Sparta hodila kapitána přes palubu. Broše už nechce

Sport Sport
5. 4. 2013 14:47
Hokejová Sparta od příští sezony nepočítá s tradičními oporami Michalem Brošem a Janem Hanzlíkem.
Michal Broš dlouho dělal Spartě kapitána. Teď už o něj v Holešovicích nestojí.
Michal Broš dlouho dělal Spartě kapitána. Teď už o něj v Holešovicích nestojí. | Foto: CPA - Eduard Erben

Praha - Dlouhých jedenáct sezon působil v hokejové Spartě útočník Michal Broš, ovšem v příštím ročníku extraligy už ho na ledě v rudém dresu neuvidíte.

Sparta se totiž rozhodla po skončené sezoně se svým kapitánem neprodloužit smlouvu.

Podobně jako sedmatřicetiletý veterán dopadli také Jan Hanzlík, Marek Pinc, Angel Krstev, Adam Lapšanský a Francouz Sascha Treille.

„Zejména u Honzy Hanzlíka a Michala Broše je potřeba vyseknout poklonu za všechno, co pro Spartu na ledě i mimo něj udělali. Strávili zde celou řadu sezon a velkou měrou se podíleli na velkých úspěších v poslední dekádě. Přejeme jim hodně štěstí do dalších angažmá," tvrdí manažer Patrik Martinec v prohlášení, zveřejněném v pátek na webu Sparty.

Uvolňuje si Sparta místo pro mladíky?

Za odchody někdejších opor patrně stojí nové pravidlo, které klubům od příští sezony přikazuje na soupisku zapisovat juniory, a tudíž na zkušenější hráče nezbývá tolik místa. 

Pro příští ročník totiž platí, že do utkání mohou být nasazeni dva brankáři a do pole patnáct hráčů, kteří jsou ročník narození 1990 a starší. Zbylých pět hráčů musí být mladších, z čehož dva musejí být ročník narození 1994 nebo ještě mladší (podrobně o novém pravidlu čtěte zde).

„Jedním z důvodů je rozhodnutí svazu o úpravě nasazování mladých hráčů do zápasů. V nadcházející sezoně tedy budeme zapojovat do hry pravidelně mladé české hráče zmíněných ročníků,“ prohlásil v tiskové zprávě kouč Sparty Josef Jandač.

Stejně budou nuceny postupovat i další kluby, což patrně jen uspíší konec kariéry některých extraligových matadorů. Příkladem za všechny může být třinecký Jan Peterek, o jehož případu píšeme podrobně zde.

Broš se Spartou získal dva tituly, Hanzlík tři

Jak Broš, tak Hanzlík patřili k dlouholetým oporám Sparty. Broš s Holešovickými získal dva tituly (2000 a 2002) a v dalších čtyřech případech dotáhl Spartu alespoň do semifinále. V uplynulém ročníku ovšem nebyl tak produktivní jako v minulosti, když si připsal 23 bodů ve 44 zápasech.

Krom Sparty nastupoval ještě za Kärpät Oulu (se kterým získal dva finské tituly) a v extralize na začátku kariéry za Olomouc a Vsetín. S reprezentací získal v roce 2000 titul mistra světa.

Jednatřicetiletý Jan Hanzlík působil v defenzivě Sparty ještě o dva roky déle než Broš, poprvé totiž za Pražany nastoupil už v roce 2000. V extralize nikdy nenastupoval za jiné mužstvo a se Spartou získal celkem tři tituly.

Pinc si zachytal jen 15 zápasů v rudém

To Sacha Treille dohromady v posledních třech sezonách za Holešovické odehrál v základní části 44 zápasů, ve kterých si připsal 14 bodů. Lapšanský toho předvedl v Praze ještě méně, po většinu sezony totiž působil v prvoligovém Ústí nad Labem.

Brankář Pinc do Sparty přišel během sezony z Liberce a stihl za Holešovické odehrát jen patnáct zápasů, protože se v bráně musel střídat s překvapivým hrdinou Marcelem Melicherčíkem. Angel Krstev pak v pražském týmu letos odkroutil svoji druhou sezonu. Oběma je přitom přes třicet let.

Jak dnes uvedla Sparta, v týmu naopak zůstávají Petr Gřegořek, Radek Phillip, Karel Pilař, Vladimír Sičák, Zdeněk Bahenský, Miroslav Forman, Jaroslav Hlinka, Marek Hovorka, Domink Pacovský, Daniel Přibyl, Ivan Rachůnek a Dominik Simon, kteří mají platné smlouvy. u Zbylých hráčů se ještě o jejich budoucnosti na Spartě jedná.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

V Česku se nakazily covidem přes čtyři miliony lidí, tempo výrazně zpomalilo

V pondělí bylo potvrzeno 2958 nových případů covidu, o 482 méně než o týden dřív. Počty nakažených v mezitýdenním srovnání klesají 12. den v řadě.

Počet potvrzených případů covidu-19 v Česku od začátku epidemie na jaře 2020 přesáhl čtyři miliony. V dalších více než 291 tisících případech mají hygienici podezření na opakovanou nákazu novým typem koronaviru. Vyplývá to ze statistik na webu ministerstva zdravotnictví. Od začátku epidemie zemřelo v Česku 40 587 lidí pozitivně testovaných. Podle dříve zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) byl covid v loňském roce nejčastější příčinou úmrtí.

První případy nákazy covidem byly v Česku potvrzeny 1. března 2020. Od té doby testy odhalily 4,002.616 nakažených, z nichž zhruba 3,95 milionu se již uzdravilo. V téměř 291 500 případech existuje podezření na opakovanou nákazu. Takzvané reinfekce ministerstvo eviduje zvlášť, a nejsou proto zahrnuty v souhrnném počtu více než čtyř milionů nově potvrzených případů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy