Sparta je ve finále Super Six. Jako první český tým

Red Spo
11. 1. 2008 15:30
Po finském mistrovi ligy zdolala i švýcarského
Hokejisté Sparty dosáhli na turnaji Super Six bez ohledu na výsledek finále historického úspěchu. | Foto: Reuters

Petrohrad - Hokejisté pražské Sparty vybojovali  pro českou extraligu historický úspěch, když postoupili do finále Super Six.

Na turnaji šesti evropských mistrů v Petrohradu  porazili v pátek odpoledne po finském mistrovi Kärpät Oulu i švýcarského mistra HC Davos a dostali se do finále. To se ještě nepodařilo žádnému z českých celků.

Dále čtěte: Finové nebyli překážkou. Sparta začala Super Six výhrou

Velkou zásluhu má na vítězství útočník Tomáš Netík, jenž zaznamenal hattrick.

Proti Čechům se v dresu Davosu vytáhnul  jejich krajan a hvězda švýcarské nejvyšší soutěže, Josef Marha. Jeden gól dal, na dva přihrál.

Švýcaři do utkání vstoupili v raketovém tempu, během prvních 41 vteřin si vytvořili tři vyložené šance. První dvě skvěle pokryl brankář Tomáš Duba, na třetí již ale nestačil. Marha vyhrál buly pro Maneluka a ten rychlou střelou nad ledem gólmana Sparty překonal.

Pražané vyrovnali o šest minut později, když využili hned první přesilovku. Štbova formace ji sehrála parádně. Jan Hanzlík parádně našel Netíka a ten zakončoval do prázdné branky.

Davos šel ve 14. minutě podruhé a naposled do vedení, když i on využil hned první nabídky početní převahy. Crameriho nahození využil chytrou tečí Josef Marha.

Pražané udeřili v polovině zápasu

Sparta rozhodla v polovině zápasu, kdy během pěti minut obrátila vývoj skóre na 4:2 ve svůj prospěch.

Nejprve se v přesilovce nadvakrát trefil Martin Štrba, o minutu a půl později poslal holešovické hokejisty do vedení dalekonosnou střelou Jiří Vykoukal.

Tomáš Netík vystřílel Spartě finále. Do davoské sítě se trefil třikrát.
Tomáš Netík vystřílel Spartě finále. Do davoské sítě se trefil třikrát. | Foto: Reuters

Utkání jsme sledovali online zde

Na 4:2 dával Tomáš Netík, když po hrubce Švýcarů na modré a skvělé kombinaci s Petrem Tónem před ním opět zela prázdná branka.

Soupeř ještě do druhé přestávky stačil snížit na 4:3. Jenže hned 53 vteřin po pauze zkompletoval v oslabení po individuální akci svůj hattrick Netík.

Davos se však nevzdával a v 53. minutě znovu snížil - 5:4.

Definitivní rozhodnutí proto přinesl až 24 vteřin před třetí sirénou Tibor Melichárek  zásahem do opuštěné klece při power play švýcarského týmu.

Obhájce českého extraligového titulu tak napravil dojem z loňska. Tehdy po ostudném debaklu se Žilinou prohrál i s finskou Hämeenlinnou a ve skupině skončil poslední.

HC Sparta Praha -  HC Davos 6:4 (1:2, 3:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 7. Netík (Hanzlík), 30. Štrba (Ton, Vykoukal), 31. Vykoukal (Netík, Štrba), 35. Netík (Ton), 41. Netík. 60. Melichárek - 1. Maneluk (Marha), 14. Marha (Ambühl, Crameri), 39. Wieser (Burgler), 53. Helfenstein (Maneluk, Marha).