V poslední třetině už Švýcaři hodně ubrali

Do závěrečné části vystřídal Hočevara Kristan a hned čelil šancím Suriho, který se ale zapsal mezi střelce až ve 45. minutě díky nešťastné teči jednoho ze slovinských hráčů.

Při dalších šancích Švýcarů už Kristan neinkasoval. Slovinci zůstávají s jediným bodem ve stockholmské skupině poslední. Švýcaři si naopak připsali po skalpech Švédska, Kanady a České republiky čtvrtou výhru v řadě.

Švédové se s Nory dvě třetiny trápili

Hokejisté "Tre Kronor" se ujali vedení už v desáté minutě, když se prosadil mladý kapitán Colorada Daniel Landeskog. Poté, co zvýšil o čtyři minuty později z otočky Eriksson, těšili se domácí fanoušci konečně na poklidnější triumf.

Jenže předčasně. Ve 32. minutě totiž snížil Holtet a Norové následující minuty pořádně favorita zlobili. Jenže když nedokázali využít několikeré početní výhody, včetně té dvojnásobné, přišel zasloužený trest.

Během 41 vteřin ve 45. minutě se prosadili tečí nahození od modré Jämtin a následně střelou švihem Fälth a bylo rozhodnuto. Při dlouhé norské hře bez brankáře pak protlačil kotouč popáté do sítě Landeskog.

Mistrovství světa v hokeji:

Skupina A (Stockholm):

Slovinsko - Švýcarsko 1:7 (1:3, 0:3, 0:1)

Branky a nahrávky: 7. Pajič (Pavlin, Pretnar) - 15. Bodenmann (Cunti, Hollenstein), 18. Cunti (Bodenmann, Hollenstein), 20. Hollenstein (Bodenmann, Cunti), 32. Hollenstein (Vauclair, Walker), 36. Moser (M. Plüss, Niederreiter), 40. Ambühl (Suri), 45. Suri (Ambühl, Gardner). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Kaval (USA) - Carlson (Kan.), Valach (SR). Vyloučení: 4:2. Využití: 0:3. Diváci: 2132.

Slovinsko: Hočevar (41. Kristan) - Gregorc, Robar, Pretnar, Kranjc, Pavlin, Kovačevič, Tavželj - Jeglič, Tičar, Sabolič - D. Rodman, M. Rodman, Urbas - Razingar, Pajič, Bašič - Pance, Mušič, Goličič - G. Kopitar. Trenér: Matjaž Kopitar.

Švýcarsko: Gerber - Seger, Vauclair, Blindenbacher, Furrer, Josi, Von Gunten, Blum, Grossmann - Niederreiter, M. Plüss, Moser - Bodenmann, Cunti, Hollenstein - Gardner, Suri, Ambühl - Walker, Bieber, Traschler. Trenér: Sean Simpson.

Švédsko - Norsko 5:1 (2:0, 0:1, 3:0)

Branky a nahrávky: 10. Landeskog (Axelsson, Fransson), 14. L. Eriksson (Persson, Axelsson), 45. Jämtin (Fransson), 45. Fälth (Axelsson, Persson), 57. Landeskog (S. Hjalmarsson, L. Eriksson) - 32. Holtet. Rozhodčí: Baluška (SR), Kirk (Kan.) - DeHaen (Fr.), Suominen (Fin.). Vyloučení: 8:8. Bez využití. Diváci: 12.293.

Švédsko: Markström - E. Gustafsson, Tallinder, Fälth, Fransson, S. Kronwall, Granberg - Pettersson, Lundqvist, Jämtin - Danielsson, Järnkrok, Thörnberg - J. Ericsson, Lindberg, Landeskog - Axelsson, Persson, L. Eriksson - S. Hjalmarsson. Trenér: Pär Marts.

Norsko: Haugen - Holös, Bonsaksen, Trygg, Tollefsen, Solberg, Ödegaard - Skröder, Hansen, Röymark - Holtet, Forsberg, Thoresen - K. A. Olimb, Bastiansen, M. Olimb - Martinsen, Roest, Dahlström - Spets, Ask. Trenér: Roy Johansen.

1. Rusko 3 3 0 0 0 15:4 9
2. USA 4 3 0 0 1 16:10 9
3. Finsko 4 2 1 0 1 10:8 8
4. Slovensko 3 2 0 0 1 9:6 6
5. Německo 4 1 0 1 2 8:11 4
6. Rakousko 4 1 0 0 3 10:13 3