Svaz chce zmírnit tabulky. Úplné zrušení by hokejem neotřáslo, tvrdí Zacha

Daniel Poláček Daniel Poláček
10. 6. 2016 9:15
Už 18. června proběhne konference ČSLH, na níž se bude jednat také o tabulkovém odstupném. Hokejový svaz ho chce upravit k lepšímu, ale ne zrušit. Kdyby to udělal, prý by přešlo příliš mnoho nákladů na rodiče. Pavel Zacha starší, který současný systém právě jako rodič zažil, si to nemyslí.
Svaz v plánované úpravě myslel především na mládež.
Svaz v plánované úpravě myslel především na mládež. | Foto: ČTK

Praha – Vytratí se někdy z českého hokeje kritizovaný systémový nedostatek? Svaz otázku tabulkového odstupného, které v minulém roce vyvolalo bouřlivé diskuse, dlouho neřešil, ovšem teď plánuje úpravu. Přičemž myslí především na mládež.

Stále platí, že přestupní řád ČSLH stanovuje cenu dítěte v závislosti na jeho věku od 10 do 300 tisíc korun (u dospělých to může být i přes milion). Na tuto částku má nárok původní klub, pokud malý hokejista odejde jinam. Ačkoliv placení by mělo být čistě v režii klubů, často se stává, že peníze musejí vytasit rodiče.

Pokud dojde k plánované změně, odstupné bude celkově nižší, v některých případech ho nebude třeba platit vůbec, což kromě Luďka Bukače staršího vítají i další kritici současného stavu, mezi něž pochopitelně patří rodiče.

Bujaré oslavy však nejsou namístě. Odstupné, které neznají v žádné vyspělé hokejové zemi, zatím zcela jistě nepadne. "Myslím si, že dostatečné řešení to není. Neodpovídá roku 2016. Na svazu se sice pokoušejí o řadu dobrých věcí, ale základ, na kterém dům stojí, je pořád shnilý," domnívá se Pavel Zacha starší, jenž stávající systém zažil jako rodič a dlouhodobě se proti němu staví. "Je to dílčí ústupek, který může být i nepříjemný, pokud ho ti mocní v hokeji budou považovat za konečné řešení."

Zásadní vliv mají kluby

O možné změně dal svaz vědět krátce před ruským světovým šampionátem. V tiskové zprávě například uvedl, že u hráčů od 10 do 19 let bude tabulkové odstupné sníženo či upraveno, avšak konkrétní nebyl.

Mluvčí svazu Zdeněk Zikmund nyní upřesňuje, že u žákovských kategorií je v plánu snížení zhruba o třetinu. "V okresních žákovských soutěžích a krajských soutěžích mladších a starších žáků by se neplatilo vůbec," dodává.

Problém je v tom, že kvůli výchově, o které jsme mluvili, nejsou kluci psychicky odolní. Připravujeme je na to, aby si v devatenácti, možná i dřív, vzali psychologa. Proto řada rodičů, kteří jsou movití, dává děti do Švédska, Kanady a tak dále

Luděk Bukač

Dorostenců a juniorů se mají nižší poplatky za výměnu klubu dotknout jen částečně. "Dosud pro tyto kategorie platilo jednotné základní odstupné, které by se u mladších ročníků snížilo v závislosti na věku hráče a úrovni soutěže v průměru o 30 procent. U starších ročníků by v rámci příslušné kategorie zůstalo beze změny," prozrazuje Zikmund.

"Myslím si, že většina lidí, která vše poznala zblízka, to za řešení vůbec nepovažuje," reaguje Zacha starší. "Když si vezmete běžnou českou rodinu, tak jestli za kluka v dorostu bude platit tři sta, nebo dvě stě tisíc, je to pro ni stejně neřešitelné."

Otci Pavla Zachy mladšího, celkové šestky posledního draftu NHL, dále vadí, že svaz odstupné přímo řeší pouze s kluby: "Nezapojí organizace zabývající se právy dětí. Situace v hokeji přitom musí vyhovovat všem – rodičům, hráčům, klubům i svazu." K rodičům však dodává: "Určitě by se měli zapojit do diskuse, ale zároveň musí zůstat za branou týmu, aby vládla férová pravidla."

Zásadní vliv v celé věci každopádně mají kluby. Kromě toho, že svými návrhy de facto vytvářely připravovanou úpravu, volí prezidenta ČSLH, tedy šéfa tuzemského hokeje.

Zrušení tabulek = vyšší náklady pro rodiče?

Úplně zrušit odstupné chce svaz pouze u dětí do devíti let, ale s jistými omezeními. "Celkově je to krok dopředu. Bylo trapné, když manažeři lítali s lístkem za pětiletými dětmi, aby si je zaregistrovali," říká Zacha starší. "Dá se ale lehce manipulovat s tím, že v určitém období může odejít jen určitý počet dětí." Konkrétně jde o tři děti v určeném přestupním termínu před sezonou.

Proč tabulkové odstupné v českém hokeji nepadne úplně? Svaz dlouhodobě argumentuje tím, že kdyby to dopustil, rodiče by náhle platili víc a v ohrožení by byla i podpora od města.

"Bez tabulek by se nic neotřáslo," nesouhlasí Pavel Zacha starší. Peněz na hokej je podle něj dost, problém vidí v tom, že nejsou vždy vynaloženy účelně, přičemž připomíná neprůhledné účetnictví řady klubů: "Je třeba iniciovat kontrolu finančního toku z radnic. Někdo by se také měl zabývat tím, kde končí samotné odstupné."

Zacha starší každopádně připouští, že zrušení výchovného můžou rodiče v některých případech pocítit. "Někde by se možná zvýšil tlak na navýšení příspěvků od rodičů, ale nedá se to říct plošně, protože každý klub je na tom jinak, co se týče šikovnosti v získávání sponzorů nebo podpory," tvrdí. "Jsou města, kde je dotace třeba kolem osmi set tisíc, někde mají nebo měli třicet milionů."

O tom, zda se tabulkové odstupné alespoň upraví, bude jasno po konferenci ČSLH, která proběhne 18. června. Uskuteční se na ní také volba šéfa českého hokeje. Jediným známým kandidátem je zatím současný prezident svazu Tomáš Král.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy