Sparta Brno smetla a vyrovnala sérii, Zlín už je ve finále

12. 4. 2014 20:16
Sparta v semifinále hokejové extraligy smetla Brno 5:2 a vynutila si sedmý zápas. Zlín roznesl Třinec 5:1 a postoupil do finále.
Radost hráčů Sparty
Radost hráčů Sparty | Foto: CPA Eduard Erben

Brno - Oba šesté zápasy semifinálové série hokejové extraligy skončily jasnými výsledky. Sparta si v Brně vynutila sedmý rozhodující duel, když nad Kometou vyhrála 5:2. O výhře rozhodla už v první třetině, ve které dominovala 4:0.

Zlín obhájil loňské finále, když jednoznačně přehrál Třinec 5:1 a sérii ovládl 4:2. PSG také rozhodlo už v úvodu, když po pěti minutách vedlo 2:0.

V Brně vyšel Pražanům nástup do zápasu. Nejprve se prosadil v šesté minutě Divíšek z dorážky. Dvě minuty na to skóroval Forman a po něm Hlinka, který využil obrovské chyby Žižky.

Kometa si na ledě nevěděla rady. Domácí gólman Čiliak se ani nestihl vzpamatovat a už lovil puk ze sítě po čtvrté, když přesilovku využil opět Hlinka. To už na domácího strážce svatyně bylo moc a přepustil místo Trvajovi. Výsledkem 0:4 také skončila první třetina.

Po přestávce Sparta trochu polevila a hra se vyrovnala. Jenže zatímco Pivkovu šanci vychytal Pöpperle, Přibyl těsně před druhou pauzou zvýšil už na 5:0.

Přesto ale Kometa nesložila zbraně, hned na začátku posledního dějství snížil Kempný. Ve 49. minutě hráli hosté přesilovku, ale byli to svěřenci Vladimíra Kýhose, kdo se radoval z gólu. Tomáš Svoboda bleskově vystřelil přes obránce a překonal sparťanského gólmana.

Jenže to bylo všechno. Čermák další příležitost nevyužil a Sparta si náskok 5:2 pohlídala. Rozhodující sedmý souboj se tak odehraje v pondělí v Praze.

Čajánek otevřel skóre po 37 sekundách

Zápas na vyprodaném stadionu Luďka Čajky začal o 15 minut později, neboť pořadatelé museli těsně před začátkem vyměnit prasklé plexisklo. Zpoždění se méně podepsalo na domácích. Již po 37 sekundách otevřel skóre po individuální akci kapitán Čajánek.

Další branku mohl Zlín přidat v přesilové hře, prosadil se ale až v 5. minutě ve vyrovnaném počtu hráčů na ledě. Bezprostředně po buly překonal Hrubce nejproduktivnější hráč PSG Veselý a připsal si již sedmou branku v play off.

Akcie otřesených hostů se pokusil zvednout Varaďa, který se pro dnešní zápas přesunul z trenérského postu na led. Kašíka však nepřekonal, stejně jako později Rufer. Nejblíže snížení byli Oceláři na začátku druhé třetiny, kdy zatlačili domácí do defenzivy a snažili se překonat Kašíka. Žádná z jejich střel se ale neujala.

Orsava na chvíli vykřesal naději

Po čtyřech minutách se Zlín z tlaku dostal a převzal iniciativu. Ondráčkovu střelu vyrazil Hrubec, rýsující se šanci Lešky zlikvidoval obětavým zákrokem Linhart. Zvýšit náskok Jihomoravanů nedokázal ani Zámorský či Köhler s Leškou, ve 34. minutě ale již radost domácích naplno vypukla. Kotvanovu tečovanou střelu v přesilové hře, která skončila na tyčce, bez problémů dorazil do prázdné branky Balaštík.

Hned po 33 sekundách třetí třetiny snížil Orsava a duel zdramatizoval. Třinečtí hrající po odstoupení Rotha jen na pět beků se snažili přidat druhý gól, Kašík byl ale spolehlivý.

V 50. minutě využil Köhler zmatky hostů při střídání a získal Zlínu zpět tříbrankový náskok. Ani to nebylo ze strany domácích vše, dvě sekundy po skončení přesilovky přidal pátý gól Honejsek a o osudu zápasu i série bylo definitivně jasno.

Semifinále play off hokejové extraligy - 6. zápas:

HC Kometa Brno - HC Sparta Praha 2:5 (0:4, 0:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 41. Kempný (P. Mrázek), 49. T. Svoboda - 6. Divíšek (I. Rachůnek, Simon), 8. Forman (Polášek, Sičák), 9. J. Hlinka (Ton, Buchtele), 13. J. Hlinka (P. Ton, Krejčík), 39. Přibyl (Buchtele). Rozhodčí: Fraňo, Hodek - Bláha, Kostka. Vyloučení: 6:4. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 7200 (vyprodáno). Stav série: 3:3.

Brno: Čiliak (13. Trvaj) - Kováčik, Kempný, Kuboš, Dlapa, Miller, Žižka, od 21. navíc Dujsík - Š. Novotný, Čermák, Jakub Svoboda - T. Svoboda, J. Hruška, J. Káňa II - Vondráček, Koreis, Burian - H. Zohorna, Raška, Pivko - od 21. navíc P. Mrázek. Trenéři: Kýhos, Pešout a Beran.

Sparta: Pöpperle - Piskáček, Krejčík, Sičák, Polášek, Philipp, Kubát - P. Ton, J. Hlinka, Klimek - Kumstát, Pech, Rolinek - Forman, Přibyl, Buchtele - Simon, Divíšek, I. Rachůnek. Trenéři: Jandač a Moták.

PSG Zlín - HC Oceláři Třinec 5:1 (2:0, 1:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 1. Čajánek (Honejsek, Zámorský), 5. Veselý (Čajánek, Honejsek), 34. Balaštík (Köhler, Kotvan), 50. Köhler (Balaštík), 54. Honejsek (Čajánek) - 41. Orsava (Galvas, Hrubec). Rozhodčí: Šindler, Minář - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 5:7. Využití: 1:0. Diváci: 7000 (vyprodáno). Konečný stav série: 4:2.

Zlín: Kašík - Zámorský, Kotvan, Marušák, Horák, Matějíček, Řezníček - Honejsek, Čajánek, Veselý - Balaštík, Leška, Köhler - Ondráček, Melenovský, Kubiš - Okál, Holík, F. Čech. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

Třinec: Hrubec - Roth, Galvas, D. Nosek, Linhart, Trončinský, Krejčí, Matyáš - Martin Růžička, Bonk, V. Polák - Polanský, Peterek, Adamský - Varaďa, D. Květoň, Hrňa - Orsava, Rákos, Rufer. Trenéři: Kalous a Marek.