Straka: Špágr musí v pátek hrát. Ať si dá piv, kolik chce

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
17. 4. 2013 22:00
Už jen jediná výhra dělí Plzeň od zisku prvního titulu v historii klubu. Západočeši vyhráli v pátém finále na ledě Zlína 2:1, o což se dvěma asistencemi přičinil i kapitán Martin Straka.
Martin Straka přispěl k výhře ve Zlíně dvěma asistencemi. Záskok Jaroslava Špačka se mu líbil
Martin Straka přispěl k výhře ve Zlíně dvěma asistencemi. Záskok Jaroslava Špačka se mu líbil | Foto: Eduard Erben

Zlín - Už jen jediná výhra dělí Plzeň od zisku prvního titulu v historii klubu. Západočeši vyhráli v pátém finále na ledě Zlína 2:1, o což se dvěma asistencemi přičinil i kapitán Martin Straka.

Při druhém gólu s ním pobýval na ledě i Jaroslav Špaček, jenž z pozice asistenta trenéra zaskočil do plzeňské obrany.

"Klobouk dolů, po jedenácti měsících hrát ostrý zápas a předvést tohle, to člověk musí jenom smeknout. Ono stačí jenom to, že měl tu odvahu tam vůbec jít, že nás v takovéhle důležité situaci nenechal na holičkách. Tohle by moc lidí nedokázalo," chválil Straka přístup olympijského vítěze z Nagana.

Bude hrát Jarda v pátek v šestém zápase?
V pátek musí hrát, na tom ledě dneska šla vidět obrovská jistota. Jen tím mluvením nám tam obrovsky pomohl. Nejen nám v poli, ale i gólmanovi.

To byl Váš nápad s jeho dnešním zařazením na soupisku?
Já jsem o tom vůbec nevěděl, nebyl to můj nápad. Najednou nám ale vypadli beci, dva onemocněli, jeden hrát nemůže vůbec. Vzal na sebe velkou zodpovědnost v takhle důležitém zápase, je to fantazie, jak to zvládl a jak nám pomohl.

Ale nápad napsat ho pro jistotu v lednu na soupisku už Váš byl, ne?
Byl to dobrý nápad, že jsme ho v lednu po vzájemné dohodě napsali na soupisku, kdyby se náhodou něco stalo. A teď se ukázalo, že nám to vyšlo.

Před týdnem byl Jarda ve Zlíně mezi zápasy na pivu. Povolíte mu to i teď?
Špágr si může dělat, co chce. Všichni už jsme dospělí, můžem si dělat, co chceme, každý ale musí vědět, co mu nejlíp vyhovuje. Jestli někomu vyhovuje pivo, tak ať si ho dá. Nemusíme nikoho hlídat, všichni vědí, o co  jde.

Jak těžké bude udělat doma rozhodující krok?
Ten poslední bod je vždycky nejtěžší, navíc hrajeme doma, což bývá vždycky maličko svazující. Chcete to ukončit, navíc vás ženou diváci, ta vidina je veliká. Musíme se na to vykašlat, nesmíme bláznit. Musíme mít stejnou taktiku, jako jsme měli dneska. Když nám to nevyjde, pořád máme ještě v záloze sedmý zápas tady. A nebo příští sezonu (smích).

Co musíte udělat pro to, aby se neopakoval třetí zápas série, kdy jste doma prohráli 0:3?
Nesmí se opakovat to, co v tom zápase, kdy jsme neměli svůj den a neměli jsme nohy. Ale to se někdy stane.

Nemáte kvůli velkému vypětí večer problémy usnout?
Spaní mám docela dobré, dneska se mi povedlo usnout i bez prášku. Sice jsem kvůli tomu nemohl spát během poledního klidu, což dělám pravidelně, na ten zápas jsem musel myslet, ale na ledě už to bylo dobré, už jsem byl zase v klidu.

Takže nemáte nějaké hrůzostrašné sny?
Celkově spím dobře. Jen když se vám ten zápas nepovede, tak si v noci najíždíte a přehráváte si, co jste mohli udělat líp. Člověk se pak budí. Dneska se vyhrálo, bude se spát v pohodě, musím tomu ale nějak pomoct nějakou chemií.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy