Svaz kasíruje simulanty. Extraliga vydělala přes sto tisíc

Adam Sušovský Adam Sušovský
23. 1. 2013 5:00
Hokejová extraliga se od Nového roku pustila do boje proti nafilmovaným pádům. Simulanti už na pokutách svazu poslali více než sto tisíc korun.
Už žádné treatrální pády v lize. Extraliga trestá hráče za simulování pokutami v řádech desítek tisíc korun.
Už žádné treatrální pády v lize. Extraliga trestá hráče za simulování pokutami v řádech desítek tisíc korun. | Foto: CPA - Eduard Erben

Praha - Vedení hokejové extraligy dělá další velký krok, kterým posune úroveň nejvyšší soutěže v Česku nahoru. Pustilo se do tvrdého boje proti simulantům.

Od Nového roku už Disciplinární komise Českého svazu ledního hokeje potrestala celkem devět hokejistů. Šest z nich zaplatí vysokou pokutu deseti procent svého měsíčního platu, tři zatím vyvázli jen s napomenutím.

Nejvíce simulovali hokejisté Karlových Varů (3 tresty), Sparty (2) a Liberce (2).

Jágrova zásluha to prý není

Ale proč se do boje s nefér hrou extraliga pustila až teď? Zabrala snad kritika borců z NHL během výluky, kdy hlavně Jaromír Jágr (o jeho sporu s Alešem Píšou jsme psali zde), nebo Václav Prospal kritizovali nesportovní chování svých soupeřů?

Podle Josefa Řezníčka, ředitele extraligy, v tom žádnou roli výluka NHL neměla. Jágr a spol. prý více než simulování kritizovali jiný metr rozhodčích v zámoří a tady.

"Řád soutěže trest pro hráče ve výši deseti procent platu ustanovoval, prakticky jsme ho ale nepoužívali. Jednoduše proto, že nepřicházely žádné podněty ze strany klubů, takže se disciplinárka neměla čím zabývat," řekl Aktuálně.cz Řezníček.

Přišli s tím kluby a trenéři

"Na tom, že začneme tyto prohřešky tvrdě trestat, jsme se dohodli na námět vedení jednotlivých klubů a samotných trenérů. Konkrétně na zasedání 18.12 s tím, že dáme črtnáctidenní dobu hájení, aby se s tím týmy stihly sžít. Od 1.1 už jedeme naplno," řekl Řezníček.

Výsledkem toho, že týmy začaly sporné situace hlásit, už byly dva tresty v minulém týdnu a hned šest dalších včera.

O deset procent ze základního měsíčního platu jsou chudší sparťané Karel Pilař s Miroslavem Formanem, liberečtí Jan Víšek s Lukášem Dernerem, vítkovický Tomáš Voráček a karlovarský Václav Skuhravý.

Další dva energetici Lukáš Pech s Martinem Zaťovičem stejně jako Martin Volke z Litvínova vyvázli jen s napomenutím.

Extraliga už vybrala přes sto tisíc

"Pokutováni jsou hráči, takže by měli pukutu platit oni a ne jejich kluby. Peníze jdou na účet extraligy. Pokud to ale půjde tímhle tempem, možná se nám podaří vybrat peněz více. Pak bude na výkonném výboru, kam je investuje," řekl Řezníček.

Svaz už podle něj na podílech platů simulujících hráčů vybral přes sto tisíc korun. Přesná čísla prozradit nechtěl, i když všechny platy v soutěži zná. Zatím prý hodlá respektovat informační embargo klubů, které platy svých hvězd úzkostlivě tají.

Útočník Sparty Petr Ton ale Aktuálně.cz minulý týden přiznal, že si ti nejlepší hokejisté v extralize vydělají čtyři miliony korun za rok - čtěte zde.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Čtyři největší banky v Česku loni kvůli pandemii vydělaly o polovinu méně než v roce 2019

Čtveřice největších bank v Česku loni vydělala 31,7 miliardy Kč, což je proti předloňskému roku propad o 30,5 miliardy korun, tedy zhruba na polovinu. Vyplývá to z výsledků bank. Hlavním faktorem propadu je výrazný nárůst nákladů rizika v souvislosti s pandemií koronaviru. Komerční bance klesl čistý zisk o 45,3 procenta na 8,2 miliardy korun, ČSOB o 57 procent na 8,5 miliardy korun, České spořitelně o 43,6 procenta na deset miliard korun a UniCredit Bank v ČR a na Slovensku o 50,5 procenta na pět miliard korun.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 57 minutami

Hasiči v Chrastavě zasahují u požáru průmyslového objektu

V Chrastavě u Liberce zasahují hasiči u požáru průmyslového objektu. Vyhlásili nejvyšší stupeň požárního poplachu. Podle mluvčí policie Dagmar Sochorové hoří v průmyslové zóně.

"Na základě prvotního šetření bylo zjištěno, že v plamenech je budova skladu firmy vyrábějící díly do vozidel," uvedla Sochorová. Protože hrozí výbuch nádrže s plynem, byla podle mluvčí zastavena také železniční doprava na trati Liberec - Chrastava.

Na místě je 13 jednotek hasičů a další složky Integrovaného záchranného systému. "Jsme na místě, zatím je to bez zranění," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Michael Georgiev.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Uživatelům nejnovějších Windows hrozí útoky hackerů, varuje NÚKIB

Uživatelům operačního systému Windows včetně nejnovějších verzí hrozí útoky hackerů. Windows 10 a Windows Server 2019 obsahují vážné zranitelnosti, které již začaly zneužívat některé škodlivé programy. Na většinu zranitelností Microsoft vydal opravy. Na svém webu to uvedl Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Útočníci mohou podle expertů poradenské firmy BDO využít zranitelnosti systému například prostřednictvím phishingového útoku nebo odkazu ke stáhnutí externího obsahu zprávy, který bude obsahovat vyděračský ransomware.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie požádala o prodloužení lhůty v kauze farmy Čapí hnízdo

Policisté požádali o další prodloužení lhůty pro vyšetřování kauzy kolem dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo, v níž je obviněn premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana Mayerová. Uvedla to v pátek mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Nový termín lhůty mluvčí neuvedla, s dalšími dotazy odkázala na pražské městské státní zastupitelství, jehož žalobce Jaroslav Šaroch případ dozoruje. Lhůta byla v minulosti prodloužena několikrát, naposledy byla stanovena do konce února.

Babiš dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoli nezákonného, Mayerová v minulosti uvedla, že je přesvědčena o tom, že zákon porušen nebyl.

"Mohu potvrdit, že kriminalisté požádali o prodloužení lhůty. Ve věci si vyhradilo právo na poskytování informací městské státní zastupitelství. V případě dalších dotazů se prosím obraťte přímo na státní zastupitelství," uvedla Kropáčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy