17. 1. 2012 21:30
Třinci pomohl nový kouč, Oceláři porazili Liberec
Martin Straka v souboji s Trojem Milamem
Martin Straka v souboji s Trojem Milamem | Foto: Eduard Erben

Třinec - Dvacet samostatných nájezdů trvalo, než se fanoušci dozvěděli, kdo ovládne šlágr 40. kole hokejové extraligy. V souboji o čelo tabulky nakonec Sparta porazila Plzeň 4:3 po nájezdech a udržela vedení v lize.

Hrdinou rozstřelu byl sparťanský útočník Petr Tenkrát, který proměnil nájezd hned třikrát. Hostující Johnson překonal Pöpperleho dvakrát, ale v rozhodující chvíli neuspěl. Plzeň tak přišla o obdivuhodnou sérii dvanácti vítězství v řadě. Poosmnácté za sebou ovšem dokázala bodovat.

Třinec mění kouče. Oceláře opouští trenér šampionů
Plzeň rekordní kanonádou 10:4 rozstřílela Liberec

Sparta brzy vedla, v páté minutě se prosadil Forman. Netrvalo však dlouho a hosté srovnali. Dvaadvacátý gól sezony zaznamenal Radek Duda.

Sparťan Pöpperle poté několikrát svůj tým zachránil a v 18. minutě sledoval, jak jeho spoluhráč Forman podruhé překonává Adama Svobodu.

Západočeši znovu srovnali krátce před polovinou utkání. Dělovkou se prosadil Kaberle. Jenže už za jednadvacet vteřin odpověděl šikovnou tečí Sacha Treille.

Plzeň toužila po vyrovnání a nakonec se dočkala. Na 3:3 vyrovnal v 54. minutě Pletka z trestného střílení, které rozhodčí nařídil za faul Philippa.

Liberec nestačil na Oceláře

Jediný gól, který už v sedmé minutě vstřelil útočník Václav Varaďa, rozhodl o osudu extraligového duelu mezi Oceláři Třinec a Bílými Tygry Liberec.

Obhájci titulu dokázali doma vyhrát za tři body poprvé od úvodu prosince. Úspěšnou premiéru si tak na lavičce Třince odbyl nový trenér Jan Tlačil.

Varaďa zaznamenal svůj první gól sezony, protože se do hokejového kolotoče vrátil po dlouhém zranění teprve nedávno. V přesilové hře přesnou dorážkou překonal libereckého brankáře Pince.

Předposlední Mladá Boleslav na domácím ledě překvapila České Budějovice. Bruslařský klub Jihočechy zdolal 3:0, když v každé třetině zaznamenal po gólu. Trefili se Bahenský, Balaštík a Tomas.

Boleslav proti neoblíbenému soupeři bodovala poprvé v sezoně. Gólman Michal Valent sklidil ovace za své první čisté konto.

Poslední zůstávají Karlovy Vary, které prohrály 1:4 v Litvínově. Na Mladou Boleslav už ztrácejí čtyři body. Dvěma góly se o vítězství Vervy přičinil zkušený útočník Martin Ručinský.

Rytíři Kladno doma udolali brněnskou Kometu 3:2. Hosté sice dokázali ve druhé třetině stáhnout dvougólový náskok domácích, rozhodující gól ale vsítil v 51. minutě domácí Bicek.

Zlepšenou formu potvrzuje pražská Slavia. Svěřenci Vladimíra Růžičky porazili Zlín 2:1 po prodloužení a připsali si čtvrté vítězství z posledních pěti duelů. Berani vedli po gólu Důrase, vyrovnat ale dokázal slávistický kapitán Kadlec.

V prodloužení měli Pražané více ze hry. Nejprve Vondrka neproměnil trestné střílení, v 63. minutě ovšem obránce Jakub Šulc rozhodl.

40. kolo hokejové extraligy:

HC Sparta Praha - HC Plzeň 1929 4:3 po sam. nájezdech (2:1, 1:1, 0:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 5. Forman (Lapšanský), 18. Forman (S. Treille), 30. S. Treille (I. Rachůnek, Broš), rozhodující sam. nájezd Tenkrát - 10. Duda (Jan Kovář), 29. Kaberle (Jan Kovář, Petruška), 54. Pletka z trestného střílení. Rozhodčí: Hradil, Trombík - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 9:7, navíc Philipp (Sparta) 10 min. Bez využití. Diváci: 7727.

Sparta: Pöpperle - Krstev, Sersen, Milam, Kučný, Philipp, D. Kočí, Košťálek - Pacovský, Broš, I. Rachůnek - Ton, Bližňák, Tenkrát - Y. Treille, Foster, T. Rachůnek - S. Treille, Lapšanský, Forman. Trenéři: Jandač, Žemlička a Martinec.

Plzeň: A. Svoboda - St. Pierre, Modrý, J. Jeřábek, Kaberle, Vykoukal, Jiří Hanzlík, Kinrade - Duda, Jan Kovář, Pletka - Stránský, Martin Straka, Andrašovský - Michal Dvořák, Pitule, Johnson - Vostřák, M. Heřman, Petruška. Trenéři: M. Jelínek, Razým a Michal Straka.

HC Oceláři Třinec - Bílí Tygři Liberec 1:0
(1:0, 0:0, 0:0)
Branka a nahrávky: 7. Varaďa (Orsava, Bonk). Rozhodčí: Minář, Šír - Gebauer, Lederer. Vyloučení: 7:7. Využití: 1:0. Diváci: 2507.

Třinec: Hamerlík - Novotný, Zíb, Lojek, Klouček, Richter, Bolf, Kania, Hudec - Orsava, Bonk, Varaďa - Klimenta, D. Květoň, M. Hořava - Hrňa, Polanský, Adamský - McGregor, Mičulka, Ostřížek. Trenéři: Tlačil a P. Marek.

Liberec: Pinc - Trončinský, Výtisk, Čakajík, Štich, Moravec, Derner, Říha, Ulrych - Dušek, Nedvěd, Bartovič - Bárta, Urban, Špaček - Vantuch, Vak, Kica - Bortňák, Bulíř, L. Krejčík. Trenéři: Kalous a Pešán.

BK Mladá Boleslav - HC Mountfield České Budějovice 3:0
(1:0, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 17. Bahenský (Žabka), 35. Balaštík (Hay, Čutta), 41. Tomas (Nouza). Rozhodčí: Husička, Souček - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 5:5, navíc Žabka (M. Boleslav) 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 3210.

Mladá Boleslav: Valent - Hay, Čutta, Drábek, Žabka, Rýgl, Baldwin, Mozík, Chaloupka - Nouza, D. Výborný, Tomas - Balaštík, Podkonický, Mikulík - Cetkovský, Bahenský, Goertzen - Jiránek, Stieler, Demel. Trenéři: P. Novák a Hiadlovský.

České Budějovice: Jakub Kovář - Ptáček, Kranjc, J. Novák, Vydarený, Němeček, Mikuš - L. Květoň, Kašpařík, Šimánek - Burian, Langhammer, Gulaš - Kuchejda, Mertl, R. Pšurný - Švihálek, Červený, Marek. Trenéři: F. Výborný, Kupka a Gula.

HC Verva Litvínov - HC Energie Karlovy Vary 4:1
(1:1, 2:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 13. Ručinský (Hujsa, Jareš), 33. Gerhát (Kubinčák), 36. Hanzl (Kubát), 59. Ručinský (Černý) - 15. Kumstát (Skladaný, Pech). Rozhodčí: Mikula, Polák - Bláha, Kostka. Vyloučení: 5:7, navíc Mocek (K. Vary) 10 min. Bez využití. Diváci: 4355.

Litvínov: Volke - Stříteský, Kubát, Jareš, Gula, Kousalík, Pojkar, Skuhrovec, Havelka - Kubinčák, V. Hübl, Hanzl - Černý, Hujsa, Ručinský - Frolík, Jenáček, Trávníček - Majdan, Gerhát, Maxa. Trenéři: Kučera a V. Lukeš.

Karlovy Vary: Mensator - Gřegořek, Schusser, Lučka, Mocek, Gulaši, Gründling, Prošek, M. Rohan - Kumstát, Pech, Košťál - Zaťovič, T. Sýkora, Skladaný - Zucker, T. Klíma, Kotrla - Dej, Mikeska, Kuběna. Trenéři: Kýhos, Pešout a Kněžický.

Rytíři Kladno - HC Kometa Brno 3:2
(0:0, 2:2, 1:0)
Branky a nahrávky: 22. Hovorka (Knotek, Kalla), 23. Kafka (Valský, Lukáč), 51. Bicek (Patera, Kuchler) - 27. Erat z trest. střílení, 40. Holec (Petrovický, Kováčik). Rozhodčí: Šindler, Kalivoda - Rozlílek, Horinek. Vyloučení: 5:6, navíc M. Látal (Kladno) 10 min. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 2136.

Kladno: Chábera - Posmyk, J. Drtina, Lepine, Toman, L. Procházka, Piskáček, Kameš - Bicek, Patera, Kuchler - Hovorka, Knotek, Kalla - Valský, Lukáč, M. Látal - Eberle, Melka, Bílek, od 21. navíc Kafka. Trenéři: Vojta, Tatíček a Kopecký.

Brno: Trvaj - Bičánek, Švrček, Žižka, Kováčik, Malec, Sova - Erat, Holec, Petrovický - T. Svoboda, H. Zohorna, Balej - Křivohlávek, Jakub Svoboda, Koreis - Jaroslav Svoboda, Čermák, Dlouhý. Trenéři: Venera a Oslizlo.

HC Slavia Praha - PSG Zlín 2:1 v prodl.
(0:0, 1:1, 0:0 - 1:0)
Branky a nahrávky: 32. Kadlec (T. Hertl, Krenželok), 63. Šulc (Pospíšil) - 24. Důras (Leška, Kubiš). Rozhodčí: A. Jeřábek, Fraňo - Bejček, Charvát. Vyloučení: 4:3. Bez využití. Diváci: 2763.

Slavia: Furch - Kadlec, J. Krejčík, Krejčí, Kolařík, Šulc, Dresler, Roth - Pospíšil, Alinč, Vondrka - Kůrka, V. Růžička ml., Sklenář - Jaškin, T. Hertl, Krenželok - Micka, P. Jelínek, Doležal. Trenéři: V. Růžička st., Weissmann, Čelanský a Beránek.

Zlín: Horčička - Zámorský, Linhart, Matějíček, Galvas, Tesařík, Řezníček - Důras, Leška, Köhler - Holík, Čajánek, Kubiš - Melenovský, Roman Vlach, O. Veselý - Ondráček, Honejsek, F. Čech. Trenéři: Rostislav Vlach a Turek.