Švédsko zlomilo prokletí pořadatelů a slaví devátý titul

Švédové se podeváté v historii stávají mistry světa
Švédové v neděli ukončili neúspěšnou sérii domácích týmů, které čekaly na zlato dlouhých 27 let od triumfu SSSR v Moskvě 1986.
Kapitán Staffan Kronwall si na pohár pro mistry světa sáhl ze Švédů jako první.
S bilancí devíti zlatých, 19 stříbrných a 16 bronzových medailí jsou "Tři korunky" čtvrtou nejúspěšnější zemí v historii mistrovství světa a třetí co do počtu medailí.
Šťastní Švédové slaví s pohárem pro mistry světa, který na domácím ledě získali vůbec poprvé v historii.
19. 5. 2013 22:45
Švédsko porazilo ve finále Švýcarsko 5:1 a slaví podeváté titul mistrů světa.

Stockholm - Hokejisté Švédska se podeváté v historii stali mistry světa. Ve finále zastavili pohádkovou cestu Švýcarska, které porazili přesvědčivě 5:1.

Dvěma góly, včetně toho vítězného, a jednou asistencí k výhře přispěl Henrik Sedin.

Tři korunky zlomily prokletí pořadatelských zemí, jimž triumf unikal dlouhých 27 let.

Švýcaři získali medaili po 60 letech a vyrovnali nejlepší umístění z roku 1935.

Medailisté ovládli All Stars

Švýcarský hokejový obránce Roman Josi ovládl individuální ocenění mistrovství světa ve Stockholmu a v Helsinkách.

Dvaadvacetiletý hráč Nashvillu, který pomohl svému týmu k překvapivému stříbru, byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem i nejlepším obráncem turnaje a dostal se i do All Stars týmu.

Nejlepším brankářem byl direktoriátem turnaje zvolen Jhonas Enroth z mistrovského Švédska a nejlepším útočníkem Petri Kontiola z Finska.

Oba také nechyběli v nejlepší šestici turnaje podle akreditovaných novinářů. Tu doplnili švýcarský zadák Julien Vauclair a útočníci Paul Stastny z USA a Švéd Henrik Sedin.

Brilantní úvod Švýcarů

Hráči ze země helvétského kříže vstoupili do zápasu impozantně. Zasypali domácí tým střelami, natlačili se před brankáře Enrotha a ten už v 5. minutě kapituloval. Zkoprnělou obranou projel Josi a po krásné akci otevřel skóre.

Radost Švýcarů však netrvala dlouho. O čtyři minuty později se v chumlu hráčů před Gerberem nejlépe zorientoval Gustafsson a zařídil zblízka vyrovnání.

Ve 12. minutě byl na světě rychlý obrat, k němuž Švédové využili hned první přesilovku v utkání. Po krásné spolupráci celého útoku dostal puk jako na zlatém podnose Henrik Sedin, jenž jej spolu s přispěním obránce Josiho uklidil do sítě.

Švédové zápas postupně ovládli

Seveřané se dostávali do tempa a přes vyrovnanost počtu střel začínali mít herní převahu. Zvláště Eriksson s bratry Sedinovými Švýcarům zatápěli. Jenže Gerber byl nezdolný, a tak výsledek zůstával dlouho otevřený.

O naději na vyrovnání se Švýcaři nakonec obrali sami. Po obrovské chybě Vauclaira, jenž se nechal při rozehrávce na modré obrat Landeskogem, úspěšně dorážel Hjalmarsson a favorit vedl 3:1.

Švýcarsko se čím dál více trápilo, přesto jej mohl v 56. minutě dostat na dostřel Moser, jenže z mezikruží trefil jen boční síťku. Vzápětí přišel trest. Sedinovu pobídku před brankoviště bruslí přesně umístil Eriksson.

Simpsonovi svěřenci ještě zkusili hru bez brankáře, ale tu využil k páté brance znovu Henrik Sedin.

Výsledek:

Švédsko - Švýcarsko 5:1 (2:1, 0:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 9. E. Gustafsson (Pettersson, Lundqvist), 12. H. Sedin, 48. S. Hjalmarsson (Landeskog), 56. L. Eriksson (H. Sedin), 57. H. Sedin - 5. Josi (Walker). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Olenin (Rus.) - Dědulja (Běl.), Wilmot (Kan.). Vyloučení: 3:4, navíc Ambühl (Švýcarsko) 10 min. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 12.500 (vyprodáno).
Švédsko: Enroth - S. Kronwall, Tallinder, Granberg, Fransson, E. Gustafsson, Fälth - Axelsson, Lundqvist, Thörnberg - S. Hjalmarsson, Persson, Pettersson - D. Sedin, H. Sedin, L. Eriksson - Ericsson, Lindberg, Danielsson - Landeskog, Järnkrok. Trenér: Pär Marts.