Svaz kasíruje simulanty. Extraliga vydělala přes sto tisíc

Adam Sušovský Adam Sušovský
23. 1. 2013 5:00
Hokejová extraliga se od Nového roku pustila do boje proti nafilmovaným pádům. Simulanti už na pokutách svazu poslali více než sto tisíc korun.
Už žádné treatrální pády v lize. Extraliga trestá hráče za simulování pokutami v řádech desítek tisíc korun.
Už žádné treatrální pády v lize. Extraliga trestá hráče za simulování pokutami v řádech desítek tisíc korun. | Foto: CPA - Eduard Erben

Praha - Vedení hokejové extraligy dělá další velký krok, kterým posune úroveň nejvyšší soutěže v Česku nahoru. Pustilo se do tvrdého boje proti simulantům.

Od Nového roku už Disciplinární komise Českého svazu ledního hokeje potrestala celkem devět hokejistů. Šest z nich zaplatí vysokou pokutu deseti procent svého měsíčního platu, tři zatím vyvázli jen s napomenutím.

Nejvíce simulovali hokejisté Karlových Varů (3 tresty), Sparty (2) a Liberce (2).

Jágrova zásluha to prý není

Ale proč se do boje s nefér hrou extraliga pustila až teď? Zabrala snad kritika borců z NHL během výluky, kdy hlavně Jaromír Jágr (o jeho sporu s Alešem Píšou jsme psali zde), nebo Václav Prospal kritizovali nesportovní chování svých soupeřů?

Podle Josefa Řezníčka, ředitele extraligy, v tom žádnou roli výluka NHL neměla. Jágr a spol. prý více než simulování kritizovali jiný metr rozhodčích v zámoří a tady.

"Řád soutěže trest pro hráče ve výši deseti procent platu ustanovoval, prakticky jsme ho ale nepoužívali. Jednoduše proto, že nepřicházely žádné podněty ze strany klubů, takže se disciplinárka neměla čím zabývat," řekl Aktuálně.cz Řezníček.

Přišli s tím kluby a trenéři

"Na tom, že začneme tyto prohřešky tvrdě trestat, jsme se dohodli na námět vedení jednotlivých klubů a samotných trenérů. Konkrétně na zasedání 18.12 s tím, že dáme črtnáctidenní dobu hájení, aby se s tím týmy stihly sžít. Od 1.1 už jedeme naplno," řekl Řezníček.

Výsledkem toho, že týmy začaly sporné situace hlásit, už byly dva tresty v minulém týdnu a hned šest dalších včera.

O deset procent ze základního měsíčního platu jsou chudší sparťané Karel Pilař s Miroslavem Formanem, liberečtí Jan Víšek s Lukášem Dernerem, vítkovický Tomáš Voráček a karlovarský Václav Skuhravý.

Další dva energetici Lukáš Pech s Martinem Zaťovičem stejně jako Martin Volke z Litvínova vyvázli jen s napomenutím.

Extraliga už vybrala přes sto tisíc

"Pokutováni jsou hráči, takže by měli pukutu platit oni a ne jejich kluby. Peníze jdou na účet extraligy. Pokud to ale půjde tímhle tempem, možná se nám podaří vybrat peněz více. Pak bude na výkonném výboru, kam je investuje," řekl Řezníček.

Svaz už podle něj na podílech platů simulujících hráčů vybral přes sto tisíc korun. Přesná čísla prozradit nechtěl, i když všechny platy v soutěži zná. Zatím prý hodlá respektovat informační embargo klubů, které platy svých hvězd úzkostlivě tají.

Útočník Sparty Petr Ton ale Aktuálně.cz minulý týden přiznal, že si ti nejlepší hokejisté v extralize vydělají čtyři miliony korun za rok - čtěte zde.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy