"Spasitel" Jágr přišel včas! V Bostonu jsou z něj nadšeni

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
3. 4. 2013 8:43
V Bostonu vítají Jaromíra Jágra spoluhráči s otevřenou náručí.
Jágr už se bude radovat z branek v dresu Bostonu, nikoliv Dallasu.
Jágr už se bude radovat z branek v dresu Bostonu, nikoliv Dallasu. | Foto: Reuters

Boston - Zatímco v Dallasu smutní ze ztráty svého nejproduktivnějšího hráče, na východním pobřeží Spojených států slaví. Boston vítá hvězdného Jaromíra Jágra s otevřenou náručí, snad žádný z jeho nových spoluhráčů neskrýval nadšení poté, co se o jeho příchodu dozvěděl.

Navíc česká osmašedesátka si nemohla naplánovat příchod jednoho ze šesti zakládajících celků NHL lépe, i když zde se dá slovo "naplánovat" použít ve velké nadsázce. Noční vítězné utkání s Ottawou (3:2) totiž nedohrál kvůli srážce s Greeningem vůdce elitní formace Patrice Bergeron.

V ní by se tak mohlo uvolnit místo pro Jágra, který by se mohl zařadit po bok štírka Marchanta a mladého kanonýra Seguina. A co zaznělo z kabin Dallasu a především Bostonu po trejdu nejproduktivnějšího Evropana v historii ligy?

Cam Neely, legenda NHL a prezident Bostonu: "Jeho ofenzivní čísla rostou rok od roku. Má velké tělo a nedá se dostat od puku. Může pro nás udělat v tomhle směru dobrou práci, navíc je výborný na přesilovky. Všechno tohle byly věci, které nám usnadnily rozhodování.

Bude zajímavé sledovat, kam se zařadí. Horton a Krejčí spolu hrají docela dobře celý rok, takže bych řekl, že Jágr asi začne jinde. Ale nikdy nevíte, jak se to vyvrbí. Uvidíme, jak to dopadne, ale dává nám to obrovskou šanci získat maximální sílu ze všech tří formací. Jarda hraje hokej už dlouho a ví, jak týmu má pomoct. Až se seznámí s naším systémem, nemyslím si, že bude mít problém."

Pozn.: Elitní tři formace má Boston ustálené už od loňské sezony, tj. první Seguin - Bergeron - Marchant, druhá Lucic - Krejčí - Horton a třetí Paille (Peverly) - Campbell - Thornton.

Claude Julien, kouč Bostonu: "Není pochyb o tom, že nám pomůže. Je třeba ale pochopit, že on není spasitel. To správné slovo, které jeho příchod charakterizuje, je POMOC. Lidi musí chápat, že je to pořád skvělý hráč, který může udělat náš tým ještě lepším, ale nesmíme od něj čekat, že bude spasitelem.

Líbí se mi, je to velký chlap, který dokáže udržet kotouč, v rohu je od něj téměř neodstavitelný. Jsme rádi, že ho máme v sestavě. Je to velký profesionál, který nám může pomoci v mnoha ohledech. Je to veterán, který touží po dalším Stanley Cupu, a s námi se mu to může podařit. Jsem rád, že ho mám v týmu."

David Krejčí, se kterým hrál Jágr v jedné formaci na OH ve Vancouveru: "Je jasné, že jsem nadšený z jeho příchodu. Nikdy by mě nenapadlo, že si vedle něj zahraju v normálním týmu vyjma reprezentace. Byl to vždy můj vzor, měl jsem jeho plakáty v pokoji. Určitě zvýší naši ofenzivní údernost, soupeři nyní budou mít větší problémy hlídat naše elitní formace. Věřím, že do týmu zapadne naprosto bez problémů."

Tyler Seguin, mladík, kterého v první sezoně v NHL zaučoval bývalý Jágrův spoluhráč z Pittsburghu Mark Recchi: "Je to neskutečné a tak vzrušující. Dozvěděl jsem se to chvíli před zápasem z Twitteru a nemohl jsem tomu uvěřit. Vím, že vyhrál dva Stanley Cupy ještě před tím, než jsem se narodil, což je neuvěřitelné.

Určitě ho budu pozorně sledovat a snad se od něj něco naučím. A určitě nebudu v tomto ohledu sám. Pozvedne naší ofenzivu jak ve hře pět na pět, tak především v přesilovkách. Je to velký hráč."

Pozn.: Boston je ve využívání přesilovek letos až 24. tým ligy, přestože je aktuálně na 4. místě Východní konference. Medvědi zatím vstřelili v přesilovkách 14 branek (5 doma, 9 venku), Jágr sám má na kontě šest gólů v početních výhodách.

Zdeno Chára, kapitán Bostonu a často osobní hlídač Jágra, pokud nastoupil proti němu: "Je to legenda a ideální doplnění našeho týmu. Nikdy jsme nehráli v jednom dresu a moc se na to těším. Když někdo hraje na vrcholové úrovni přes dvacet let, pak to musí být špičkový hráč.

Myslím, že díky tomu, že získal řadu úspěchů coby mladík, je pořád hladový, protože chce být pořád na vrcholu a být úspěšný. Je to velký dříč. Od lidí, co jej znají, jsem o něm slyšel jen pozitivní věci. Prostě pokud máte jeho talent a tréninkovou morálku, nemůžete jej vnímat jinak než kladně."

Milan Lucic, urostlý útočník Bostonu, který se coby desetiletý mladík nechal v roce 1998 vyfotit na zápase Pittsburghu právě s Jágrem: "Pokud byste mi tehdy řekli, že budeme jednou spoluhráči, tak bych tomu nevěřil. A ještě teď tomu nedokážu uvěřit. Je to neskutečné. Každopádně platí, co řekl kouč Julien: nesmíme od něj čekat roli spasitele, ale pokud pro něj najde ideální pozici v týmu, může nám hrozně pomoct.

Na naše první setkání nemohu zapomenout, Pittsburgh tehdy hrál s Vancouverem a já s bratrem jsem měl šanci díky známému se dostat po zápase do kabiny Pens. Pro desetiletého kluka to byl úžasný zážitek setkat se s někým jako on."

Peter Chiarelli, generální manažer Bostonu: "Jeho kariéra mluví sama za sebe. Ideálně zapadne do našeho silového týmu. Ano, víme, že už mu je 41 let, ale podívejte se na jeho dvě poslední sezony. Loni patřil k lídrům Philadelphie, letos byl nejlepším hráčem Dallasu. Pořád je to velký hráč. A to je vedle jeho perfektní střelby ten hlavní prvek, který nám jeho příchod přinese.

Je to úžasný hráč, hlavně při přesilovce, kde dokáže tvrdě pálit z kruhů příklepem, ale také si sjet blíže k brance a zakončit zápěstím. Vyhrál několikrát Stanley Cup a pořád je hladový. Trochu bych jeho příchod přirovnal k okamžiku, kdy jsme podepsali Marka Recchiho (ten se rozloučil s Bostonem ziskem Stanley Cupu před dvěma lety, pozn. redakce), který k nám také přišel po čtyřicítce a odvedl nám tři roky skvělých služeb."

Joe Niewendyk, generální manažer Dallasu: "Rádi bychom Jágrovi poděkovali za jeho služby, které nám prokazoval v průběhu celé sezony, kdy byl naším lídrem. A také za to, jak se postavil k tomuto trejdu. Získali jsme za něj cenná aktiva (mladíky Lana McDermida, Codyho Payna a volbu ve 2. kole letošního draftu, pozn. redakce), která pomohou při dalším budování našeho týmu."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami
Další zprávy