Český exodus. Sparta, Litvínov i Liberec v Lize mistrů končí

Aktualizováno 10. 11. 2015 22:32
Hokejisté pražské Sparty neudrželi slibný náskok z prvního utkání a odvetný zápas s finským Kärpätem Oulu byl tak jejich derniérou v letošním ročníku Ligy mistrů. Pražané prohráli 1:4. V soutěži končí i Liberec a Litvínov, česká liga tak přišla o všechny tři zbývající zástupce.
CHL, Sparta-Kärpat Oulu: Daniel Přibyl - Mikko Niemela
CHL, Sparta-Kärpat Oulu: Daniel Přibyl - Mikko Niemela | Foto: Zlata Vostrá

Oulu - Sparta, která domácí zápas vyhrála 4:2, postrádala v odvetě zraněného útočníka Daniela Přibyla. Pražanům se tak rozpadla nejproduktivnější formace a na ofenzivní síle týmu se to projevilo.

Do první větší šance se dostal domácí Suoranta, trefil však jen tyč. Domácí poté nevyužili úvodní přesilovou hru, gólu se diváci dočkali až ve druhé třetině. Ve 28. minutě otevřel skóre Laatikainen.

Sparta mohla okamžitě odpovědět v početní výhodě. Netík však brankáře Tarkkiho nepřekonal. Následně neuspěl ani Polášek. Opět tak udeřil Kärpät, krátce po skončení Barinkova trestu se prosadil důrazný Niemi.

Na začátku třetí části se hostům podařilo zásluhou pohotově dorážejícího Čajkovského snížit, radost ze stavu, který by jí zajistil postup, však Spartě vydržela jen 82 sekund. O třetí gól Oulu se postaral ve 44. minutě Nutivaara.

Oba celky mohly přidat další branku v přesilových hrách, Pöpperle i Tarkki však své týmy podrželi. V 52. minutě byl blízko snížení Kudrna, nedokázal ale usměrnit puk do odryté branky soupeře. Více šancí rozhodnout duel ale měli hosté, kterým se to také v čase 59:11 povedlo. Pöpperleho překonal počtvrté Pyörälä.

Litvínov dostal od Švédů kanára

Chemici před týdnem trochu nečekaně porazili doma elitní severský tým 2:1, ale v odvetě byli od první minuty pod tlakem. Brankář Petrásek však Vervu dlouho držel ve hře, jen v úvodní třetině si připsal deset zákroků. Jednou mu po Tömmernesově střele pomohla i tyč.

Domácí se poprvé gólově prosadili až ve 28. minutě, kdy se v přesilové hře prosadil Abbott. Druhou branku, která hostům už zajišťovala postup do čtvrtfinále, přidal za necelé dvě minuty Figren. Švédové poté mírně polevili a snížit mohl Gerhát, nájezd na Johanssona však neproměnil.

Místo zdramatizování duelu se tak potřetí prosadila Frölunda a trefa Stalberga domácí definitivně uklidnila. Seveřané poté utkání v pohodě dohrávali a i přes řadu úspěšných zákroků Petráska přidali další tři góly a bez problémů postoupili do další části soutěže.

Liberec v závěru riskoval hru v šesti, inkasoval a prohrál

Severočeši prohráli v domácím prostředí před týdnem 3:5, když si zápas zkomplikovali již výsledkově nevydařenou první třetinou. A ve Švýcarsku to bylo podobné. Tygři sice chtěli hrát aktivně a ztížit domácím postup do další fáze soutěže, poprvé však inkasovali již v 6. minutě, kdy se po přečíslení dva na jednoho prosadil Walser.

Liberec dokázal zásluhou Jelínka vyrovnat, Davos si však ještě v úvodní dvacetiminutovce stihl vypracovat dvoubrankové vedení. Nejprve Lašáka překonal z trestného střílení Wieser, poté se prosadil z úhlu přesně zakončující Jörg.

Hosté měli ideální příležitost snížit v 76 sekund dlouhé přesilové hře pět na tři, překonat Genoniho se jim však podařilo až ve druhé třetině. Jejich výraznou střeleckou převahu proměnil v další gól Jelínek. A ze strany Tygrů to nebylo vše, v polovině zápasu vyrovnal Plutnar.

Dokonat obrat mohli Lakatoš nebo Vampola, ani jeden z nich však čtvrtou branku vstřelit nedokázal. V závěru třetí třetiny se kouč Pešán rozhodl umocnit přesilovku odvoláním brankáře Schwarze, který ve 25. minutě nahradil Lašáka. Přidat další gól se ale hostům nepodařilo, naopak sami inkasovali. K úspěchu jim nakonec nepomohlo ani 47 střeleckých pokusů, domácí jich na liberecké brankáře vyslali devatenáct.

Výsledky hokejové Ligy mistrů:

Kärpät Oulu - Sparta Praha 4:1 (0:0, 2:0, 2:1)

Branky a nahrávky28. Laatikainen (Pyörälä, Aaltonen), 37. Niemi (Aho, Kukkonen), 44. Aho (Nutivaara, Masuhr), 60. Pyörälä (Junttila, Nutivaara) - 43. Čajkovský (Martin Prochazka, Černoch).Třetiny: 0:0, 2:0, 2:1. Rozhodčí: Kubuš (SR), Vinnerborg (Švéd.) - Neva, Sormunen (oba Fin.). Vyloučení:3:3. Bez využitíDiváci: 3716. První zápas:2:4, postupuje Kärpät.

OuluTarkki - Masuhr, Kukkonen, Nutivaara, Hakanpää, Niemelä, Laatikainen, Pentikäinen - Puljujärvi, Niemi, Aho - Junttila, Aaltonen, Pyörälä - Huml, Pirnes, Ikonen - Suoranta, Keränen, Mäenalanen - Kalapudas. Trenér: Lauri Marjamäki.

SpartaPöpperle - Čajkovský, Barinka, Polášek, Eminger, Hrbas, J. Mikuš, Švrček, Glenn - Netík, Pech, Kumstát - Sabolič, J. Hlinka, Buchtele - Forman, Cingel, A. Kudrna - Martin Procházka, Černoch, Klimek. Trenér: Josef Jandač.

Frölunda - HC Verva Litvínov 6:0 (0:0, 3:0, 3:0)

Branky a nahrávky: 28. Abbott, 30. Figren (Fälth, Johansson), 38. Stalberg (Lasu), 44. Bengtsson (Lehkonen), 49. Abbott (Johnson, Sundström), 55. Lasch (Abbott, Tömmernes). Rozhodčí: Müllner (SR), Lindqvist (Fin.) - Haster, Lundgren (oba Švéd.). Vyloučení: 3:10. Využití: 3:0. První zápas: 1:2, postupuje Frölunda.

Frölunda: Johansson - Bengtsson, Tömmernes, Fantenberg, Larsson, Fälth, Persson, Gunnarsson - Abbott, Sundström, Johnson - Lundqvist, Carlsson, Lasch - Stalberg, Lasu, Rosseli Olsen - Figren, Ehn, Lehkonen - Karlsson. Trenér: Rönnberg.

Litvínov: Petrásek - Chaloupka, Kubát, F. Pavlík, T. Pavelka, Baránek, Z. Sklenička, Gula, K. Černý - Smolka, Hübl, Lukeš - Válek, R. Hanzl, Trávníček - Martynek, Piroš, Frolo - Jurčík, Gerhát, Chlapík. Trenér: Rulík.

HC Davos - Bílí Tygři Liberec 4:3 (3:1, 0:2, 1:0)

Branky a nahrávky: 6. Walser (Axelsson, Ambühl), 10. D. Wieser z trest. střílení, 13. Jörg (Walser), 57. D. Wieser - 9. P. Jelínek, 25. P. Jelínek, 30. Plutnar (Řepík). Rozhodčí: Nord, Öhlund (oba Švéd.) - Kaderli, Tscherrig (oba Švýc.). Vyloučení: 6:3. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 3252. První zápas: 5:3, postupuje Davos.

Davos: Genoni - Brejčák, Jung, Forster, Heldner, Schneeberger, Paschoud - Ambühl, Walser, Axelsson - Lindgren, Paulsson, M. Wieser - Sciaroni, D. Wieser, Egli - Simion, Jörg, Ryser - Aeschlimann, Kessler. Trenér: Del Curto.

Liberec: Lašák (25. Schwarz) - Šimek, Ševc, Vitásek, Derner, Výtisk, Ulrych, Plutnar - Řepík, Vampola, Birner - Bakoš, Bulíř, Radivojevič - Valský, P. Jelínek, Krenželok - Stránský, Lakatoš, J. Vlach - Jonák. Trenér: Pešán.

Čtvrtfinálové dvojice: Blues Espoo - Kärpät Oulu, TPS Turku - Lukko Rauma, HC Davos - Skelleftea, Frölunda - Lulea.