Sparta zdolala Plzeň, Hlinka vyrovnal rekord Tona

Defenzivní festival u "Indiánů" rozhodl sparťan Mikuš
Sparta se dočkala výhry na cizím kluzišti po dvou venkovních porážkách.
Sparta Západočechy zdolala již potřetí v sezoně.
V hlavní roli defenzivního představení byli oba brankáři, Matěj Machovský a Filip Novotný.
Domácím v úvodu pomohly dostat se do tempa dvě přesilové hry rychle za sebou, Novotný si však v šesté minutě poradil s bombou Mozíka...
Aktualizováno 23. 1. 2015 21:45

Praha - Kompletní 40. kolo měla v pátek na programu hokejová Tipsport extraliga. V duelech hraných od 17:30 dokázala Mladá Boleslav porazit v boji o předkolo play off Zlín 4:3, Sparta pak vyloupila po výsledku 2:1 Plzeň.

První gól vítězů vstřelil Jaroslav Hlinka, který se tak v kanadském bodování Holešovických vyrovnal na první místě kanonýru Petru Tonovi. Oba mají nyní na kontě 584 bodů.

Před vyprodanou arénou vyhrála také brněnská Kometa, která si poradil 3:0 s Libercem, a nadále drží bodově krok se třetí Spartou. Čtyři body před oběma celky se drží druhý Litvínov. Ten vyhrál 2:0 na ledě Karlových Varů.

Překvapení se zrodilo v Pardubicích, kde dokázali domácí porazit taktéž 2:0 Třinec. Vychytanou nulou se proti lídru soutěže, který vyhrál 13 zápasů v řadě, blýsknul slovinský gólman Robert Kristan, pro kterého to je první čisté konto v extralize.

Za nečekaný se dá označit také výsledek souboje Slavie s Olomoucí. Pražané vyhráli vysoko 5:1 a vybojovali první vítězství po devítí porážkách v řadě. V posledním zápase programu pak porazil Mountfield 4:3 Vítkovice a pojistil si šesté, poslední přímé postupové místo do čtvrtfinále play off.

Zápas o šest bodů pro Středočechy

Boleslavští se postupem času duelu se Zlínem dostávali do stále většího tempa, prosadit se ale dokázali až ve druhé třetině. Pětigólovou prostřední dvacetiminutovku otevřel přesilovkovou brankou Veselý, který u tyče snadno doklepával puk po přihrávce Čajánka skrz brankoviště. Zlín poté dokázal vyrovnat i po dorážce Bárty, na níž Žižka navázal gólem z mezikruží na 2:2.

Rozhodující náskok si domácí vypracovali dvěma přesilovkovými trefami v polovině zápasu. Nejprve Ovčačík propálil Kašíka tvrdou střelou od modré čáry pod horní tyč a po něm využil další početní výhodu i Klimenta, který ve 32. minutě napálil odražený kotouč od zadního mantinelu pohotově za přesouvajícího se brankáře Zlína.

Uklidňující pátý gól nedokázal vstřelit ani v 46. minutě při přečíslení Lenc a po polovině třetí třetiny hosté zdramatizovali závěr. Říčka dostal hodně času na levém křídle, srovnal si puk a přesnou trefou do horního růžku snížil na 3:4. Zlín v závěru vyvinul nápor, ale pár vteřin před vypršením základní hrací doby Ondráček minul odkrytou bránu a odmítl prodloužení.

Sparta dokázala dobýt led Plzně

Domácím v úvodu pomohly dostat se do tempa dvě přesilové hry rychle za sebou, Novotný si však v šesté minutě poradil s bombou Mozíka a naopak na druhé straně musel unikajícího Klimka zastavit za cenu faulu Lev. V následném trestném střílení ale Klimek netrefil branku.

Po pauze se směrem dopředu více opět tlačili Indiáni, ale sparťanská defenziva byla pozorná a do větších příležitostí je nepustila. Od poloviny utkání převzali otěže hosté. Krátce poté ještě Sabolič přesilovku nevyžil, ve 36. minutě se ale již v početní výhodě hosté prosadili, konkrétně Hlinka. Ten tak vyrovnal na čele historického klubového bodování Petra Tona.

V 50. minutě objel branku Lev a díky nešťastnému zásahu Ďalogy vyrovnal na 1:1. Vzápětí mohl Spartě vrátit vedení Klimek, ale neuspěl s tečí. Hosté se přesto výhry dočkali, když v předposlední minutě při přečíslení našel Réway mezi kruhy Mikuše, jenž rozhodl.

Brno dovedl k výhře dvougólový Honejsek

Liberec bez potrestaného Vampoly diktoval tempo pouze v úvodních devíti minutách, kdy se zaměřil na pozorné bránění středního pásma a po získání kotouče hrozil rychlými protiútoky. Severočeši se sice dostávali často k zakončení, jejich střely ale mířily většinou mimo branku.

Po vedoucím gólu brněnského Vondráčka se průběh hry výrazně změnil. Domácí přehrávali soupeře větším důrazem v osobních soubojích a postupně získali územní převahu a mnohem častěji zaměstnávali brankáře Lašáka. Hned v úvodu druhé třetiny po přihrávce Tona přidal z protiútoku druhý gól Honejsek a bylo de facto rozhodnuto.

V úvodu poslední třetiny se sice ještě pokusili hosté o zvrat, ale ve 43. minutě trefil Bakoš jen boční tyčku a o chvíli později Balaštíkovu ránu chytil Čiliak. Vítězství Brna tak stvrdil v 54. minutě Honejsek, který se v Brně střelecky probudil. V posledních šesti zápasech dal osm gólů. V závěru utkání ještě Kempný trefil tyčku.

Rozjetý Třinec zastavil Kristan

Oběma týmům scházelo několik opor, citelná byla zejména absence střelců Sýkory a Hrni. Na první gól se v Pardubicích čekalo až do 36. minuty, kdy se domácí prosadily v přesilové hře. Rychlé přečíslení zakončil střelou nad Hamerlíkovu lapačku Zohorna.

Třinec měl velikou šanci na vyrovnání při sérii faulů soupeře. Dvakrát v krátkém sledu hráli Oceláři přesilovku v pěti pro třem, nejprve sedmnáct a poté 53 vteřin. Víc než dvě rány od modré čáry ale nevyprodukovali. Gólu se hosté dočkali až po skončení přesilovky, ale ten nebyl po poradě s rozhodčím u videa uznán kvůli zásahu vysokou holí.

Pardubice naopak svou výhodu v 56. minutě využily, když Starý ze vzduchu doklepl střelu od modré čáry, a výrazně se přiblížily k vítězství. Oceláři více než tři a půl minuty před koncem při další přesilovce odvolali brankáře, ale ani převaha šesti proti čtyřem ke gólu nevedla. Pardubice vedení v napínavé koncovce udržely a Oceláře porazily po předešlých sedmi porážkách.

Šestá nula pro čaroděje Francouze

První třetinu jasně ovládli hokejisté Litvínova, ale mezi tři tyče nezamířil ani jeden ze střelců Vervy.  To se změnilo až v polovině zápasu, kdy se mohla radovat asi stovka fanoušků hostí, která přijela do lázeňské metropole podpořit své miláčky.

Formace s navrátilcem do reprezentace Ručinským a Petružálkem zavařila domácím obráncům a při jejich desorientaci trestala. Úvodní branku zápasu zařídil nejstarší hráč utkání. Domácí se i nadále dostávali před Francouze jen ojediněle. Brankář hostí měl práci jen při přesilovkých soupeře.

Tříbodový zisk hostů potvrdil ve 49. minutě nejproduktivnější hráč soutěže Hübl, který dorazil do prázdné branky Lukešovu střelu. V dalších minutách si již hosté vítězství pozornou hrou pohlídali.

Slavia naplno bodovalo poprvé od 16. listopadu

Vychutnat výhru si mohli svěřenci trenéra Dušana Gregora před nebývale zaplněnou O2 arenou 6151 diváky, které přilákalo hlavně jednotné vstupné za pouhých 20 korun. Úvod přitom patřil hostům, kteří byli aktivnější a v šesté minutě otevřel skóre Rachůnek. Domácí i bez zraněného Bednáře vyrovnali v 15. minutě, když po nahození Stránského od modré čáry dorážel Poletín.

Tentýž hráč potrestal – opět z dorážky – vyloučení Majeského z konce úvodní části27 sekund po startu druhého dějství. Olomouc následně ubránila 24 sekund ve třech proti pěti, ale jen dvě vteřiny po návratu za gólmana pykajícího Dlouhého na led se trefil přesně pod horní tyč z levého kruhu Šenkeřík. Na trestné přitom opět seděl Majeský.

Olomoučtí trenéři Fiala s Dopitou si vzali oddechový čas, ale dříve utrápená Slavia ožila a byla nadále nebezpečná. Vedení navýšili domácí v další početní výhodě, když se z pravého kruhu se trefil Divíšek, který nosí místo Bednáře kapitánské 'céčko'. Ve 49. minutě po Divíškově přihrávce vyhnal z branky Vošvrdu Vlasák a premiéru v extralize si odbyl osmnáctiletý Urbisch. Výsledek zápasu už ale až do konce nezměnil.

Zápas plný zvratů nakonec pro Hradec

Góly začaly v Hradci padat až ve druhé dvacetiminutovce. Jako první se ve 24. minutě prosadili v přesilovce zásluhou Kudrny domácí. Hradec se tak na svém ledě prosadil po 144 minutách. O čtyři minuty později navíc přidal další zásah Dej. Hosté ale ještě do přestávky skóre otočili. Nejprve snížili ve 29. minutě při signalizované výhodě.

Poté dvakrát udeřil Olesz. Ve 34. minutě objel branku a jeho střelu po zemi přizvedl mimo Kacetlův dosah bruslí zadák Piegl. O dvě minuty později pak Olesz zužitkoval samostatný únik, gólmana pokořil blafákem.

Třetí třetina začala bleskovým gólem. Už ve 36. vteřině vyrovnal centr první hradecké formace Mertl. Srovnání Mountfield povzbudilo, navíc mu opět pomohl Kacetl, gólman zlikvidoval další Hunovu možnost v přesilovce. V 54. minutě tak mohl rozhodnout zápas v přesilovce Kukumberg.

Výsledky 40. kola hokejové extraligy:

BK Mladá Boleslav - PSG Zlín 4:3 (1:0, 3:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 18. Broš (Klimenta, Ovčačík), 24. Bárta (Mikulík), 28. Ovčačík (Látal, Broš), 32. Klimenta (Robar, Ovčačík) - 22. O. Veselý (Čajánek, Žižka), 26. Žižka (Leška), 52. Říčka (Urbanec, Holík). Rozhodčí: Šindler, Pavlovič - L. Kajínek, Zavřel. Vyloučení: 3:4. Využití: 2:1. Diváci: 3410.

Mladá Boleslav: Martin Růžička - M. Hruška, Ovčačík, Trončinský, Kočí, Robar, Holub, Trška - Látal, Broš, Klimenta - Mikulík, D. Výborný, Bárta - Volf, Kašpařík, Pacovský - Hyka, Musil, Lenc. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.

Zlín: Kašík - Marušák, Valenta, Matějíček, Žižka, Kotvan, Urbanec - Okál, Leška, Köhler - Ondráček, Čajánek, O. Veselý - Holík, Roman Vlach, Říčka - Kubiš, Šťastný, F. Čech. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

HC Škoda Plzeň - HC Sparta Praha 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 50. Lev (Moravčík, Kratěna) - 36. J. Hlinka (Buchtele), 59. Mikuš (Réway). Rozhodčí: Hradil, R. Svoboda - D. Jelínek, Pešek. Vyloučení: 7:5. Využití: 0:1. Diváci: 6018.

Plzeň: Machovský - Mozík, Pulpán, Kadlec, Jeřábek, Kubka, Moravčík - Balej, T. Sýkora, Hollweg - J. Sýkora, Simon, Johnson - Kratěna, Bližňák, Pletka - Kubalík, Lev, Schleiss. Trenéři: Michal Straka, J. Špaček a Čihák.

Sparta: F. Novotný - Eminger, Polášek, Ďaloga, J. Mikuš, Piskáček, Barinka, Švrček - Réway, J. Hlinka, Klimek - Kumstát, Dragoun, Rolinek - Forman, Buchtele, Sabolič - M. Procházka, Volek, Dvořáček. Trenéři: Jandač a Moták.

HC Kometa Brno - Bílí Tygři Liberec 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 9. Vondráček (Kováčik, Burian), 21. Honejsek (Ton, Ptáček), 54. Honejsek (Ton, J. Hruška). Rozhodčí: Hejduk, Horák - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 8:5, navíc J. Vlach (Liberec) 10 min. Bez využití. Diváci: 7200 (vyprodáno).

Brno: Čiliak - Ptáček, Kempný, Dujsík, Hanzlík, Kuboš, Malec, Kováčik - Ton, J. Hruška, Honejsek - Vondráček, Koreis, Burian - R. Zohorna, L. Čermák, J. Káňa II - Mrázek, Ostřížek, Dočekal. Trenéři: Kýhos, Pešout a K. Beran.

Liberec: Lašák - D. Kajínek, Výtisk, Derner, Gřegořek, Vitásek, Voráček - Balaštík, Filippi, Radivojevič - Valský, Bulík, Bakoš - Bartek, P. Jelínek, Krenželok - J. Vlach, Urban. Trenéři: Čada a M. Černý.

HC Energie Karlovy Vary - HC Verva Litvínov 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 30. Ručinský (Petružálek), 49. Hübl (Lukeš, Šrámek). Rozhodčí: Koch (Švýc.), Hribik - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 5:3. Bez využití. Diváci: 4094.

Karlovy Vary: Závorka - Sičák, Harant, Redlihs, J. Tomeček, Bičánek, Šmach, Deyl - Duda, R. Hruška, V. Tomeček - Vachovec, Balán, D. Hruška - Micka, Skuhravý, Koblasa - Flek, J. Kverka ml., Gorčík. Trenéři: Mlejnek a J. Kverka st.

Litvínov: Francouz - Chaloupka, Kubát, Pavlík, Pavelka, Štindl, Frolo - Šrámek, Hübl, Lukeš - Petružálek, R. Hanzl, Ručinský - Martynek, Gerhát, Trávníček - Majdan, Písařík, Jurčík. Trenéři: Rulík a M. Hořava st.

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - HC Oceláři Třinec 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 36. T. Zohorna (Starý, Píša), 56. Starý (Čáslava, T. Zohorna). Rozhodčí: Mrkva, Polák - Bryška, Skopal. Vyloučení: 9:7. Využití: 2:0. Diváci: 8224.

Pardubice: Kristan - Benák, Havlík, Čáslava, Gregorc, Ščotka, Píša, Korím, Zdráhal - Radil, Nahodil, Tybor - Marcinko, T. Zohorna, Starý - Gašparovič, Zeman, Kaut - Voženílek, M. Špaček, Moučka. Trenéři: M. Říha st. a M. Říha ml.

Třinec: Hamerlík - Hrabal, Klesla, Galvas, Linhart, D. Nosek, M. Doudera, Foltýn - Rákos, Kreps, Orsava - Dravecký, Polanský, Adamský - Matuš, Plíhal, M. Růžička - Cienciala, Jašek, Chmielewski. Trenéři: Kalous a Varaďa.

HC Slavia Praha - HC Olomouc 5:1 (1:1, 2:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 15. Poletín (J. Doležal, Stránský), 21. Poletín (Šenkeřík, Divíšek), 27. Šenkeřík (Poletín, Divíšek), 43. Divíšek (Šenkeřík, Poletín), 49. Vlasák (Divíšek, Sklenář) - 6. T. Rachůnek (Patera). Rozhodčí: Lacina, Souček - Charvát, Frodl. Vyloučení: 5:12, navíc A. Svoboda (Slavia) 5 min. a do konce utkání. Využití: 3:0. Diváci: 6151.

Slavia: A. Svoboda (53. D. Novák) - Šenkeřík, Kolařík, Štich, Krejčí, A. Růžička, Beňovič - Vlasák, Divíšek, Sklenář - Holec, Vas, Kolář - Stránský, J. Doležal, Poletín - Andres, M. Čermák, J. Veselý. Trenéři: Gregor a J. Beránek.

Olomouc: Vošvrda (49. Urbisch) - Majeský, Ondrušek, Skrbek, Staněk, Škůrek, Vyrůbalík - Rác, Marosz, Cibák - T. Rachůnek, Patera, R. Dlouhý - Zuzin, Herman, Laš - Buc, J. Knotek, Matai. Trenéři: Fiala a Dopita.

Mountfield Hradec Králové - HC Vítkovice Steel 4:3 (0:0, 2:3, 2:0)

Branky a nahrávky: 24. Kudrna (Mertl, Pilař), 28. Dej (Pospíšil), 41. Mertl (Kudrna), 54. Kukumberg (Pilař) - 29. Pastor (Roman, Štencel), 34. Olesz (Kudělka), 36. Olesz (Kudělka, Dolejš). Rozhodčí: Pešina, Úlehla - Zíka, Jindra. Vyloučení: 4:5. Využití: 1:1. Diváci: 4809.

Hradec Králové: Kacetl - Pláněk, Vydarený, Jank, P. Mikuš, Pilař, Plášil, od 28. navíc Piegl - Kudrna, Mertl, Šimánek - Dej, T. Knotek, Kukumberg - Vantuch, Troliga, Červený - Tvrdík, Nedvídek, Pospíšil. Trenéři: Draisaitl a Kučera.

Vítkovice: Dolejš - Hrbas, Kudělka, Zíb, Dlapa, Čerešňák, Klok, Štencel, Pastor - Szturc, M. Hlinka, Olesz - Huna, Roman, Svačina - T. Svoboda, Burger, E. Němec - Vandas, Húževka, Kucsera. Trenéři: Svozil a Petr.