Slepenec nechtěných je ve finále! Tým Evropy si poradil i se Švédy a jde na Kanadu

25. 9. 2016 22:00
Do finále Světového poháru v hokeji překvapivě postoupil Tým Evropy, slepený z osmi národností, které se nevešly do ostatních celků. V semifinále Evropa vyřadila Švédsko po výhře 3:2 v prodloužení. O titul si Evropané zahrají s Kanadou, přičemž titul získá tým, který v příštím týdnu vyhraje dva ze tří finálových zápasů.
Byli do počtu, ale najednou jsou ve finále. Tým Evropy na SP dál udivuje hokejové fanoušky | Foto: ČTK

Toronto - Před turnajem je experti považovali vedle Česka za nejslabší, přesto si zahrají příští týden finále. Hokejisté Týmu Evropy v nedělním semifinále Světového poháru porazili Švédsko 3:2 v prodloužení a vyzvou Kanadu v boji o prestižní hokejovou trofej.

Vítězný gól zápasu vsítil Tomáš Tatar, který ve čtvrté minutě prodloužení s pomocí brusle překonal Henrika Ludqvista. Švédům nebyl nic platný první gól utkání, vyrovnání pár minut před koncem i střelecká převaha.

Nakonec jde tedy do finále výběr Evropy. Série hraná na dva vítězné zápasy začne v noci na středu ve 2:00 ráno.

V první třetině se Lundqvist nudil

Zápas začal poněkud ospale. V první třetině prim hrály především obrany obou týmů, které nepouštěly své soupeře do brankových příležitostí. Největší šanci si v 10. minutě vypracoval Filip Forsberg, který objížděl Halákovu branku, ale švédskému útočníkovi se však nepovedlo puk zasunout za brankovou čáru, když trefil pouze záda slovenského brankáře, od kterých se puk odrazil mimo brankoviště.

V gólové šanci se objevil také Loui Eriksson, kterému však při střele z mezikruží sjel v rozhodující chvíli kotouč z hole. V podobné šanci se na druhé straně kluziště objevil Frans Nielsen, tomu ale zase Daniel Sedin zablokoval hokejku.

První třetinu ukončila šance evropského výběru, kdy Anže Kopitar dlouho kroužil útočným pásmem, než svým pasem hledal na brankovišti Hossu či Tatara. Švédové měli mírnou herní převahu a byli také střelecky aktivnější, když na Haláka vypálili desetkrát. Lundqvist musel v první třetině zasahovat pouze proti pěti střeleckým pokusům.

Švédy vedoucí gól uspal

Na první branku zápasu si tak fanoušci museli počkat až do 23. minuty, kdy se po buly ve švédském útočném pásmu dostal k puku Anton Stralman, na jehož střelu Halák sice dokázal zareagovat, ale odraženému puku se ale dostal Nicklas Bäckström, který si s nabídnutou šancí již dokázal poradit a poslat puk za záda bezmocného Haláka.

Následně došlo k sérii vyloučení a oba týmy si tak mohly vyzkoušet hru v početní výhodě. Ta ale k ničemu nevedla. Ve 36. minutě byli ve stejném čase vyloučeni Ekholm a Hossa za vzájemnou potyčku, po které následovala hra ve čtyřech. Po Ehrhoffově přihrávce byl na brankovišti důrazný Marián Gáborík, který střelou mezi betony prostřelil Lundqvista. Švédové se následně pokoušeli strhnout skóre zpátky na svou stranu, ale k brance byl nejblíže Rakušan Vanek, který se z křídla tlačil před Lundqvista.

Evropané vedení neudrželi

Evropané odstartovali třetí třetinu hodně zostra. Sekera přiťukl puk Tatarovi, který od modré čáry nahodil kotouč na Lundqvista. Tomu ale střela slovenského útočníka vypadla z lapačky před brankoviště, kde vyražený kotouč dojíždí opět Tatar, který bekhendem překonal švédského brankáře již po dvanácti vteřinách třetí části.

Kvůli vyloučení Zuccarella ve 45. minutě do permanence dostal Halák, ale ještě odolal. Naopak 50. minutě mohlo být se Švédy zle, Thomas Vanek se dostal do samostatného úniku, ve kterém Lundqvista překonal. Puk, který mířil do branky, však nakonec těsně před brankovou čárou zachránil Anton Stralman.

Tohle mohl být zlomový moment semifinálového zápasu, protože Švédové ihned pookřáli a na hře to bylo dobře vidět. O tři minuty později se do dobré brankové příležitosti dostal Bäckström, který však v klíčovém momentu selhal. A tak to na sebe vzal v 56. minutě obránce Erik Karlsson, který po přihrávce Henrika Sedina pálil od modré čáry. Jeho nahození i díky teči obránce Josiho zapadlo až za brankovou čáru. V poslední minutě řádné hrací doby mohl pomyslnou misku vah překlopit na stranu Švédů Henrik Sedin, který ale ve velké šanci volil raději přihrávku na hůře postaveného bratra Daniela.

Gól bruslí platil

Prodloužení odstartovalo dle pravidel NHL, tedy v počtu 5 na 5 dokud se nerozhodne. Švédové v něm byli opět aktivnější, ale rozhodující gól vstřelil v 64. minutě útočník Tomáš Tatar, jenž patrně dopravil puk za brankovou čáru bruslí.

Platnost branky ale potvrdili i rozhodčí, kteří na žádost švédské lavičky kontrolovali video. Nic už tak nemohl zabránit oslavám postupu do finále, kde se Tým Evropy utká s Kanadou na dva vítězné duely. První utkání obou týmů na turnaji skončilo ve skupině výhrou javorových listů 4:1.

Hokejový Světový pohár v Torontu - semifinále:

Švédsko - Výběr Evropy 2:3 v prodl. (0:0, 1:1, 1:1 - 0:1)

Branky a nahrávky: 23. Bäckström (Stralman, Hörnqvist), 56. E. Karlsson (H. Sedin, D. Sedin) - 37. Gáborík (Ehrhoff, Kopitar), 41. Tatar (Sekera), 64. Tatar (Zuccarello, Kopitar). Rozhodčí: O'Halloran, O'Rourke - Amell, Murray (všichni Kan.). Vyloučení: 3:4. Bez využití. Diváci: 12.595.

Sestavy:

Švédsko: H. Lundqvist - Hedman, Stralman, Ekman-Larsson, Hjalmarsson, Ekholm, E. Karlsson - Hörnqvist, Bäckström, F. Forsberg - Silfverberg, Krüger, Hagelin - L. Eriksson, H. Sedin, D. Sedin - Söderberg, Berglund, Landeskog. Trenér: Rikard Grönborg.

Výběr Evropy: Halák - Sekera, Chára, Seidenberg, Josi, Streit, Ehrhoff - Hossa, Kopitar, Tatar - Zuccarello, Nielsen, Gáborík - Niederreiter, Draisaitl, Rieder - Hansen, Bellemare, Vanek. Trenér: Ralph Krueger.