St. Louis vyhrálo v Calgary. A Polák pomohl asistencí

26. 1. 2010 8:02
Calgary - St. Louis 0:2
Roman Polák
Roman Polák | Foto: Reuters

New York - Obránce Roman Polák přihrál v pondělním utkání NHL v Calgary na vítězný gól hokejistů St. Louis. Po asistenci českého reprezentanta, který je v nominaci na únorový olympijský turnaj, se v 39. minutě střelecky prosadil Patrik Berglund.

Hosté v třetí třetině přidali ještě jeden gól a zvítězili 2:0, jejich brankář Ty Conklin si připsal třetí čisté konto v sezoně.

"Dnes odvedl fenomenální výkon," pochválil Conklina trenér St. Louis Davis Payne. "Vyhráli jsme díky němu hodně vyrovnaný zápas na hřišti soupeře. To se cení," dodal.

Conklin po zápase připomněl, že na jeho nule mají velkou zásluhu i spoluhráči. "Nejsme týmem, který vyhrává, když hraje jen půlka mužstva a zbytek kouká. Zapojit se musejí všichni. Dali jsme góly v pravý čas, před naší brankou spoluhráči padali obětavě do střel, Cam Janssen se dvakrát popral. Všechny formace dnes zahrály parádně," prohlásil Conklin.

St. Louis se díky vítězství přiblížili na rozdíl čtyř bodů k osmé příčce v tabulce Západní konference, o kterou se dělí Detroit právě s Calgary.

Flames prožívají hlubokou krizi, prohráli už pošesté za sebou a v posledních třech zápasech navíc vstřelili dohromady jen dva góly. Trápí se především lídr Jarome Iginla, který neskóroval už v 11 utkáních, během nichž si připsal pouhé dvě asistence.

Náhradník Conner dotáhl Pittsburgh k výhře

Pittsburgh vyhrál v New Yorku nad Rangers 4:2. Dva góly Penguins vstřelil Chris Conner, který byl povolán z farmy a k mužstvu se připojil teprve v den zápasu. "Tenhle zápas řadím nejvýš ve své kariéře," prohlásil po utkání Conner, který v letech 2006-2009 nastřílel sedm branek v dresu Dallasu.

Vše podstatné se odehrálo až v posledních jedenácti minutách třetí třetiny, kdy padly čtyři góly. V 50. minutě sice dostal domácí do vedení 2:1 svou druhou trefou v zápase Arťom Anisimov, už za 31 sekund však vyrovnal Jevgenij Malkin.

Přesně o minutu později pak otočil skóre Conner, na konečných 4:2 pro Tučňáky uzavřel v závěrečné minutě trefou do prázdné branky Pascal Dupuis.

Hrdina Pittsburghu Conner prožil hektický den. Do New Yorku dorazil teprve čtyři hodiny před utkáním, aby nahradil zraněného Billa Guerina. A kouč Dan Bylsma ho hned zařadil do formace vedle Sidneyho Crosbyho, který mu přihrál na obě branky.

"Nebudu lhát, dnes jsem se skutečně bavil, byl to skvělý den. Lepší debut v novém týmu jsem si nemohl přát," přiznal Conner.

Na pět zápasů protáhli svou vítěznou šňůru hokejisté Vancouveru, kteří porazili 3:2 Buffalo a v čele tabulky Severozápadní divize se bodově dotáhli na Colorado. O vítězství Canucks rozhodl v 46. minutě svým prvním gólem v sezoně obránce Brad Lukowich.

Třiatřicetiletý Kanaďan si tak splnil svůj dávný sen. Už odmalička toužil po tom, že jednou oblékne dres Vancouveru. Jenže ho draftovali New York Islanders a během úvodních deseti sezon v NHL působil pouze v týmech ze Spojených států.

Teprve loni v srpnu ho vyměnili San Jose Sharks do Vancouveru, na svou šanci v mužstvu Canucks si však musel dlouho počkat. Celý podzim strávil na farmě v Texasu, až po Novém roce dostal pozvánku do prvního mužstva. V úvodních sedmi zápasech si připsal jednu asistenci, nyní se konečně dočkal i premiérového gólu.

"Sen se stal skutečností," řekl po zápase nadšený Lukowich, který se trefil poprvé po 111 utkáních. "Byl jsem fanouškem Canucks od tří nebo od čtyř let. Stále mám doma z té doby několik dresů. Teď je budu moci předat svému synovci."

NY Rangers - Pittsburgh 2:4 (0:1, 1:0, 1:3)
34. a 50. Anisimov - 3. a 51. Conner, 50. Malkin, 60. Dupuis.

Vancouver - Buffalo 3:2 (0:0, 2:1, 1:1)