Palát a Šustr řádili při sedmigólové kanonádě Tampy

26. 3. 2016 7:08
Tampa Bay porazila v NHL New York Islanders vysoko 7:4 a čeští hokejisté na tom měli výrazný podíl. Bek Andrej Šustr posbíral dva body (1+1), Ondřej Palát tři (0+3).
Ondřej Palát
Ondřej Palát | Foto: Reuters

New York - Obránce Andrej Šustr a útočník Ondřej Palát přispěli v pátečním utkání NHL k výhře hokejistů Tampy Bay 7:4 nad New York Islanders. První dal gól a na další přihrál, druhý zaznamenal tři asistence a byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu.

V divoké přestřelce vedli domácí během druhé třetiny 3:1, hosté ale dokázali ještě do přestávky manko smazat. Ve 47. minutě Šustr svým třetím gólem v sezoně vrátil Lightning vedení, když se prosadil tvrdou střelou z mezikruží, za pouhých 19 sekund však Nikolaj Kuljomin znovu vyrovnal.

Rozhodující krok k vítězství tak udělala Tampa až v 51. minutě dvěma góly v rozmezí 23 sekund. A na oba přihrál Palát. Český útočník nejprve před brankou sklepl ze vzduchu odražený puk, bekhendem vystřelil a Tyler Johnson dotlačil kotouč do sítě. Vzápětí se Palát prosmýkl podél pravého mantinelu do útočného pásma, našel najetého obránce Jasona Garrisona a ten pohotovou střelou zvýšil na 6:4. Triumf pak s přispěním Paláta pečetil trefou do prázdné branky při power play další bek Victor Hedman.

Tampa dotáhla Floridu

Tampa se díky výhře vrátila do čela tabulky Atlantické divize, kde má stejný počet 91 bodů jako Florida. Přišla ale o jednoho z klíčových obránců Antona Stralmana, který po pádu při souboji před brankou utrpěl zlomeninu levé nohy v lýtku. "Je nenahraditelný. Patří k nejlepším obráncům v lize, je pro nás ohromně důležitý nejen na ledě, ale i v kabině," litoval trenér Jon Cooper.

Podle jeho vyjádření však Stralman nebude muset na operaci a kouč se nevzdává naděje, že se v průběhu play off stihne vrátit. "Sezona pro něho ještě nekončí," věří Cooper, že jeho tým dojde v bojích o Stanley Cup hodně daleko.

To poražení Islanders mají zcela jiné starosti. O postup do play off budou muset ještě tvrdě bojovat, i když navzdory páté porážce z posledních šesti zápasů stále drží první divokou kartu. Mají však náskok pouhých dvou bodů před duem pronásledovatelů Philadelphia, Detroit.

"Dostat sedm gólů v tak důležitém zápase v této fázi sezony, to není příjemný pocit," konstatoval útočník Frans Nielsen. "Dobré je, že hned v sobotu hrajeme další zápas. A musíme se na něj dobře připravit. V obraně si musíme udělat pořádek a hrát chytřeji," burcoval jednatřicetiletý rodák z dánského Herningu.

Získá Washington Prezidentovu trofej?

Naopak písmeno "x", označující účast v play off, si mohou v tabulce vedle názvu svého klubu přečíst hokejisté St. Louis po výhře 4:0 nad Vancouverem. V Západní konferenci tak doplnili trio jistých postupujících Dallas, Los Angeles a Anaheim.

Dalším spolehlivým výkonem přispěl k vítězství brankář Brian Elliott, který potřetí za sebou vychytal čisté konto, což se mu povedlo už potřetí v kariéře. Proti Vancouveru se ale na nulu moc nenadřel, Blues dovolili soupeři jen patnáct střel na branku a Canucks tak nedali gól ve čtvrtém z posledních pěti zápasů.

Další krok k zisku Prezidentovy trofeje pro nejlepší tým základní části učinil Washington výhrou 1:0 v prodloužení na ledě New Jersey. Capitals už mají pohár, který naposledy získali před šesti lety, téměř v rukou. Stačí, aby v posledních devíti zápasech získali bod, nebo aby jednou zaváhal druhý nejlepší tým ligy Dallas.

NHL 2015/2016

Tabulky NHL 2015-16

Zdroj: Sport

Výsledky NHL

St. Louis - Vancouver 4:0 (2:0, 1:0, 1:0)

Branky: 11. Brodziak, 16. Fabbri, 36. Gunnarsson, 53. Edmundson. Střely na branku: 37:15. Diváci: 19.580. Hvězdy zápasu: 1. Brodziak, 2. Elliott, 3. Edmundson (všichni St. Louis).

New Jersey - Washington 0:1 v prodl.

Branka: 63. Carlson. Střely na branku: 22:26. Diváci: 16.514. Hvězdy zápasu: 1. Carlson (Washington), 2. Wedgewood (New Jersey), 3. Holtby (Washington).

Tampa Bay - NY Islanders 7:4 (2:1, 1:2, 4:1)

Branky: 14. Kučerov (Šustr), 14. Naměstnikov, 26. Stamkos, 47. Šustr, 51. Johnson (Palát), 51. Garrison (Palát), 59. Hedman (Palát) - 9. Nelson, 26. Prince, 37. Boychuk, 47. Kuljomin. Střely na branku: 42:31. Diváci: 19.092. Hvězdy zápasu: 1. Garrison, 2. Palát, 3. Boyle (všichni Tampa).