Splnění hokejového snu. Slovinsko je v Soči ve čtvrtfinále

Adam Sušovský Adam Sušovský
18. 2. 2014 11:15
Gól v normálním počtu, oslabení, přesilovce i v power play soupeře poslal hokejisty Slovinska do čtvrtfinále olympijských her v Soči.
Foto: Reuters

Soči - Hokejové Slovinsko dál žije hokejový sen. Hokejisté ze země, která má jen 148 registrovaných hokejistů, si při své první účasti v historii zahrají čtvrtfinále olympiády.

V prvním osmifinále dnešního dne porazili v souboji hokejových trpaslíků a týmů, které v květnu sestoupily z elitní skupiny mistrovství světa, Rakousko jasně 4:0.

Slovinci byli lepší od prvních minut a zápas jasně kontrolovali.

Prosadili při všech herních činnostech. Hvězdný Anže Kopitar otevřel skóre v přesilové hře, Jan Urbas navýšil vedení ve vlastním oslabení, Sabahudin Kovačevič přidal jistotu při hře pět na pět a v závěru uzavřel skóre v power play Rakušanů Jan Muršak.

Ve čtvrtfinále čeká Slovince zítra Švédsko, nejlepší tým turnaje po základních skupinách.

Více o hokejovém turnaji na olympiádě v Soči čtěte ZDE.

Slovinsko - Rakousko 4:0 (2:0, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 6. A. Kopitar (Tičar, Jeglič), 12. Urbas (Kovačevič), 24. Kovačevič (D. Rodman, Muršak), 58. Muršak (D. Rodman). Rozhodčí: Šindler (ČR), Jackson - George, Woodworth (všichni USA). Vyloučení: 3:5. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 6821.

Slovinsko: Kristan - Pretnar, Kranjc, Kovačevič, Robar, Gregorc, Pavlin, Tavželj - Muršak, A. Kopitar, D. Rodman - Sabolič, Tičar, Jeglič - Razingar, M. Rodman, Urbas - Pance, Goličič, Mušič. Trenér: Matjaž Kopitar.

Rakousko: Lange - A. Lakos, Trattnig, R. Lukas, Pöck, F. Iberer, Altmann, Ulmer, Unterluggauer - Grabner, M. Raffl, Vanek - Latusa, Koch, Lebler - T. Raffl, Hundertpfund, Nödl - Welser, Oberkofler, M. Iberer. Trenér: Emanuel Viveiros.


 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pomoc Červeného kříže Sýrii soustředí na obnovu pomocí osiva a ovcí

Humanitární pomoc Sýrii se začíná soustředit na menší projekty, jejichž cílem je pomoci obyvatelům válkou zdevastované země pěstovat zemědělské plodiny, chovat ovce a najít si způsob obživy. Podle agentury Reuters to dnes řekl šéf Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Jagan Chapagain.

Přímá humanitární pomoc Sýrii v podobě léků a potravin bude podle Chapagaina pokračovat. Doplnil, že je nutné přejít také k zajišťování nepřímé pomoci. "Chceme začít přecházet na podporu obživy," řekl v rozhovoru v Ženevě po návratu ze syrských měst Homs a Dúmá, jež byla povstaleckými baštami, ale dobyla je zpět vojska loajální k vládě prezidenta Bašára Asada.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo potlačení prodemokratických demonstrací v roce 2011, si vyžádala statisíce obětí na životech a přiměla 11 milionů lidí, tedy zhruba polovinu populace, opustit domovy. Největší výzvou pro prezidenta Asada, kterému se podařilo obnovit kontrolu nad zhruba 70 procenty syrského území, je zdevastovaná ekonomika.

Někteří západní dárci ale nejsou ochotni financovat obnovu syrského území kontrolovaného Asadem. Ten minulý měsíc zvítězil ve volbách a získal čtvrtý mandát. Podle Západu však volby poznamenaly podvody.

Zdroj: ČTK
Další zprávy