Svaz ukázal logo hokejového MS. Hlavně nechce prodělat

ČTK ČTK
28. 11. 2013 14:42
Česká republika bude v květnu 2015 hostit hokejové mistrovství světa a cíl vedení národního svazu je jeden - neprodělat
Logo hokejového mistrovství světa v Praze (2015)
Logo hokejového mistrovství světa v Praze (2015) | Foto: ČTK

Praha - Česká republika bude v květnu 2015 hostit hokejové mistrovství světa a cíl vedení národního svazu je jeden - neprodělat. Oproti roku 2004, kdy Praha a Ostrava hostily vrcholnou akci sezony naposledy, totiž organizátorům výrazně stouply náklady. Přesný rozpočet ještě Český svaz ledního hokeje (ČSLH) nestanovil, prezident svazu Tomáš Král ale dnes přiznal, že se počítá s obratem 470 milionů korun.

"Oproti roku 2004 raketově vzrostly náklady na pořádání mistrovství, což pro nás není moc příznivé. Například tehdy bylo akreditovaných sto novinářů, příští rok v Minsku jich bude 470. To jsou obrovské náklady," uvedl Král na dnešní tiskové konferenci.

Změnily se ale například i daňové podmínky v České republice, kde vzrostla sazba DPH z pěti na aktuálních patnáct procent. "Musíme si s tím nějak diplomaticky a citlivě poradit. Souvisí to i s cenou vstupenek. I zkušenosti z posledních dvou šampionátů nás vedou k tomu, že je potřeba vše pečlivě zvažovat," poukázal Král na fakt, že na letošním i loňském MS mělo Finsko a zejména Švédsko problém se slabou návštěvností.

Vstupenky jsou jediným zdrojem příjmů

Peníze získané z prodeje vstupenek jsou prakticky jediným příjmem pořadatelů, o marketingová práva se totiž stará partner Mezinárodní hokejové federace (IIHF). "Je to alfa a omega rozpočtu mistrovství," podotkl generální sekretář ČSLH a místopředseda organizačního výboru MS 2015 Martin Urban.

Ceny vstupenek na zápasy v Praze a Ostravě budou stanoveny až po šampionátu v Minsku, po kterém bude určeno složení skupin. Jisté je, že český tým bude hrát v Praze a v Ostravě se představí slovenská reprezentace.

"Nechtěli bychom dopadnout jako Švédové, kteří museli jít v průběhu mistrovství s cenami výrazně dolů," řekl Urban. Na zápasy základních skupin by vstupenky měly být k dispozici v cenách řádově stovek korun, na vybrané duely ale přesáhnout tisícovku. Na play off budou podle Urbana ceny srovnatelné s šampionáty v posledních letech.

Dotacemi přispěje stát i kraj

Stanovení cenové politiky bude záležet i na výši finanční podpory, kterou MS získá od představitelů měst, krajů a státní sféry. Ostravští radní a zástupci Moravskoslezského kraje již potvrdili dotaci ve výši 60 milionů korun, Praha přislíbila poloviční částku.

"Očekáváme, že bychom mohli získat podporu i od ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Kdybychom v součtu získali podporu sto milionů, byli bychom spokojeni," přiznal Král. V roce 2004 získal hokejový svaz na šampionát z veřejných financí téměř 50 milionů korun.

I díky tomu ČSLH na pořádání minulého MS vydělal asi 60 milionů korun. Tentokrát se ale situace zřejmě opakovat nebude. "Nárůst nákladů i letošní výsledky ze Švédska, které prodělalo asi dva miliony eur, jsou pro nás varováním. Podobný výsledek by pro nás byl smrtelný. Rozpočet máme nastavený tak, aby byl plusový, a samozřejmě, že chceme vydělat, pochopitelně. Žádné číslo si ale netroufnu říct," dodal Král.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Mezi prioritami evropského předsednictví vidí Bek kyberbezpečnost, odlesňování a svobodu médií

Mezi tématy českého předsednictví v Radě EU by se podle ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka (STAN) měla objevit kyberbezpečnost či odlesňování spojené s ukládáním oxidu uhličitého. Bek v pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl, že Česko by mělo během předsednictví, které zemi čeká v druhé polovině roku, mít jako prioritu i téma svobody a odpovědnosti médií.

"To neznamená, že bychom měli kázat polským kolegům," odpověděl na dotaz, zda by diskuse o svobodě médií nenarušila dialog mezi zeměmi visegrádské čtyřky, tedy Českem, Slovenskem, Polskem a Maďarskem.

Už dříve Bek uvedl, že vláda hodlá v roce českého předsednictví Evropské unie více než dosud budovat vztahy se zeměmi mimo Visegrádskou skupinu, na niž se orientoval předchozí kabinet. Na prvním jednání v sídle Evropské komise debatoval počátkem ledna mimo jiné o přípravách předsednictví. Mezi nové české partnery by podle Beka měla patřit například Francie, která EU vede v současnosti. Česko podle ministra musí být také připraveno sehrát roli prostředníka ve sporu o vládu práva, který vedou unijní instituce s Polskem a Maďarskem, přičemž by nemělo slevit ze zásadních principů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy