Štístko Sýkora se vrátil. Ďáblové odvrátili korunovaci Kings

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
7. 6. 2012 4:51
Ve čtvrtém duelu finále Stanley Cupu vyhráli hokejisté New Jersey Devils na ledě Los Angeles Kings 2:1 a odvrátili tak hrozbu konce sezóny.
Patrik Eliáš a Petr Sýkora z New Jersey Devils slaví gól v síti Jonathana Quicka z Los Angeles Kings | Foto: Reuters

Los Angeles / Praha - Ve čtvrtém duelu finále Stanley Cupu vyhráli hokejisté New Jersey Devils na ledě Los Angeles Kings 2:1 a odvrátili tak korunovaci "Králů" na šampióny NHL. Pátý duel série se odehraje na ledě Devils v noci ze soboty na neděli.

Přišel, viděl, zvítězil. Tímto heslem se řídil ve čtvrtém finálovém duelu bojů o Stanley Cup zkušený český útočník Petr Sýkora. Dvojnásobný šampión NHL zasáhl letos poprvé do finálových bojů a výraznou měrou se podílel na prvním vítězství Devils v sérii.

Sýkora na úvod na Quicka nevyzrál

Nejprve se ale přesvědčil o schopnostech hvězdy play off Jonathana Quicka. V první třetině vypálil po přihrávce Patrika Eliáše z ideální pozice na mezikruží švihem parádně k tyči, jenže kde se vzala, tu se vzala, vzduchem prosvištěla lapačka amerického strážce svatyně Kings v dokonalém semaforu.

Sýkora jen překvapeně obrátil oči ke světlům pod stropem Staples Center a ještě dlouho na střídačce si podíval sám pro sebe, že ten mladý kouzelník v masce je z ledu ještě lepší než z hlediště.

Ovšem zahanbit se nenechal ani na druhé straně legendární Miartin Brodeur. I když jemu v prvních dvou třetinách hojně pomáhala i paní Fortuna. Nejspíše ještě během druhé přestávky mu zvonilo v uších ze zvonkohry, kterou rozehráli domácí útočníci s jeho tyčemi.

Zářil ale i Brodeur

Jenže Kopitar, King, či Penner protlačit kotouč za čtyřicetiletého veterána nedokázali ani z těch nejvyloženějších příležitostí. Hodně aktivní byl především posledně jmenovaný téměř 115kilový hromotluk, Brodeur ale všem třem jeho nájezdům odolal.

První branky zápasu se tak fanoušci dočkali až ve 48. minutě. To Eliášův útok rozehrál v útočné třetině kolotoč přihrávek, ze kterého by se zamotala hlava nejednomu milovníkovi pouťových atrakcí a po střele Salvadora od modré čáry dorážel zcela osamocený Eliáš kotouč do prázdné branky.

Velký podíl na gólu mělo i jeho hokejové dvojče Petr Sýkora, který puk v úvodu akce vybojoval za brankou a při střele Salvadora šikovně clonil Quickovi ve výhledu.

Doughty rychle vyrovnal na 1:1

Jenže přesně za 60 vteřin bylo srovnáno. Za stupidní faul ve střední třetině na domácího kapitána Dustina Browna šel pykat na trestnou lavici Clarkson a v ohromné pohodě hrající Doughty po čtyřech vteřinách využil přesilovkou bombou od modré - 1:1.

Jenže pravidlo o tom, že tým, který vstřelí ve finále první branku zvítězí, platilo i tentokrát. Když už hráči obou týmů začali pomalu myslet na prodloužení, vybral si svůj odpustek v 56. minutě hříšník Clarkson.

Na útočné modré vybojoval kotouč, šikovnou kličkou se zbavil beka, předložil černou gumu přes celé pásmo na najetého Henriqua a jeden z kandidátů na Calder Trophy pro nejlepšího nováčka roku propálil švihem Quicka podruhé.

A když v dalším nájezdu na Brodeura nevyzrál Penner ani "kamikadze letec" King, pojistil střelou do prázdné branky 20 vteřin před koncem Kovalčuk pokračování finále minimálně do soboty.

Rekord Edmontonu odolal

"Ďáblové" tak uhájili jeden rekord NHL. Ne svůj, ale ten Edmontonu. Slavným "Olejářům" totiž v roce 1988 stačilo k zisku "svatého grálu" pouhých 18 zápasů (od chvíle, kdy se play off hrálo na čtyři série po čtyřech vítězných zápasech).

Vítězný gól finále tehdy nevstřelil nikdo jiný než Wayne Gretzky. Ten Gretzky, který v následujícím roce odešel právě do Kaliforine, aby přivedl Kings do finále v roce 1993.

Kdyby dnes "Králové" pod dohledem slavné "99" vyhráli, počin legendární edmontonské dynastie by vyrovnali. Proti ale bylo znovu objevené české duo Eliáš-Sýkora a s nimi celý tým Devils.

Minimálně do soboty si sezónu prodloužili. Nadechli se k velkému obratu finále nebo pouze zazpívali svou labutí píseň?

Výsledek:

Los Angeles Kings - New Jersey Devils 1:3 (0:0, 0:0, 1:3)

Branky a nahrávky: 49. Doughty (M. Richards, Kopitar) - 48. Eliáš (Salvador, Zubrus), 56. Henrique (Clarkson, Ponikarovskij), 60. Kovalčuk. Rozhodčí: O'Rourke, Rooney - Morin, Racicot. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. Střely na branku: 20:24. Diváci: 18.867. Stav série: 3:1.

Los Angeles: Quick - Scuderi, Doughty, Mitchell, Vojnov, Martinez, M. Greene - Justin Williams, Kopitar, Brown - Penner, M. Richards, J. Carter - Lewis, Stoll, King - J. Nolan, Fraser, Gagne. Trenér: Darryl Sutter.

New Jersey: Brodeur - Židlický, Salvador, Fayne, A. Greene, Volčenkov, Tallinder - Parise, Zajac, Kovalčuk - Sýkora, Eliáš, Zubrus - Clarkson, Henrique, Ponikarovskij - S. Bernier, R. Carter, S. Gionta. Trenér: Peter DeBoer.