Švédsko děkuje Lundqvistovi, zachránil výhru i postup

14. 2. 2014 15:36
Henrik Lundqvist čaroval v bráně. Švédsko hlavně díky němu porazilo Švýcarsko těsně 1:0 a má s předstihem zajištěný postup do čtvrtfinále.
Švédové se se Švýcary trápili až nečekaně moc. Za výhru mohou vděčit hlavně brankáři Lundqvistovi. | Foto: Reuters

Soči - Hokejisté Švédska jen tak tak zvládli roli papírových favoritů a porazili na olympijském turnaji v Soči Švýcarsko fotbalovým výsledkem 1:0. Děkovat mohou především výbornému brankáři Henriku Lundqvistovi, který pochytal všech 26 střel vyrovnaného soupeře.

Vybojované vítězství Tre Kronor zařídil až sedm minut před koncem veterán Daniel Alfredsson a Švédsko tak má už po dvou zápasech jistý přímý postup do čtvrtfinále jako vítěz základní skupiny.

Utkání jsme sledovali v on-line reportáži - čtěte ZDE.

Švýcarsko začalo drtivým tlakem

Alois Hadamczik a celý český tým teď musí moc dobře tušit, jak těžká práce Čechy zítra čeká. I se Švýcary se v Soči zřejmě bude muset počítat. Ukázal to alespoň dnešní zápas, ve kterém byli favoritům na zlaté mediale minimálně vyrovnaným soupeřem.

Švýcaři se na Švédsko vrhli od úvodních vteřin a v první třetině byli jasně lepším týmem. Nejhůř bylo Tre Kronor po sílícím tlaku zejména v osmé minutě, kdy Hollenstein dorážel do prázdné brány, jenže hrdina Lundqvist vytáhl střelu zázračně betonem. Stejně výborně si pak počínal i v dalších závarech na svém brankovišti.

Hra se začala vyrovnávat až od druhé třetiny, hrál se atraktivní zápas a hra se přelévala ze strany na stranu. Obrany i gólmani ale pracovali dál bez chyb a bylo brzy jasné, že zápas rozhodne jediný gól.

Rozhodl Alfredsson, ale Švýcaři sahali po vyrovnání

Na začátku třetiny se v přesilové hře do vyložené šance dostal Moser, jenže Lundqvist jeho hezkou teč udržel mezi svými betony a za necelých deset minut už udeřilo Švédsko na druhé straně.

Obránce Karlsson nahodil puk na bránu, gólman Berra ho pouze vyrazil před sebe, kde číhal pohotový veterán Daniel Alfredsson.

Švýcarsko se ani v tu chvíli nevzdalo a v závěru utkání si vypracovalo několik solidních šancí. Lundqvist si ale poradil i s nepříjemnou střelou Josiho a při následné power play při něm stálo také potřebné štěstí, když Plüss před poloprázdnou bránou pouze promáchl.

Švédové si vítězstvím zajistili přímý postup do čtvrtfinále bez ohledu na to, jak dopadne jejich poslední zápas ve skupině s Lotyšskem. Švýcaři budou hrát zítra s českou reprezentací o druhé místo, ani jeden z nich už nemůže Švédy v tabulce přeskočit.

Švédsko - Švýcarsko 1:0 (0:0, 0:0, 1:0)

Branka a nahrávky: 53. Alfredsson (E. Karlsson, Berglund). Rozhodčí: Šindler (ČR), Leggo (USA) - Devorski (Kan.), Suominen (Fin.). Vyloučení: 2:4. Bez využití. Diváci: 7968.

Švédsko: Lundqvist - Jonathan Ericsson, N. Kronwall, Hjalmarsson, Oduya, E. Karlsson, Ekman-Larsson, Tallinder - Steen, Berglund, Landeskog - L. Eriksson, Bäckström, D. Sedin - M. Johansson, Nyquist, Alfredsson - Hagelin, Krüger, Jimmie Ericsson - Silfverberg. Trenér: Pär Marts.

Švýcarsko: Berra - Streit, Diaz, Weber, Josi, Blindenbacher, Von Gunten, Vauclair, Seger - Wick, Romy, Brunner - Suri, Cunti, Hollenstein - Ambühl, Traschler, Bieber - Niederreiter, M. Plüss, Moser. Trenér: Sean Simpson.

1. Švédsko 2 2 0 0 0 5:2 6
2. Česká republika 2 1 0 0 1 6:6 3
3. Švýcarsko 2 1 0 0 1 1:1 3
4. Lotyšsko 2 0 0 0 2 2:5 0