Švédsko suverénně, Lotyši o záchranu

ČTK, SportPlus
2. 5. 2007 20:40
Moskva - Hokejisté Švédska porazili v souboji o prvenství ve skupině A Švýcarsko vysoko 6:0. Oba týmy postupují dál spolu s Itálií, Lotyšsko bude hrát o záchranu.
Švéd Anton Stralman překonává Davida Aebischera.
Švéd Anton Stralman překonává Davida Aebischera. | Foto: Reuters

• Tabulka skupiny A ZDE

Favorizované Švédsko bylo od začátku jasně lepší. Jen zásluhou švýcarského gólmana Aebischera, který dostal poprvé na turnaji důvěru od trenéra Kruegera, zůstalo po úvodní dvacetiminutovce bezbrankové skóre.

Hned po minutě druhé části však Aebischerovo kouzlo zlomil švédský debutant na šampionátu Thörnberg. Po chvilce přišel tříbrankový příval v rozmezí čtyř minut a bylo rozhodnuto, kdo si připíše další tři body na cestě do osmifinále.

Krátce před koncem druhé třetiny se ještě podruhé v utkání trefil Davidsson a výsledek pečetil ve třetí třetině Wallin při přesilovce pěti proti třem. Švédové tak zakončili utkání se čtyřmi využitými přesilovkami z osmi nabídnutých příležitostí a brankář Backlund uhájil čisté konto.

Výsledek - skupina A:
Švédsko - Švýcarsko 6:0 (0:0, 5:0, 1:0)
Branky a nahrávky:
21. Thörnberg (J. Jönsson, Martensson), 24. Stralman (Martensson), 25. Hörnqvist (Hallberg, Davidsson), 28. Davidsson (Bremberg, Hallberg), 39. Davidsson (Enström, Hallberg), 47. Wallin (Warg, Akerman). Rozhodčí: Hansen (Nor.) - Dedulja (Běl.), Pouzar (ČR). Vyloučení: 6:8, navíc Aebischer (Švýcarsko) 10 min. Využití: 4:0. Diváci: 4900.
Švédsko: Backlund - Stralman, K. Jönsson, Akerman, Tärnström, Hallberg, Enström, Johansson - Martensson, J. Jönsson, Thörnberg - Warg, Wallin, Hedström - Hörnqvist, Davidsson, Bremberg - Steen, Bäckström, Emvall. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.
Švýcarsko: Aebischer - Streit, Forster, Bezina, Blindenbacher, Vauclair, Gerber, Steinegger - Wichser, Jeannin, Lemm - Di Pietro, Wirz, Camichel - Sprunger, Monnet, Della Rossa - Rüthemann, Ambühl, Reichert. Trenér: Ralph Krueger.

Lotyši jen o záchranu

Hokejisté Lotyšska budou hrát na MS ve skupině o udržení. V přímém souboji o postup z osmifinálové skupiny podlehli v prodloužení Itálii 4:3.

V prodloužení rozhodla v 65. minutě branka Cironeho.

Zápas týmů, které před vzájemným soubojem na šampionátu ještě nebodovaly, byl plný nepřesností, z kterých však občas vznikaly zajímavé příležitosti.

Hrdiny na ledě byli oba brankáři, Ital Hell a Lotyš Naumovs, který potvrdil skvělý výkon ze vstupního zápasu proti Švýcarům, v němž Lotyšsko podlehlo jen těsně 1:2.

Na góly si museli diváci počkat až do přesilových her. Favorizované Lotyše sice poslal v první třetině do vedení úspěšnou dorážkou Darzinš, ovšem krátce po přestávce vyrovnal také zásluhou gólové dorážky Cirone.

Lotyši hnáni svými fanoušky za vítězstvím ve třetí dvacetiminutovce opět zvýšili svou aktivitu a ve 48. minutě se po dorážce Darzinše také znovu radovali.

Lotyš Lauris Darzins(vpravo) překonává italského gólmana Guenthera Hell
Lotyš Lauris Darzins(vpravo) překonává italského gólmana Guenthera Hell | Foto: Reuters

Jejich nadšení však překazil chybným neuznáním branky rozhodčí, který přehlédl, že italský gólman Hell vůbec nekontroloval kotouč po předcházející střele. V 52. minutě se v nepřehledné situaci nejlépe orientoval Daugavinš a Lotyši opravdu vedli.

V závěru je však z osmifinálových myšlenek vytrhl šťastnou brankou Ansoldi a přesně o minutu později dokonce poslal Italy do vedení Borgatello. Lotyšsko odmítlo rezignovat a po pouhých 28 vteřinách srovnal Darzinš. Hrozbu sestupových starostí a nečekanou radost Italů tím však jen oddálil, neboť v čase 64:10 nezvratně rozhodl Cirone.

Itálie - Lotyšsko 4:3 v prodl. (0:1, 1:0, 2:2 - 1:0)
24. Cirone (Lorenzi, Strazzabosco), 57. Ansoldi, 58. Borgatello (Cirone, Scandella), 65. Cirone (Signoretti) - 15. Darzinš (Lavinš, Sorokins), 52. Daugavinš (Cipulis, Vasiljevs), 59. Darzinš (Sorokins, Redlihš). Rozhodčí: Pellerin (Kan.) - Gemeinhardt (Něm.), Losier (Kan.). Vyloučení: 3:3. Využití: 1:1. Diváci: 6180.
Itálie: Hell - Signoretti, Trevisani, Helfer, Borgatello, Strazzabosco, Lorenzi, F. Ramoser - Margoni, Ansoldi, R. Ramoser - De Bettin, Scandella, Cirone - Lefebvre, Parco, Chitarroni - Rigoni, De Toni, Faggioni. Trenér:
Michel Goulet.
Lotyšsko: Naumovs - Pujacs, Galvinš, Saviels, Rekis, Lavinš, Sorokins, Tribuncovs, Jerofejevs - Tambijevs, Semjonovs, Niživijs - Cipulis, Vasiljevs, Daugavinš - Redlihš, Berzinš, Darzinš - Macijevskis, Širokovs, Pantěljejevs. Trenér: Olegs Znaroks.