Spása za milion. Svaz v noci vyřizoval pojistku Židlickému

Adam Sušovský Adam Sušovský
14. 5. 2013 10:00
Marek Židlický přijel spasit české hokejisty na MS, ale nemá smlouvu v NHL. Svaz za něj musí zaplatit drahou pojistku.
Marek Židlický odmítá roli spasitele týmu, svaz za jeho start na hokejovém šampionátu ale zaplatí až milion korun.
Marek Židlický odmítá roli spasitele týmu, svaz za jeho start na hokejovém šampionátu ale zaplatí až milion korun. | Foto: Michal Eger

Stockholm (od našeho zpravodaje) - Každá spása něco stojí, a to i v případě Marka Židlického, potenciálního zachránce českých hokejistů na mistrovství světa.

Svaz za jméno vyhlášeného beka z NHL na soupisce reprezentace pro šampionát zaplatí možná i milion korun.

Ofenzivní obránce, který by měl dotáhnout Čechy nejprve do čtvrtfinále a pak k nějaké z medailí, totiž přiletěl do Švédska bez podepsané smlouvy s klubem v NHL a zápasovou zátěží tady riskuje zranění.

Kdyby došlo k nejhoršímu, mohl by pak kvůli němu o kontrakt v NHL a vysněné miliony dolarů přijít třeba úplně. Svaz ho proto musí pojistit.

Svaz Židlického pojistil dnes v noci

Útočník Patrik Eliáš, Židlického spoluhráč z New Jersey, kterému letos také vypršela smlouva a zatím nevyjednal novou, ze stejného důvodu letos reprezentaci dokonce odmítl.

Židlický sice na poslední chvíli přijel, ale pouze pod podmínkou, že svaz drahou pojistku, podobně jako to letos udělaly kluby v extralize během letošní výluky, zaplatí.

"Prostě jsem se takhle rozhodl a jsem tady. Zítra musíme vyhrát a nechci, aby se všechno točilo kolem toho, že nemám smlouvu," říkal včera Židlický, který sám sebe za spasitele nepovažuje.

"Budeme pojistku vyřizovat dnes večer, aby byl Marek od zítra pojištěný. Přesnou sumu ještě nevím, ale očekávám, že se na ten jeden týden až do konce šampionátu dostaneme na částku někde mezi 500 tisíci až milionem," řekl Aktuálně.cz svazový sekretář Martin Urban během včerejšího tréninku českých hokejistů.

Výše pojistného je přímo úměrná platu, který by měl hokejista v následujících letech pobírat.

Židlický jedná o smlouvě na tři roky

Židlický sice momentálně žádnou smlouvu nemá, ale jednání o nové v New Jersey pokračují i navzdory jeho účasti na šampionátu.

Zástupci svazu proto museli vše konzultovat s jeho agentem tak, aby se jim pojištěný kontrakt co možná nejvíce podobal tomu, který se rýsuje na stole v zámoří.

"Dohodli jsme se, že Marka Židlického pojistíme, jako by měl už teď hodně vysoký kontrakt na tři roky," řekl Urban. 

V praxi to dá hráči jistotu, že mu v případě jakéhokoliv zranění bude první půlrok smlouvy vyplácená alespoň polovina kontraktu.

Pokud by nebyl schopný hrát ani poté, začala by mu pojišťovna vyplácet celý plat, a to klidně až do data vypršení hráčské smlouvy. 

Volný hráč nestojí svaz ani korunu

Židlický je v tomhle jako volný hráč na turnaji výjimečný případ. Hráč se smlouvou nestojí svaz ani korunu, o jeho plat se totiž v případě zranění stará Mezinárodní hokejová federace IIHF.

A to i v případě, že se zraní ta největší (nejdražší) hvězda NHL.

 

Právě se děje

Další zprávy