Křepčící Švédové nevěří triumfu, zklamaní Švýcaři porážce

Švédští hokejisté podle tradičního zvyku slavili titul ve zlatých helmách. Noc ve Stockholmu byla určitě hodně bujará
Švédové v neděli ukončili neúspěšnou sérii domácích týmů, které čekaly na zlato dlouhých 27 let od triumfu SSSR v Moskvě 1986.
Kapitán Staffan Kronwall si na pohár pro mistry světa sáhl ze Švédů jako první.
S bilancí devíti zlatých, 19 stříbrných a 16 bronzových medailí jsou "Tři korunky" čtvrtou nejúspěšnější zemí v historii mistrovství světa a třetí co do počtu medailí.
Šťastní Švédové slaví s pohárem pro mistry světa, který na domácím ledě získali vůbec poprvé v historii.
Foto: Michal Eger
Antonín Vavrda Antonín Vavrda
19. 5. 2013 23:50
Přečtěte si ohlasy po finále 77. mistrovství světa v ledním hokeji

Stockholm/Praha - Jen necelých dvanáct minut mohli žít švýcarští hokejisté sen o svém "Naganu".

Když totiž ve 12. minutě zápasu otočil skóre finálového zápasu letošního mistrovství světa na švédskou stranu Henrik Sedin, bylo dé facto rozhodnuto.

Josi: Bolí to prohrát poslední zápas

Švédové poté svojí typickou precizní, tvrdou defenzivní hrou nedali soupeři jedinou gólovou šanci na vyrovnání.

"Začali jsme skvěle, ale bohužel postupem zápasu byli oni lepší. Hodně to bolí, prohrát na šampionátu jeden zápas a zrovna ten poslední," smutnil před mikrofonem České televize Roman Josi.

Švýcarský bek posbíral celkem tři individuální ocenění - zařadil se do All Star turnaje, byl jeho nejlepším bekem a nakonec i nejužitečnějším hráčem. Jenže na vytoužené zlato nedosáhl.

"Teď jsme hrozně zklamaní a asi ještě chvíli budeme, než nám dojde, jakého úspěchu jsme dosáhli," dodal obránce Nashvillu Predators.

Gerber litoval vyloučení v 1. třetině

"Měli jsme výborný start do zápasu, jenže poté oni z ničeho vyrovnali, poté jsme se nechali párkrát vyloučit, Švédové otočili skóre a pro nás bylo už moc těžké dostat se do zápasu," přidal se zkušený švýcarský brankář Martin Gerber, který poslední sezónu strávil ve švédském Rögle.

Ten hodně protestoval proti třetí a podle všeho klíčové brance Hjalmarssona ve 48. minutě zápasu.

Důvod? Landeskog, který obral o kotouč chybujícího Vauclaira a celou gólovou situaci založil, byl totiž podle něj v ofsajdu.

Situaci si následně vysvětloval i s českým hlavním sudím Antonínem Jeřábkem, s protesty ale neuspěl.

A byl to ofsajd? Podle opakovaných záběrů ne, kotouč sice opustil obranné pásmo švýcarského týmu, než jej ale Landeskog zavezl zpět, podle všeho přejel svými bruslemi do střední třetiny kluziště.

Na sporný gól se Švýcaři nevymlouvali

Švýcaři se ale na podle nich spornou branku, která zlomila jejich odpor a po které přidali nabuzení domácí ještě další dva góly, nevymlouvali.

"Měli jsme dost příležitostí na to, abychom skórovali, bohužel góly dávali oni," poznamenal zklamaný bek Philippe Furrer.

To vítězové si pochopitelně užívali svůj triumf. "Je úžasné, že jsme zlomili prokletí domácích týmů na mistrovství světa. Olympijské zlato je asi normálně cennější, protože se hraje jednou za čtyři roky, ale tohle je zase podpořeno tím, že slavíme doma," usmíval se po triumfu Daniel Sedin, jehož příjezd s bratrem Henrikem, definitivně nakopl tým k triumfu.

Švédové: Utkání jsme dominovali

"Nemám slov, je to neuvěřitelný pocit. Jakmile jsme zlepšili bruslení a vyrovnali, tak si myslím, že jsme byli lepším týmem," prohlásil nadšený bek Henrik Tallinder.

"Trochu nás nachytali v úvodu, ale poté, co jsem vyrovnal, tak jsme měli podle mě zápas ve svých rukou," dodal útočník Philadelphie Flyers Erik Gustafsson.

Ten tak začal finálový obrat, po kterém Švédové nakonec suverénně dokráčeli k devátému titulu mistrů světa a po sedmadvaceti letech zlomili prokletí pořadatelů světových šampionátů. Noc v zemi "Tří korunek" bude dnes hodně dlouhá...

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy