Svaz kasíruje simulanty. Extraliga vydělala přes sto tisíc

Adam Sušovský Adam Sušovský
23. 1. 2013 5:00
Hokejová extraliga se od Nového roku pustila do boje proti nafilmovaným pádům. Simulanti už na pokutách svazu poslali více než sto tisíc korun.
Už žádné treatrální pády v lize. Extraliga trestá hráče za simulování pokutami v řádech desítek tisíc korun.
Už žádné treatrální pády v lize. Extraliga trestá hráče za simulování pokutami v řádech desítek tisíc korun. | Foto: CPA - Eduard Erben

Praha - Vedení hokejové extraligy dělá další velký krok, kterým posune úroveň nejvyšší soutěže v Česku nahoru. Pustilo se do tvrdého boje proti simulantům.

Od Nového roku už Disciplinární komise Českého svazu ledního hokeje potrestala celkem devět hokejistů. Šest z nich zaplatí vysokou pokutu deseti procent svého měsíčního platu, tři zatím vyvázli jen s napomenutím.

Nejvíce simulovali hokejisté Karlových Varů (3 tresty), Sparty (2) a Liberce (2).

Jágrova zásluha to prý není

Ale proč se do boje s nefér hrou extraliga pustila až teď? Zabrala snad kritika borců z NHL během výluky, kdy hlavně Jaromír Jágr (o jeho sporu s Alešem Píšou jsme psali zde), nebo Václav Prospal kritizovali nesportovní chování svých soupeřů?

Podle Josefa Řezníčka, ředitele extraligy, v tom žádnou roli výluka NHL neměla. Jágr a spol. prý více než simulování kritizovali jiný metr rozhodčích v zámoří a tady.

"Řád soutěže trest pro hráče ve výši deseti procent platu ustanovoval, prakticky jsme ho ale nepoužívali. Jednoduše proto, že nepřicházely žádné podněty ze strany klubů, takže se disciplinárka neměla čím zabývat," řekl Aktuálně.cz Řezníček.

Přišli s tím kluby a trenéři

"Na tom, že začneme tyto prohřešky tvrdě trestat, jsme se dohodli na námět vedení jednotlivých klubů a samotných trenérů. Konkrétně na zasedání 18.12 s tím, že dáme črtnáctidenní dobu hájení, aby se s tím týmy stihly sžít. Od 1.1 už jedeme naplno," řekl Řezníček.

Výsledkem toho, že týmy začaly sporné situace hlásit, už byly dva tresty v minulém týdnu a hned šest dalších včera.

O deset procent ze základního měsíčního platu jsou chudší sparťané Karel Pilař s Miroslavem Formanem, liberečtí Jan Víšek s Lukášem Dernerem, vítkovický Tomáš Voráček a karlovarský Václav Skuhravý.

Další dva energetici Lukáš Pech s Martinem Zaťovičem stejně jako Martin Volke z Litvínova vyvázli jen s napomenutím.

Extraliga už vybrala přes sto tisíc

"Pokutováni jsou hráči, takže by měli pukutu platit oni a ne jejich kluby. Peníze jdou na účet extraligy. Pokud to ale půjde tímhle tempem, možná se nám podaří vybrat peněz více. Pak bude na výkonném výboru, kam je investuje," řekl Řezníček.

Svaz už podle něj na podílech platů simulujících hráčů vybral přes sto tisíc korun. Přesná čísla prozradit nechtěl, i když všechny platy v soutěži zná. Zatím prý hodlá respektovat informační embargo klubů, které platy svých hvězd úzkostlivě tají.

Útočník Sparty Petr Ton ale Aktuálně.cz minulý týden přiznal, že si ti nejlepší hokejisté v extralize vydělají čtyři miliony korun za rok - čtěte zde.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy