Startuje play off. S delším prodloužením a méně zápasy v TV

Adam Sušovský Adam Sušovský
10. 3. 2014 13:00
Začíná play off. Prodloužení se bude hrát dvacet minut a hokeje bude méně v televizi.
Začíná předkolo play off, ze kterého vzejde soupeř pro Spartu a Třinec. Dva největší favority v boji o Masarykův pohár.
Začíná předkolo play off, ze kterého vzejde soupeř pro Spartu a Třinec. Dva největší favority v boji o Masarykův pohár. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Slavia dnes rozehraje sérii s Pardubicemi, Vítkovice jdou na Liberec. Bitvu o Masarykův pohár v hokejové extralize odstartují atraktivní zápasy předkola play off. Až po nich bude jasné, na koho v prvním kole narazí dva největší favorité na titul: Sparta a Třinec.

Souboj o mistrovský pohár bude trošku jiný, než ty předešlé. Za vyrovnaného stavu teď bude na rozdíl od pětiminutového  rozhodovat dvacetiminutové prodloužení a až pak nájezdy. Hokeje bude po letech méně i v televizi – všechna čtvrtfinále i semifinále se budou hrát ve stejný den, takže se budou navzájem krýt.

Byl to kompromis. České kluby si už loni lámaly hlavu nad tím, proč na play off už v prvních kolech nebývá vyprodáno a ani Česká televize nechtěla vysílat tak jako loni živě každý den: Tak se letos vyzkouší jiná varianta, která by měla vyhovovat oběma stranám.

„My jsme to dokonce i iniciovali. Divák nebude přehlcený zápasy a navíc několikrát pojedeme model, že jedno utkání začne v 17 hodin, druhé v 19 hodin a my plynule přejdeme,“ řekl Jiří Ponikelský, šéf kanálu ČT Sport.

Je to test: V létě se rozhodne, jestli správný

To tedy samozřejmě kvitují i kluby. Hlavně na Moravě: V Třinci, Vítkovicích i Zlíně bylo vždy zvykem začínat zápasy těsně po sedmnácté hodině, kvůli televizím ale v minulých sezonách musely všechny tyto kluby až doteď couvnout, a to se řadě z nich moc nelíbilo.

„Řekli jsme si s kluby, že to takhle zkusíme a po sezoně rozhodneme, jestli ve stejném modelu budeme pokračovat i příští rok. Zúžení čtvrtfinále do jednoho dne uvítaly kluby i televize vzhledem k nahuštěnému programu v olympijské sezoně,“ potvrdil HN Petr Nitsche z agentury BPA, která českému hokeji zaštituje marketing.

Svým způsobem je letošní play off, po kterém mistr nad hlavu poprvé v historii zvedne patnáctikilový zbrusu nově zhotovený Masarykův pohár, takovým testem. Až v létě se bude na základě jeho výsledku diskutovat o tom, jak hrát a co fanoušky zaujalo nejvíce.

„Uvidíme. Dovedeme si představit i příklad, že by se čtvrtfinálová utkání mezi sebou kryla a od semifinále se vrátili zpátky k režimu jako loni: tedy, že by každé utkání bylo vysíláno živě v televizi,“ dodal Nitsche s tím, že už i takovou variantu projednávali s Českou televizí.

Rozlosování prvního kola už teď slibuje hokej, který se bude líbit. Pardubice dluží Slavii odplatu za finále v roce 2003, čtvrtfinále Plzně s Kometou bude jistě plné ostrých soubojů.

Všichni jdou ale proti Spartě, která s naprostým přehledem ovládla základní část i individuální statistiky sezony. V dobré formě je také druhý Třinec a překvapit může klidně i Plzeň, Brno či loňský finalista ze Zlína. Kompletní program si v tradičním "pavouku" můžete prohlédnout zde.

Play out se hrát bude. Tečka

Soutěž nebyla zdaleka tak vyrovnaná jako v minulých letech. Zatímco loni to byla docela řežba, letos  ve skupině play out, kde spadnou poslední čtyři celky sezony, už nebude o co hrát. Chomutov i Kladno mají účast v baráži s obrovským bodovým mankem tak či tak jistou, a když komentátor České televize Ondřej Zamazal na svůj facebook ve čtvrtek napsal, že kluby kvůli nákladům zvažují o bojkotu této nadstavbové části, bylo kolem extraligy rušno.

„Vůbec jsme neuvažovali o tom, že bychom tyto zápasy zrušili,“ řekl včera docela rozzlobeně šéf extraligy Josef Řezníček. Tyhle spekulace ho opravdu nenechaly klidným. I když opravdu nebude o co hrát, všechny čtyři týmy musí program sezony dodržet a šest zápasů „navíc“ odehrát. Rozhodlo vedení hokeje.

„Když kluby na začátku sezony vstupují do soutěže, musejí počítat i s tím, že nepostoupí do bojů o mistrovský pohár. Vím, že letos o nic nejde, ale tak se vyrobila tabulka a tak s tím musely i předčasně počítat jednotlivé týmy. Zrušení předkola play out nepřicházelo v úvahu. Už jenom kvůli partnerům, kteří za zády klubu stojí,“ odmítl rázně spekulace Řezníček.

Podle něj dokonce ani žádný z klubů nepodal na vedení soutěže návrh o tom, aby se zápasy, ve kterých o nic nejde a zúčastněné kluby stojí akorát velké peníze za cestovní, zrušit, jak se v médiích spekulovalo. Úvahy přitom byly na místě: stejně tak, jak uvažovali komentátoři ČT, se totiž český hokej zachoval i loni. V první lize se loni poslední tři kola nadstavby neodehrála.

„Taky s tím měl pak Pavel Setikovský (člen svazu zodpovědný za první ligu) problémy. Padaly nakonec finanční pokuty, tohle opravdu nepřichází v úvahu. Jednou je dopředu rozpis sezony daný, tak se s ním budeme řídit,“ říká Řezníček.

O tom, zda Chomutov či Kladno svou extraligovou příslušnost v rozšířené baráži se dvěma nejlepšími týmy z první ligy udrží, bude jasno nejpozději 20. dubna. Zuby na postup do nejvyšší soutěže si brousí hlavně Mladá Boleslav a Olomouc, ale jistou účast v ní ještě nemají. Jméno mistra extraligy bude známo nejdříve 22. a nejpozději 29. dubna.

„Rozhodli jsme se v řádech změnit pravidla extraligového play off: v případě nerozhodného výsledku bude následovat dvacetiminutové prodloužení při hře pět na pět, až pak nájezdy na tři série. Ve hře samozřejmě byla i možnost hrát jen prodloužení, jenže my nechceme být jako ruská KHL: tam se někdy zápasy protahují až moc a jsou z toho problémy,“ řekl Řezníček.

Bitva o Masarykův pohár odstartuje dnes v Pardubicích a v Ostravě.

Pardubice předvedly výborný finiš. Sbíraly cenná vítězství, vyšláply si na Třinec a v posledním kole i na vedoucí Spartu. Přímý postup do čtvrtfinále jim ale těsně unikl, takže se budou muset o to pravé play off rvát se Slavii.

„Nedovolil bych si o jediném soupeři říct, že přes něj nebude snadno přejít, ani bych si nedovolil říct, že to nejde. Věřím, že v tom vyvrcholení sezony nám domácí prostředí a fanoušci pomůžou a těch domácích zápasů bude víc. K tomu úplnému vrcholu každopádně potřebujete někdy i trošku štěstíčka a souhru okolností,“ prohlásil kouč Pardubic Zdeněk Venera poté, co se dozvěděl, že na jeho led v pátek dorazí k sérii na tři vítězné zápasy Slavia.

„Já zase nebudu říkat, že nemáme co ztratit, protože máme,“ řekl na oplátku kapitán Slavie Petr Kadlec, který v pátek rozhodl drama s Litvínovem a dostal sešívané na poslední možnou chvíli do play off.

Zajímavá bude ale i druhá série, která bude dnes rozehraná. Vítkovice narazí na Liberec a moc nadšené z toho nejsou. Začnou sice doma, jenže na vlastním ledě byly v sezoně třetí nejhorší tým.

„Pro mě osobně je Liberec ten nejhorší z těch tří možných. Nemám rád malá hřiště, takže do toho musíme doma pořádně šlápnout. Ale na druhou stranu se Liberec zase snaží hrát hokej a nespoléhá hlavně na defenzivu," řekl klíčový útočník ostravského celku Vladimír Svačina.

Česká televize bude od 18:20 vysílat zápas Pardubice – Slavia. Je se na co těšit.

 

Právě se děje

Další zprávy