Šťastný Bělohlav: Můžeme se pokusit i o návrat do extraligy

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
25. 7. 2013 6:00
První ligu bude hrát v Budvar aréně klub pod vedením bývalého útočníka Radka Bělohlava, jehož podporuje řada slavných odchovanců.
Českobudějovičtí fanoušci budou v této sezoně chodit na 1. ligu. Dovolí jim tým snít i postupový sen?
Českobudějovičtí fanoušci budou v této sezoně chodit na 1. ligu. Dovolí jim tým snít i postupový sen? | Foto: Tomáš Adamec

Praha - Z klinické smrti bude českobudějovický hokej vyvádět subjekt s názvem CB Hokej 2013, jemuž k radosti většiny fanoušků dala radnice jihočeské metropole k dispozici Budvar arénu pro získanou 1. ligu.

Vůdcem této skupiny slavných jihočeských odchovanců, mezi nimiž nechybí například Roman Turek, Václav Prospal či Stanislav Neckář, je Radek Bělohlav, jenž se ujme také funkce trenéra.

Právě on má s nově se rodícím klubem nastavit takové podmínky, aby se v Budějovicích i nadále hrál hokej na slušné profesionální úrovni.

"A pokud na to budeme mít, můžeme se pokusit i o návrat do extraligy," říká bývalý skvělý útočník v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Nepřehledná situace okolo českobudějovického hokeje je v nejdůležitějším bodě vyřešena. První ligu bude hrát v Budvar aréně Váš tým. Jaké máte z tohoto rozhodnutí pocity?
"Máme velkou radost. Trvalo to strašně dlouho, bylo to nekonečné. Jsme rádi, že naše práce nepřišla vniveč. Teď začne příprava, takže je potřeba věnovat se už taky hokeji. Jsem trochu nervózní, že jsme jej zanedbávali, ale teď už do toho půjdeme."

Čím jste radnici přesvědčovali, abyste v boji o Budvar arénu zvítězili?
"V naší prezentaci jsme vsadili na průhlednost firmy od vlastníků po financování. Doložili jsme, kdo jsme, kteří hráči z NHL a KHL se jmenovitě podílejí na koupi licence, a také partnery, kteří se s námi do toho pro začátek pustí."

Byla součástí jednání s vedením města také nějaká finanční podpora z jeho strany? Nebo se budete muset spoléhat jen na své zdroje?
"O tomhle nic neproběhlo, protože šlo pouze o prezentaci projektu. V tomto směru jednat teprve začneme. Uvidíme, s čím přijdou. Víme, že v tomhle tu byly problémy, a ví o tom i město. Ale nějakou společnou řeč určitě najdeme."

Máte už představu, jaký rozpočet budete chtít naplnit?
"Nějakým způsobem už ho daný máme. Chceme se pohybovat okolo částky 25 milionů na rok."

Mluvil jste o své prezentaci. Jakou vizi jste v ní tedy městu nastínili?
"Základem bylo získat stadion a udržet profesionální hokej v Budějovicích. V tom případě mají všechny mládežnické týmy garantovány své extraligové licence. To je to nejdůležitější."

A vytyčili jste i nějaké základní ambice?
"Samozřejmě, že nějaké máme, bez nich bychom do toho nešli. Můžeme říkat, že něco chceme, ale bude záležet na různých věcech a také na financích. Vlastně ani ten tým ještě není pohromadě, existuje maximálně na pár papírech v různých variantách. Chemie týmu se teprve začne tvořit. To bude to nejdůležitější."

Budete chtít v horizontu několika let pošilhávat třeba i po návratu do extraligy?
"O tom můžeme rozhodnout a pokusit se o to během sezony, letošní nebo třeba té příští, pokud na to budeme mít."

Největší vliv na ambice bude mít složení a kvalita kádru. Jeho tahounem by měl být podle předběžných informací jihočeský patriot Aleš Kotalík. Je tomu tak?
"Aleš Kotalík je základem nejen hráčského mužstva, ale také týmu, který se podílí na odkupu licence a chodu klubu. Při jednání o našem projektu je celou dobu s námi. Dalším krokem po získání zimního stadionu je to, že se musíme a chceme dohodnout s občanským sdružením, abychom navázali na spolupráci s mládežníky a mohli fungovat tak, jak máme a chceme."

Odkud budete hráče do svého týmu získávat?
"Jelikož jsme měli signály, že se něco špatného blíží, tak jsme řadu mladých kluků, i když ne úplně juniorů, přestali podepisovat, aby nám neutekli do Hradce. Takže ti jsou připraveni."

A dál?
"Dál jsme už dohodnuti s hráči jiných týmů, že k nám přijdou. Jsou to minimálně Antonín Melka a Jindřich Kotrla z Kladna, v jednání je Tomáš Vak a další. Těch hráčů je spousta, protože jsme navázali spolupráci s některými extraligovými kluby. Momentálně jich je pět: Kladno, Sparta, Plzeň, Liberec a Brno."

Využijete i nějaké hráče z Mostu, odkud jste koupili prvoligovou licenci?
"To ne, protože jsme získali pouze licenci na soutěž, nikoliv na hráče."

A co hráči, kteří se do Budějovic stěhují z Hradce? Na ty by asi měla mít nárok druhá skupina pana Casky, která získala licenci právě od Východočechů... Nemáte informace, co s nimi nyní, když jejich projekt nevyšel, zamýšlejí?
"Já neznám jejich prezentaci, nevím, jaké mají plány, co budou dělat. Svým způsobem mě to nezajímá. Ale zajímají mě hráči, kteří patří pod občanské sdružení Českých Budějovic. Z těch, kteří tam mají podepsanou smlouvu, bych některé tady rád uvítal."

V neposlední řadě bude také záležet na přístupu fanoušků, na něž pochopitelně musela z letních událostí dolehnout špatná nálada. Vaše skupina má jejich většinovou podporu, ale přesto asi nebude tak jednoduché si je znovu získat.
"Nebudu skrývat, že vím o jejich podpoře, a jsem za to šťasten. Teď jde o to, získat je na naši stranu po sportovní stránce i komunikací. A k tomu patří i spolupráce s bývalými hráči a veterány."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

MOV definitivně potvrdil, že biatlonistky dostanou bronz za štafetu v Soči 2014

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) definitivně potvrdil, že biatlonistky Eva Puskarčíková, Gabriela Soukalová, Jitka Landová a Veronika Vítková dostanou po diskvalifikaci Ruska za doping dodatečně bronz ze štafety na ZOH v Soči 2014. Češky skončily v závodě při vítězství Ukrajiny čtvrté, na druhou pozici místo Rusek se posunou původně třetí Norky.

"Dnes jsme po dlouhém očekávání obdrželi dopis od Mezinárodního olympijského výboru, který potvrzuje, že české biatlonistky jsou třetí ve štafetě na hrách v Soči," uvedl v tiskové zprávě Českého olympijského výboru jeho sportovní ředitel Martin Doktor.

MOV o diskvalifikaci ruských biatlonistek ze štafety na 4×6 km rozhodl už v listopadu roku 2017, tehdy kvůli dopingu Jany Romanovové a Olgy Viluchinové. Ty se proti diskvalifikaci a doživotnímu distanci odvolaly ke Sportovnímu arbitrážnímu soudu (CAS) v Lausanne, jenž v září roku 2020 rozhodl v jejich prospěch, neboť o jejich zapojení do státem organizovaného dopingu nebyl dostatek důkazů. S odvoláním však neuspěla další členka štafety Olga Zajcevová, a proto dnes MOV změnu pořadí závodu definitivně potvrdil.

Zdroj: ČTK
Další zprávy