Světový pohár? Češi ztrácí nejen v obraně, Kanada má třikrát dražší tým

Daniel Poláček Daniel Poláček
30. 5. 2016 5:55
Češi projdou na Světovém poháru ostrým testem. Už se nemůžou opřít o služby legendárního Jaromíra Jágra, poprvé na velké akci musí spoléhat na porevoluční generaci. Skřípat může především obrana. Další otázkou je, zda týmu nebude chybět Jiří Hudler, jehož trenéři opomenuli.
Ondřej Pavelec proti Tayloru Hallovi, který na posledních dvou MS získal dohromady 21 bodů (13+8). Na soupisku pro Světový pohár se nevešel.
Ondřej Pavelec proti Tayloru Hallovi, který na posledních dvou MS získal dohromady 21 bodů (13+8). Na soupisku pro Světový pohár se nevešel. | Foto: Milan Kammermayer

PrahaČeši projdou na Světovém poháru ostrým testem. Už se nemůžou opřít o služby legendárního Jaromíra Jágra, poprvé na velké akci musí spoléhat na porevoluční generaci. Skřípat může především obrana.

Nový šéf lavičky Josef Jandač povolal do Toronta deset hokejistů, kteří se narodili v roce 1990 a později. Pěti hráčům je nanejvýš 24 let. Jak obstojí?

Když Češi před 12 roky hráli poslední Světový pohár, neměli výraznou slabinu. Proto sahali po finále, stačila k němu jedna povedená akce v prodloužení (tu ale nakonec rozehrála Kanada). Tehdy zářili Havlát, Hejduk, Eliáš, Židlický, Hamrlík a další. Většina jmen budila mezi soupeři respekt.

Chybí náhrada za Židlického

I tentokrát české mužstvo vyrukuje se silnou brankářskou trojicí. Mrázek, Neuvirth a Pavelec nejsou horší, než byli Vokoun, Čechmánek a Bříza.

Ani útok za tucet let zásadně nezchátral, byť v něm není tolik globálních hvězd. Podstatně hůř dopadla obrana. Průměrný bek ze současné nominace, který nastupuje v NHL, hraje méně a sbírá podstatně méně bodů:

Průměrný český bek v nominaci na SP Body v sezoně NHL Prům. čas na ledě v sezoně NHL
2004 26,5 20:28
2016 10,7 17:01

Z toho je patrné, že Česku chybějí konstruktivní zadáci. Ani Andrej Šustr, jenž letos posbíral slušných 21 bodů, rozhodně není král rozehrávky. Michal Kempný, další nominovaný obránce se solidní produktivitou, zase nikdy nehrál v zámoří.

Marek Židlický, který s lehkostí podporoval ofenzivu v minulosti, tentokrát nepojede. Není to překvapivé, už mu je 39 let. "Řekl mi, že neví, co se bude dít a jestli vůbec bude dál hrát hokej," prozradil generální manažer reprezentace Martin Ručinský.

Trpět nemusí jen česká rozehrávka, ale rovněž s ní související přesilovka. V Omsku ji hrál Kempný, v Calgary si k ní "čuchnul" Jakub Nakládal, ale to je vše. Proto se nabízí, že na Světovém poháru bude pětice vyvolených pro početní výhodu čítat hned čtyři forvardy.

Proč nejede Hudler?

Jandač a spol. neměli při skládaní defenzivního valu příliš na výběr. Nespočet možností jim však neposkytl ani útok. Konečnou nominaci jde kritizovat jen těžko.

To v Kanadě už do finální sestavy pálí: "Proč chybí P. K. Subban, T. J. Brodie a Taylor Hall?" Podobně nechápou ani v USA: "Proč nejedou Phil Kessel a Kevin Shattenkirk?" A to není vše, škrty na poslední chvíli zkrátka rozesmutnily hromadu hokejistů.

U českého mužstva se dá ptát třeba na to, zda si nominaci zasloužili Milan Michálek a Dmitrij Jaškin, kterým se letos moc nedařilo, ale horlivou diskusi může vyvolat pouze jedno jméno – Jiří Hudler.

Útočník, jehož minuly poslední dvě olympiády, chybí na další velké akci. Realizační tým o něm dlouho debatoval, ale nakonec jeho jméno škrtl. "Nevešel se nám do prvních dvou pětek," oznámil Jandač.

Pokud vynecháme "jisté" členy mužstva (Voráčka, Krejčího a Plekance), před Hudlerem dostala přednost vcelku pochopitelná trojice. Hertl letos posbíral stejně bodů a v případě potřeby umí lépe zastat roli centra. Palát je podstatně lepší při bránění a od sotva 20letého Pastrňáka se dá čekat výkonnostní skok, přičemž už teď na tom není vůbec špatně.

Kanada má třikrát dražší tým

Hudler se však mohl dostat do sestavy i na úkor Aleše Hemského. Ten také nepatří mezi defenzivní specialisty ani hromotluky. Pokud nevystrnadí někoho z prvních dvou lajn, nebude moct zazářit naplno.

Hemský proklouzl sítem nejspíš proto, že na posledních čtyřech turnajích za reprezentaci se mu přinejmenším dařilo. V Dallasu si navíc porozuměl s Radkem Faksou. Pomohla mu i absence Jaromíra Jágra.

Zbývá otázka: "Mohl Hudler jet místo někoho dalšího?" Z hlediska hokejového umu o tom není pochyb, ale trenéři se rozhodli, že proti favoritům budou hrát co nejméně otevřený hokej. Jinak by neměli šanci.

Stačí se podívat na platy. Zatímco česká soupiska pro Světový pohár (bez Sobotky a Kempného) vyjde na necelých 60 milionů dolarů, ta kanadská spolkne takřka 170 milionů, tedy zhruba třikrát tolik. Spojené státy, další sok ve skupině, na tom nejsou o moc hůř.

Kvalita je tak na straně zámořských velmocí. Josef Jandač a spol. jim očekávanou cestu za postupem chtějí ztížit nepříjemnou hrou. Tu obstarají hokejisté, kteří co možná nejlépe kombinují urostlou postavu, sílu, výborné bruslení a skvělou defenzivu. Jiří Hudler ve většině těchto kategorií nevyčnívá, proto zůstane doma (pokud se nezraní někdo z prvních dvou formací, případně se nestihne vyléčit).

Zda trenérům sázka na dělníky ledu, kteří zároveň dokážou ohrozit branku, vyjde, prozradí září. Už teď je však jasné, že jeden hráč nezmění nic na tom, že Češi můžou na Světovém poháru jen překvapit.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Airbnb kvůli pandemii ztrojnásobila čtvrtletní ztrátu na 1,2 miliardy dolarů

Americká společnost Airbnb, která zprostředkovává ubytování v soukromí, v prvním čtvrtletí hospodařila s čistou ztrátou 1,17 miliardy dolarů (24,6 miliardy Kč), což je meziročně nárůst na více než trojnásobek. Tržby se ale zvýšily o pět procent na 887 milionů USD (18,7 miliardy Kč), uvedla firma ve své výsledkové zprávě. Na hospodaření stále doléhají dopady koronavirové krize a s ní spojené omezení cest.

Tržby jsou ale vyšší i ve srovnání s rokem 2019, tedy s obdobím před pandemií. Firma také zaznamenala nárůst počtu rezervací, což dává do souvislosti s ustupující pandemií a s očekávaným návratem k masovému cestování. K vysoké ztrátě v prvním čtvrtletí částečně přispěly i výdaje, které má firma s obsluhou dřívějších úvěrů.

Protipandemická opatření mají negativní dopady na tržby Airbnb v celém světě, zejména ale v Evropě. Růst poptávky po cestování firma zaznamenala ve Spojených státech, zájem registruje u pronájmů blízko pláže a na horách. U rezervací ve městech, kde byl před pandemií zájem tradičně velmi silný, se zatím nic zásadního nezlepšilo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ministr Arenberger musí vysvětlit pronájem své nemovitosti vinohradské nemocnici, sdělil Babiš

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) musí podle premiéra Andreje Babiše (ANO) do detailu vysvětlit záležitost týkající se toho, že pronajímal svoji nemovitost vinohradské nemocnici, kterou řídil. Upozornil na to ve čtvrtek server Seznam Zprávy. Babiš o tom s Arenbergerem ráno hovořil. Zároveň sdělil, že chce dokončit kontrolu hospodaření nemocnice.

"Ráno jsem seděl s panem ministrem a požádal jsem ho, aby do detailu ty věci vysvětlil," uvedl Babiš. "Je to pochybení, je to špatně a musí to vysvětlit. Já určitě dokončím nějakou kontrolu hospodaření nemocnice, kde byl ředitelem, abychom se přesvědčili, že je všechno v pořádku," doplnil.

Web Seznam Zprávy napsal, že Arenbergerovi patří areál bývalého státního statku v obci Netřeba na Mělnicku a v jedné z jeho budov sídlí archiv Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Arenberger objekt nemocnici pronajal v roce 2013. Nemocnici vedl od října 2019, předtím v ní byl náměstkem ředitele pro vědu a výzkum.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Lesy ČR loni díky státní podpoře měly zisk 44 milionů Kč po minulé ztrátě 790 milionů Kč

Hospodaření státního podniku Lesy České republiky (LČR) loni skončilo ziskem 44 milionů korun po předloňské ztrátě 790 milionů korun. Zakončit loňský rok v plusu podniku pomohly peníze od státu na kompenzaci snížení cen dřeva z důvodu kůrovcové kalamity ve výši 2,3 miliard korun, uvedla mluvčí podniku Eva Jouklová. Původně podnik v koncepci hospodaření počítal s tím, že kvůli kůrovcové kalamitě za loňský rok utrpí ztrátu až 1,9 miliardy. Kompenzace za nižší ceny dřeva dostali od státu i další vlastníci lesa. Lesům ČR patří téměř polovina lesů v zemi.

"Výsledek velmi pozitivně ovlivnily státní prostředky kompenzující snížení cen dřevní hmoty. Peníze ale hned lesům vracíme při obnově. Naše loňské náklady na pěstební činnost dosáhly bezmála 3,5 miliard korun a zvýšily se o 21 procent oproti roku 2019," uvedl generální ředitel podniku Josef Vojáček. Podnik podle něj také v souladu se Strategií rozvoje podniku z prosince 2020 opět začal tvořit podnikový rezervní fond. "Ten je zásadním zdrojem při nenadálých událostech a kalamitách," uvedl Vojáček.

Podnik loni vysadil 74 milionů sazenic a zalesnil 16.000 hektarů, z toho 3790 hektarů přirozenou cestou. Letos podnik plánuje zalesnit 21.000 hektarů holin a vysadit rekordních 85 milionů sazenic. Plocha holin kvůli masivní těžbě kůrovcového dřeva ke konci loňského roku ve státních lesích vzrostla o šest procent na 32 544 hektarů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy