Sparta hodila kapitána přes palubu. Broše už nechce

Sport Sport
5. 4. 2013 14:47
Hokejová Sparta od příští sezony nepočítá s tradičními oporami Michalem Brošem a Janem Hanzlíkem.
Michal Broš dlouho dělal Spartě kapitána. Teď už o něj v Holešovicích nestojí.
Michal Broš dlouho dělal Spartě kapitána. Teď už o něj v Holešovicích nestojí. | Foto: CPA - Eduard Erben

Praha - Dlouhých jedenáct sezon působil v hokejové Spartě útočník Michal Broš, ovšem v příštím ročníku extraligy už ho na ledě v rudém dresu neuvidíte.

Sparta se totiž rozhodla po skončené sezoně se svým kapitánem neprodloužit smlouvu.

Podobně jako sedmatřicetiletý veterán dopadli také Jan Hanzlík, Marek Pinc, Angel Krstev, Adam Lapšanský a Francouz Sascha Treille.

„Zejména u Honzy Hanzlíka a Michala Broše je potřeba vyseknout poklonu za všechno, co pro Spartu na ledě i mimo něj udělali. Strávili zde celou řadu sezon a velkou měrou se podíleli na velkých úspěších v poslední dekádě. Přejeme jim hodně štěstí do dalších angažmá," tvrdí manažer Patrik Martinec v prohlášení, zveřejněném v pátek na webu Sparty.

Uvolňuje si Sparta místo pro mladíky?

Za odchody někdejších opor patrně stojí nové pravidlo, které klubům od příští sezony přikazuje na soupisku zapisovat juniory, a tudíž na zkušenější hráče nezbývá tolik místa. 

Pro příští ročník totiž platí, že do utkání mohou být nasazeni dva brankáři a do pole patnáct hráčů, kteří jsou ročník narození 1990 a starší. Zbylých pět hráčů musí být mladších, z čehož dva musejí být ročník narození 1994 nebo ještě mladší (podrobně o novém pravidlu čtěte zde).

„Jedním z důvodů je rozhodnutí svazu o úpravě nasazování mladých hráčů do zápasů. V nadcházející sezoně tedy budeme zapojovat do hry pravidelně mladé české hráče zmíněných ročníků,“ prohlásil v tiskové zprávě kouč Sparty Josef Jandač.

Stejně budou nuceny postupovat i další kluby, což patrně jen uspíší konec kariéry některých extraligových matadorů. Příkladem za všechny může být třinecký Jan Peterek, o jehož případu píšeme podrobně zde.

Broš se Spartou získal dva tituly, Hanzlík tři

Jak Broš, tak Hanzlík patřili k dlouholetým oporám Sparty. Broš s Holešovickými získal dva tituly (2000 a 2002) a v dalších čtyřech případech dotáhl Spartu alespoň do semifinále. V uplynulém ročníku ovšem nebyl tak produktivní jako v minulosti, když si připsal 23 bodů ve 44 zápasech.

Krom Sparty nastupoval ještě za Kärpät Oulu (se kterým získal dva finské tituly) a v extralize na začátku kariéry za Olomouc a Vsetín. S reprezentací získal v roce 2000 titul mistra světa.

Jednatřicetiletý Jan Hanzlík působil v defenzivě Sparty ještě o dva roky déle než Broš, poprvé totiž za Pražany nastoupil už v roce 2000. V extralize nikdy nenastupoval za jiné mužstvo a se Spartou získal celkem tři tituly.

Pinc si zachytal jen 15 zápasů v rudém

To Sacha Treille dohromady v posledních třech sezonách za Holešovické odehrál v základní části 44 zápasů, ve kterých si připsal 14 bodů. Lapšanský toho předvedl v Praze ještě méně, po většinu sezony totiž působil v prvoligovém Ústí nad Labem.

Brankář Pinc do Sparty přišel během sezony z Liberce a stihl za Holešovické odehrát jen patnáct zápasů, protože se v bráně musel střídat s překvapivým hrdinou Marcelem Melicherčíkem. Angel Krstev pak v pražském týmu letos odkroutil svoji druhou sezonu. Oběma je přitom přes třicet let.

Jak dnes uvedla Sparta, v týmu naopak zůstávají Petr Gřegořek, Radek Phillip, Karel Pilař, Vladimír Sičák, Zdeněk Bahenský, Miroslav Forman, Jaroslav Hlinka, Marek Hovorka, Domink Pacovský, Daniel Přibyl, Ivan Rachůnek a Dominik Simon, kteří mají platné smlouvy. u Zbylých hráčů se ještě o jejich budoucnosti na Spartě jedná.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Nový šéf ÚOHS Petr Mlsna se ujme svého úřadu, převezme funkci od Petra Rafaje

Nový předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna dnes v brněnském sídle úřadu převezme funkci od dosavadního předsedy Petra Rafaje, který k 1. prosinci rezignoval. Mlsnu v úterý do funkce jmenoval prezident Miloš Zeman.

Jmenování Mlsny prezidentovi navrhla vláda. Zeman už dříve řekl, že ho považuje za velmi vhodného kandidáta. Dvaačtyřicetiletý Mlsna vzešel z výběrového řízení, do něhož se přihlásilo 11 uchazečů. Výběrové řízení na předsedu ÚOHS se konalo poprvé, dosud jeho předsedu vybírali politici.

Mezi dalšími kandidáty byli bývalý ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík, někdejší místopředsedové antimonopolního úřadu Robert Neruda a Michal Petr, nynější první místopředseda úřadu Hynek Brom a státní tajemník ministerstva zemědělství Jan Sixta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy