Sparta vyhrála v Brně 5:2, Zlínu stačil jediný gól

14. 3. 2012 20:50
Zlín - Plzeň 1:0 (stav 1:2), Brno - Sparta 2:5 (1:2)
Radost sparťanů
Radost sparťanů | Foto: Jakub Šafránek

Zlín/Brno - Hokejisté pražské Sparty zvítězili ve třetím čtvrtfinále play off extraligy na ledě Komety Brno 5:2 a otočili stav série na 2:1 na zápasy.

Domácí sice vedli díky trefě Tomáše Svobody, ale ještě v úvodní části neproměnil trestné střílení Roman Erat a Sparta třemi góly ve druhé třetině strhla vedení na svou stranu.

V té závěrečné si už výhru pohlídala. Série bude pokračovat ve čtvrtek od 18:10 opět v Brně.

Jediný gól pomohl hokejistům Zlína ke snížení stavu čtvrtfinálové série proti Plzni na 1:2 na zápasy.

Online reportáž ze zápasu Kometa - Sparta si projděte ZDE
Brno nemělo kam vstřelit gól. Já nerad, hájí se sparťan

Agresivní hokej a forčekink v útočném pásmu vynesl Spartě v úvodních deseti minutách územní převahu. Brňané byli pod tlakem, jen s obtížemi zakládali útočné akce, brankář Trvaj ale s přehledem odolával střelám.

Ve 13. minutě po akci bývalých slávistů obránce Vašíček našel volného Tomáše Svobodu, ten po kličce oklamal brankáře Pöpperleho a poslal kotouč do sítě.

Vedoucí branka Kometu vyburcovala k tlaku, vyprodaná hala s nadšením aplaudovala pohledným akcím svěřenců kouče Venery.

Z tlaku se zrodila i druhá branka domácího týmu, která však neplatila. Petrovický chytře přidržel kotouč, oklamal obránce soupeře, přesnou přihrávkou našel Erata, jenž trefil volnou branku.

Petr Ton
Petr Ton | Foto: Jakub Šafránek

Jenže tu ještě před tím, než kotouč přešel brankovou čáru, úmyslně posunul obránce Philipp. Po studiu videa rozhodčí nařídili trestné střílení, které Erat neproměnil.

V závěru úvodní třetiny získala Sparta přesilovku, kterou si přinesla i do druhé dvacetiminutovky. Pražané nabrali opět tempo z úvodu zápasu. Ve 25. minutě vyrovnal Foster.

I když Brňané bojovali, jejich protivník častěji vyhrával osobní souboje. Ve 33. minutě Bližňák z rohu přihrál Tonovi, jenž podruhé překonal Trvaje. Kometa působila po inkasovaném gólu chaoticky v defenzivě.

Sparta náskok zvýšila hned v úvodu závěrečné třetiny po zaváhání domácích zadáků díky Bližňákovi. Kometa nerezignovala a ve 48. minutě vykřesal naději Erat. Po úniku Tona, kterého fauloval Vašíček, ale upravil na 5:2 Tenkrát.

Ve Zlíně jediný gól rozhodl

O výhře Zlína rozhodl ve 26. minutě nejlepší střelec Beranů v letošním play off Ondřej Veselý, který tak rozhodl o tom, že Zlín porazil indiány po deseti prohraných vzájemných zápasech v řadě.

Druhé čisté konto a celkově páté v sezoně si připsal zlínský gólman Luboš Horčička.

Veselého branka rozhodla
Veselého branka rozhodla | Foto: Lukáš Drštička

Ve vypjaté sérii, kterou ještě přiostřilo vyjádření zlínského trenéra Rostislava Vlacha o zaujatosti rozhodčích, odstartovaly změny na obou stranách.

Do branky Zlína se po pěti zápasech postavil místo Jakuba Sedláčka právě Horčička, v dresu Plzně se poprvé v letošním play off představili obránce Jaroslav Modrý a útočník Tomáš Vlasák. Modrý dosud absentoval kvůli trestu, Vlasák kvůli zranění kolena.

Naopak v dresu Zlína chyběli oba obránci z první formace - Martin Hamrlík kvůli zranění v obličeji a Tomáš Linhart kvůli disciplinárnímu trestu ve druhém zápase série.

Jako první zahrozili hosté, když v 11. minutě trefil z bezprostřední blízkosti tyč útočník Jan Kovář.

Druhá třetina však jednoznačně patřila Zlínu. Obránce Tesařík ve 26. minutě vyvezl puk do útočného pásma, Honejsek předložil puk osamocenému Veselému a ten po parádní kličce před Svobodou otevřel skóre.

Ve 33. minutě měl Zlín obrovskou šanci zvýšit náskok, Melenovský však trefil jen tyčku prázdné brány a z dorážky trefil tyčku prázdné branky i Důras.

Hned vzápětí neproměnil sólo z vlastní poloviny Veselý, na druhé straně neuspěl v samostatném úniku Vlasák, který přestřelil Horčičkovu branku.

Ve třetí třetině zapnula Plzeň, která kvůli zranění ramena přišla o obránce St. Pierra, na mnohem vyšší obrátky. Kratěna však nejdříve promáchl před brankou a poté trefil břevno a z dorážky boční síť.

A protože Plzeň neuspěla ani v krátké power-play, Zlín se mohl radovat z úvodního vítězství v sérii. Čtvrtý zápas série se hraje ve čtvrtek (17:30) opět ve Zlíně.

PSG Zlín - HC Plzeň 1929 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)

Branka a nahrávky: 26. Veselý (Honejsek, Tesařík). Rozhodčí: Fraňo, Jeřábek - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 5:6. Bez využití. Diváci: 6117. Stav série: 1:2.
Zlín: Horčička - Tesařík, Řezníček, Zámorský, Galvas, Míka, Matějíček - Honejsek, Čajánek, Veselý - Holík, Leška, Köhler - Důras, Melenovský, Čech. Trenéři: Rostislav Vlach a Turek.
Plzeň: A. Svoboda - Jeřábek, Modrý, Vykoukal, Kaberle, Marušák, Frolo, St. Pierre - Kratěna, Martin Straka, Vlasák - Duda, Jan Kovář, Pletka - Dvořák, Pitule, Johnson - Stránský (32. Vostřák), Havlíček, Mrňa. Trenéři: M. Jelínek, Razým a Michal Straka.

HC Kometa Brno - HC Sparta Praha 2:5 (1:0, 0:3, 1:2)

Branky a nahrávky: 13. T. Svoboda (Vašíček), 48. Erat (L. Čermák, Koreis) - 25. Foster (Jánský, S. Treille), 33. Ton (Bližňák), 35. Sersen (Krstev, Bližňák), 42. Bližňák (Ton, Milam), 57. Tenkrát (Ton). Rozhodčí: Hribik, Šindler - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 6:6. Bez využití. Diváci: 7200 (vyprodáno). Stav série: 1:2.
Brno: Trvaj - Kováčik, Žižka, M. Hruška, Malec, Bičánek, Vašíček, Švrček - Jaroslav Svoboda, L. Čermák, Dlouhý - Erat, Petrovický, Koreis - T. Svoboda, Divíšek, Jakub Svoboda - Balej, H. Zohorna, Polodna. Trenéři: Venera a Oslizlo.
Sparta: Pöpperle - Krstev, Sersen, Milam, Jan Hanzlík, Philipp, D. Kočí, Kasík - Pacovský, Broš, I. Rachůnek - Ton, Bližňák, Tenkrát - Jánský, Foster, S. Treille - Y. Treille, T. Rachůnek, Lapšanský. Trenéři: Jandač, Žemlička a Martinec.