reklama
 
 

Stavjaňa měl nabídky z extraligy, ale odmítl. Neutíkám od práce, s Budějovicemi chceme postup, říká

28. 1. 2017 6:08
Loni vyhrál s Nitrou historicky první slovenský titul. Po sezoně ale na vlastní žádost skončil a přijal nabídku druholigových Českých Budějovic. "Potřeboval jsem změnu. Lákaly mě vysoké ambice Motoru," říká trenér Antonín Stavjaňa. O cílech, síle týmu i lasech z extraligy mluvil bývalý špičkový obránce v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

A.cz: Váš náskok na čele tabulky 1. ligy se ztenčil na pět bodů. Z posledních sedmi zápasů jste čtyřikrát prohráli. Co je s týmem?

My se v posledních týdnech trápíme. Nejde nám střílet góly. Už jsme si říkali, že by nám měli zvětšit branky, abychom se zase prosadili. Každopádně z toho nedělám tragédii. Vnímám to jako součást sezony, každé mužstvo si nějakou menší krizí musí projít.

V pondělí vás Frýdek-Místek, který byl před utkáním až jedenáctý, rozdrtil výsledkem 0:5. Nepodcenili hráči svého soupeře?

To bych ani neřekl. Domácí prostě zahráli výborně. My jsme měli nějaké šance, ale neproměnili jsme je. Oni pak uletěli na 3:0 a bylo po zápase. Na nich bylo vidět, jak si to užívají, a my se naopak trápili.

Nemohlo hrát třeba roli uspokojení? Přeci jen už máte dávno jisté play-off a základní část jen dohráváte...

Máte pravdu, hráči se ždímají jiným způsobem, když je play-off, a jinak, když je základní část. V podvědomí to kluci určitě mají. Tohle ale trenér nikdy neslyší rád.

S čím vlastně chcete základní část dohrát? Záleží vám na prvním místě v dlouhodobé soutěži?

Určitě by to bylo hezké, ale hlavně se teď díváme na zdraví našich hráčů. Vrací se nám dost marodů. Čekáme na doplnění kádru a je potřeba, aby si ta sestava sedla. To je před play-off strašně důležité.

Do konce ligy vám zbývá odehrát osm kol. Nedíváte se už třeba na tabulku, na koho byste mohli potenciálně narazit?

To zatím opravdu ne. Ta soutěž je tak vyrovnaná, že se to den ze dne mění. Pořád tam je hodně možností.

Nestraší vás trochu letošní bilance s Jihlavou, která vás ve všech čtyřech vzájemných duelech porazila?

Jestli se nepletu, tak loni měli přesně tohle oni s Přerovem. Pak ho chytli v play-off a vyhráli lehce 4:0. Všechny ty naše zápasy byly vyrovnané. Nedá se říct, že bychom nějak selhali. Zrovna Jihlavy bych se popravdě nebál.

Cíl je tak pořád jasný, postup do extraligy?

Já tohle říkat úplně nechci. Nejdřív musíme zvládnout vyřazovací část, pak případnou baráž. Ta cesta je dlouhá. Hodně se o tom mluví a píše. Ale samozřejmě, chtěli bychom to zkusit.

Má podle vás současný kádr na extraligu?

To je ožehává otázka... (přemýšlí) S manažery se o tom hodně bavíme. Na rovinu, když se dívám na extraligu, tak týmy z horní poloviny tabulky jsou kvalitou úplně někde jinde. Pokud se povede týmu postoupit, mohla by hrát v náš prospěch ta euforie a psychická síla.

Ve WSM lize ale dominujete. Máte skvělé přesilovky i oslabení, průměr střel na branku 40:25 na utkání. Čím to je?

Máme vyrovnaný tým, pravidelně bodují všechny lajny. Na úroveň té první ligy taky máme určitě kvalitu. Většinu soupeřů přehráváme, ač to tedy až na pár výjimek nebývají nijak divoké výsledky.

Vám se povedl velký úspěch i loni, kdy jste dovedl Nitru ke slovenskému titulu. Proč jste u týmu nepokračoval?

Byl jsem u toho týmu čtyři roky a cítil jsem na sobě určitou opotřebovanost. Vzešlo to z mojí iniciativy. Se ženou jsme tam byli moc spokojení a v budoucnu se tam třeba ještě vrátím. Potřeboval jsem ale změnu.

Čím u vás zvítězila nabídka od Budějovic? Nikdy před tím jste žádný druholigový celek netrénoval.

Oslovily mě ambice klubu, jejich touha vrátit se mezi elitu. V průběhu roku jsem měl i něco z extraligy, ale neodcházím od rozdělané práce, nebylo by to ode mě korektní.

autor: Ondřej Kuchař | 28. 1. 2017 6:08

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama