Švédský zákon č. 68. Otrávit Jágra osobní obranou

Semifinále Česko - Švédsko začíná v 16.15 hodin
Hrát tvrdě. To je švédský recept na Jaromíra Jágra
Hrát tvrdě. To je švédský recept na Jaromíra Jágra | Foto: Reuters

Bratislava/Stockholm - Věk nic neznamená, varuje list Svenska Dagbladet hokejisty své země. Jeho reportér na šampionátu v Bratislavě pozorně sledoval hattrick Jaromíra Jágra ve čtvrtfinále proti USA.

Jak zastavit devětatřicetiletého fenomenálního útočníka je otázka, která zajímá nejen švédské novináře, ale vtírá se především do myslí hokejistů této země jako indulona do upracovaných rukou.

Semifinále Česko - Švédsko začíná v 16.15 hodin (on-line přenos na Aktuálně.cz ZDE). Půjde v něm také o odvetu za loňskou bitvu, kterou ve stejné fázi šampionátu rozhodly až samostatné nájezdy ve prospěch Čechů.

Jak to bylo ve čtvrtfinále:

Magnus Pääjärvi-Svensson, švédský útočník Edmontonu Oilers, je přesvědčen, že návod na Jaromíra Jágra Švédi teoreticky znají. "Viděl jsem, co Češi hráli proti USA, a Jágrův výkon byl ohromující. Ale máme daleko k tomu, abychom se ho báli," řekl dvacetiletý hokejista, o 19 let mladší než Jágr.

Na Jágra s osobní obranou 

"Zastavit Jágra je klíč k úspěchu," uvědomuje si i zkušený lodivod švédské reprezentace Pär Märts, který se dokonce rozhodl, že na Jágra budou Seveřané hrát osobní obranu. "Nesmíme mu dát prostor, aby zápas ovládl."

Foto: Reuters

Podobný model už "Tre Kronor" zvolili na Českých hrách v Brně, kde si hrající české legendy pečlivě všímal Nicklas Grossman. I když nakonec Jágr vstřelil gól, Hadamczikovo mužstvo zápas prohrálo 2:4. Jenže Grossman je nyní zraněný a Švédové si lámou hlavu, kdo jeho roli převezme.

"Nekdo z týmu se mu bude muset věnovat. Ale nejsem si jistý, kdo z nás na to má dostatečnou fyzickou sílu," prohlásil kouč Seveřanů zamyšleně na tiskové konferenci. "Možná na led pošlu Petera Popovice," dodal pak s úsměvem.

Téměř dvoumetrový a více než metrákový Popovic by se na tuto roli možná výborně hodil. Jenže tak před deseti lety: v současnosti totiž někdejší řízný bek Montrealu dělá u švédského výběru asistenta trenéra.

Výběr urostlého chasníka, který by mohl znechutit Jágrovi semifinále, Märtsovi ještě komplikuje fakt, že Švédové do zápasu vstupují jako hosté. Tudíž si český trenér Alois Hadamczik bude moci vždy jako poslední vybrat, koho na led pošle proti pětce soupeře. A tím se vyhýbat i případné osobní obraně, hrané na českou osmašedesátku.

"Budeme se snažit proti němu  (Jágrovi) někoho posílat, ale nebudeme chtít jen stavět proti sobě určité pětky. Češi totiž mají možnost poslední volby," uvědomuje si kouč loňských bronzových medailistů.

A tvrdě do těla

Švédi každopádně chtějí hrát na Jágra tvrdě. Těsnou obranu, stále kolem něj, nepustit ho k brance, frustrovat ho. Znechutit mu hru, kterou tolik baví diváky i sám sebe. Jinak riskují, že s nimi bude cvičit jako s Američany, Němci i dalšími soupeři, které Češi odklidili z cesty za vytouženou obhajobou zlata.

"Ale pozor, nemůžeme se slepě dívat jen na Jágra. Nesmíme zapomenout, že Češi mají velmi dobrou celou ofenzívu," varuje Pääjärvi-Svensson.

Jágra si měli Švédi možnost prohlédnout zblízka v již zmíněném posledním zápase Českých hokejových her, ale pětice hráčů švédské reprezentace jej zná z letoška ještě lépe: obránci Fernholm a Petrasek, útočníci Persson a Nilsson a náhradní brankář Ersberg. Všichni si vydělávají v ruské KHL, kde Jágr válí za Avandgard Omsk.

Seveřané se ale v dnešním semifinále určitě nebudou spoléhat jen na obranu Jágra. Mají svůj léty prověřený defenzivní systém, uznávaný experty za nejpropracovanější na světě. Dát jim gól je stejně "snadné" jako zlomit čepel nože vyrobené ze švédské oceli.

Bude to zápas, o kterém jsou zvyklí hokejisté mluvit jako o utkání, které může rozhodnout jediná branka. Bude jedno, zda jí dá Jágr, nebo zda se v plné síle i lesku vrátí buď uzdravená úderná trojka Michálek - Eliáš - Havlát, případně s Frolíkem místo zraněného Havláta. Anebo zda se prosadí někdo ze třetí a čtvrté řady.

Nejsilnější soupeř. Pro oba

Švédové jsou určitě nejsilnějším protivníkem, na kterého dosud Češi narazili. A totéž říká soupeř o Hadamczikově výběru. "Máte dobrého gólmana a vyrovnaný tým," ocenil hru soupeře trenér Par Märts.

Švédský Pavelec se jmenuje Viktor Fasth - podle číselných statistik ještě o kousek lepší než v pořadí brankářů druhý český gólman. Vyrovnané pětky mají Švédi také.

Češi doufají, že jeden rozdíl tu je. Na zádech nosí číslo 68.

Předpokládaná sestava ČR: Pavelec - K. Rachůnek, Z. Michálek, Židlický, Škoula, Krajíček, Čáslava, Němec - Jágr, Plekanec, Červenka - Frolík (Havlát), Eliáš, M. Michálek - Voráček, Marek, Rolinek - Průcha, Novotný, Hubáček.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Porota shledala expolicistu Chauvina vinným ve všech třech bodech žaloby v případě vraždy a zabití Afroameričana Floyda. Verdikt přečetl soudce

Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu běloch Chauvin devět a půl minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. Případ vyvolal celosvětové protesty proti rasismu, násilí a debatu o rasismu a postupech policie v USA.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
Další zprávy