Startuje boj o Gagarinův pohár. Jediná hvězda: Jágr

Ondřej Roubínek
1. 9. 2008 23:00
Ruská Kontinentální liga startuje v úterý
Jaromír Jágr je hlavní hvězdou KHL.
Jaromír Jágr je hlavní hvězdou KHL. | Foto: Reuters

Praha - V úterý odstartuje prvními zápasy ruská hokejová Kontinentální liga. Nová soutěž složená z bohatých týmů podporovaných ropnými magnáty i místními vládami by se podle odvážných představ svých zakladatelů měla stát přímou konkurencí kanadsko-americké NHL.

Zatím je ale pouze na začátku cesty. Valná většina hvězdných hokejistů stále chce hrát spíše o legendami opředený Stanley Cup, nežli o Gagarinův pohár, jak se jmenuje trofej pro vítěze KHL.

V čem mohou Rusové NHL konkurovat, je určitě otázka financí. Opravdovým hvězdám totiž mohou nabídnout královské platy, o kterých si v zámořském systému platových stropů a při vysoké daňové zátěži můžou hokejisté jen nechat zdát.

Souboj stáří vs. mládí - Jaromír Jágr a Sidney Crosby
Souboj stáří vs. mládí - Jaromír Jágr a Sidney Crosby | Foto: Reuters
Čtěte také:
Na cestě mezi NHL a Evropou je rušno. Oběma směry
Radulov utekl domů. Startuje ruská válka s NHL?

I přesto ale nenajdeme na soupiskách 24 klubů žádné velké hvězdy zámořského hokeje. S jednou výjimkou.

Jágr: Jediná superstar

A tou je Jaromír Jágr.

Šestatřicetiletý český útočník má všechny atributy hráče světového kalibru a po svém přestupu do Avangardu Omsk se stal jednou z hlavních tváří nové soutěže.

Další opravdu zářiví přeběhlíci z NHL ale vedle něho nejsou. Ze 64 hokejistů, kteří se ze severní Ameriky před sezonou přesunuli na východ, se jich příliš mnoho nějakými výraznějšími úspěchy chlubit nemůže.

Restartovat kariéru a zbavit se nálepky "zlobivého chlapce" chce zkusit gólman Ray Emery, Jozef Stümpel už se blíží konci své kariéry stejně jako Sergej Brylin.

Na Stanley Cup už Jágrovo jméno zřejmě nepřibyde. A co na Gagarinův pohár?
Na Stanley Cup už Jágrovo jméno zřejmě nepřibyde. A co na Gagarinův pohár? | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Teprve vycházející ruská hvězdička  Alexander Radulov se zřejmě nechal zlákat finanční nabídkou Ufy a opustil Nashville, kde prý nebyl příliš spokojený.

Druhá na světě

Ačkoliv se tak - alespoň prozatím - nedá mluvit o tom, že by KHL zastínila severoamerickou NHL, nepochybně si ruská liga udrží svoje postavení druhé nejlepší soutěže na světě.

A dá se předpokládat, že s postupným přílivem dalších kvalitních hráčů si bude svůj kredit ještě zvyšovat. Po úvodním ročníku se také podle všeho chystá rozšiřovat.

Vedle stávajících 21 ruských celků, které doplňuje po jednom týmu z Kazachstánu, Běloruska a Lotyšska, prý mají zájem o vstup do Kontinentální ligy kluby ze Švédska, Finska, Ukrajiny, ale prý i Karlovy Vary.

Letos se čtyřiadvacítka týmů rozdělí do čtyř divizí, přičemž se každý klub v základní části čtyřikrát utká se soupeři ze své divize a dvakrát s ostatními.

Do play off postoupí 16 týmů, vítězové divizí si podobně jako v NHL zajistí první čtyři příčky pro nasazení. Osmifinále a čtvrtfinále se bude hrát na tři vítězné zápasy, semifinále a finále se pak mohou natáhnout na sedm utkání.

 

Právě se děje

Další zprávy