Sparťané si v O2 areně dál zvykají, ale už neprotestují. Změnit to může Slavia

Daniel Poláček Daniel Poláček
26. 9. 2015 9:05
Hokejová Sparta se zabydluje v O2 areně a možná s tím má méně problémů, než se v létě mohlo zdát. Tým šlape na jedničku a diváků neubylo. Ochozy obřího stánku jsou však i tak prořídlé. A nejvěrnější fanoušci si zvykají těžce.
Zápas Ligy mistrů proti Curychu příliš mnoho sparťanských fanoušků nenalákal.
Zápas Ligy mistrů proti Curychu příliš mnoho sparťanských fanoušků nenalákal. | Foto: Milan Kammermayer

Praha – Značnou část hokejových fanoušků Sparty v létě rozezlilo, když jejich klub oznámil stěhování přes Vltavu. Z Holešovic do Libně. Ze stařičké Sportovní haly do moderní O2 areny. Na startu ročníku však vášně chladnou, byť napětí je cítit stále.

O uvolnění emocí se starají sami hokejisté, kteří raketově odstartovali. Vévodí extraligové tabulce a v novém domově ještě nepoznali ligovou porážku. Zaváhali jen v Lize mistrů proti norskému Storhamaru.

Loni v Holešovicích byl rozjezd pomalejší. Sportovní stránka, která obnáší například menší kluziště, zdá se, nedělá potíže. "Prostředí není až tak cizí, protože už jsme tu hráli předtím,“ řekl bek Adam Polášek. "Myslím, že na jiné hřiště si během roku zvykneme.“

I další hráči berou přesun profesionálně, což není překvapivé. "Jedna etapa končí a začíná druhá. Ve sportovním životě je to normální, člověk nemůže žít z nostalgie,“ prohlásil Tomáš Netík.

Prodaných permanentek je víc

Zkušený útočník, který ve Sportovní hale pomohl vybojovat dva sparťanské tituly, se vyjádřil i k fanouškům: "Musíme je strhnout výkonem. Věřím, že si tam to domácí prostředí uděláme.“

Boj o příznivce zatím Pražané zvládají. Alespoň podle oficiálních údajů. Průměrná návštěvnost zatím sice asi o tisícovku zaostává za tou loňskou (6 116), ale pokud jde o první tři zápasy, je vyšší. O pár stovek lidí víc chodí i na Ligu mistrů:

14/15 15/16
Extraliga (první tři zápasy) 4 241 5 173
Liga mistrů 2 213 2 944

Fakt, že se divácká krize nekoná, dokládá i počet prodaných permanentek. "Oproti loňsku touto dobou zaznamenáváme mírné navýšení. Jsme někde kolem čísla 3 400,“ říká tiskový mluvčí klubu Tomáš Zetek. "Navíc velký ohlas u fanoušků mají momentálně klouzavé permanentky, které nabízejí vstup jen na několik utkání.“

Kotel má horší podmínky

To však neznamená, že funkcionáři Sparty mohou otvírat šampaňské. Relativně podobná návštěvnost jako dřív působí v obřím libeňském stánku hůř (proto klub ohlásil, že se chce dostat k vyšším číslům). A do toho potíže s nejvěrnějšími sparťany z fanklubu, které rudá výzdoba O2 areny neohromila. Příliš je neobměkčil ani argument, že Sportovní hala je v důchodu a její rekonstrukce by byla příliš drahá.

"Fanoušci, zejména kotel, se stále snaží s novou halou sžít a není to lehké,“ přiznává šéf fanklubu Igor Němec. "Podmínky pro aktivní fandění jsou horší a budeme si na ně déle zvykat.“

Kotel dal svůj názor najevo několikrát – rozmanitými pokřiky i transparenty. Nechuť ke stěhování byla hodně znát už v posledním přípravném duelu, kdy do Sportovní haly dorazila Slavia. Poté se projevila i v extralize. Když do O2 areny přijela Olomouc, sparťanští příznivci v první třetině záměrně mlčeli. Byli tak slyšet jen Hanáci.

Další protesty jen tak nebudou

Přijde ještě nějaký protest? "Zatím nic neplánujeme. Stěhování je již vesměs za námi. Další naše případné protesty by muselo něco vyvolat. Nejspíš by to musela být zase nějaká zásadní změna,“ tvrdí Němec a s trochou fantazie dodává: "Třeba kdyby Slavia v případě postupu našla nový domov v Holešovicích. Zatím úsměvné, ale něco takového by nám dalo důvod k dalším a nejspíš větším protestům.“

To, že Sparta nastupuje v bývalé tvrzi sešívaných, však podle Němce velký problém není: "Ani slávisti nebrali O2 arenu jako svůj kovaný domov, tak se dá celkem říct, že nám to nevadí.“

Bude někdy libeňská hala kovaným domovem Sparty?

"Já osobně bych chtěl ještě zažít návrat do Holešovic,“ říká šéf sparťanského fanklubu. "Ať už do stávající haly, nebo v lepším případě do nové, která by byla zárukou, že bychom tam byli třeba dalších 50 let.“

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o extralize 2015/16

Tipsport extraliga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Tipsport extraligy

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 minutami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Summit projednal víceletý rozpočet EU, shodu nenašel

Evropští lídři ve čtvrtek na bruselském summitu projednali návrh příštího víceletého rozpočtu Evropské unie. K textu předloženému finským předsednictvím má většina unijních zemí připomínky a k jednání se chtějí vrátit počátkem příštího roku. Podle informací ČTK uvažuje předseda Evropské rady Charles Michel o svolání mimořádného summitu na únor.

Prezidenti a premiéři se k otázce rozpočtu na období 2021 až 2027 dostali po neúspěšném podvečerním vyjednávání o klimatických závazcích. Na stole měli návrh, který již po zveřejnění sklidil kritiku od Evropské komise i většiny členských států. Finský text počítá s celkovým objemem rozpočtu ve výši 1,07 procenta hrubého národního důchodu (HND) EU. Zatímco komisi, která navrhovala 1,11 procenta, se nelíbí snížení celkového objemu rozpočtu, státy střední a jižní Evropy jsou rozladěny zejména poklesem peněz pro strukturální fondy. Západoevropské země pak namítají, že by se měl rozpočet i vzhledem k odchodu Británie jako čistého plátce snížit až na jedno procento.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lídři EU se shodli na prodloužení sankcí vůči Rusku

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se dnes jednomyslně shodli na půlročním prodloužení hospodářských sankcí vůči Rusku. Oznámil to mluvčí předsedy Evropské rady Barend Leyts. Podle unijních lídrů Moskva stále nedodržuje mírové dohody z Minsku, které se týkají východu Ukrajiny ovládaného od roku 2014 separatisty a jejichž naplnění je podmínkou pro zrušení postihů.

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident Emmanuel Macron informovali své kolegy o výsledcích pondělní pařížské vrcholné schůzky. Takzvaná normandská čtyřka tvořená ještě ruským prezidentem Vladimirem Putinem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským se v Paříži nedokázala shodnout na ukončení konfliktu na východě Ukrajiny. V oblasti Donbasu za více než pět let bojů mezi vojsky prozápadní vlády v Kyjevě a separatisty podporovanými Kremlem zemřelo na 13 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy