Finsko nebylo překážkou, Rusové se mohou těšit na semifinále Světového poháru

22. 9. 2016 23:34
Ruský výběr čeká v boj o finále Světového poháru dosud neporažený výběr Kanady. Rusové v konečné tabulce skupiny B přeskočili Výběr Severní Ameriky do 23 let.
Kapitán Alexandr Ovečkin slaví jeden z ruských gólů ve finské síti.
Kapitán Alexandr Ovečkin slaví jeden z ruských gólů ve finské síti. | Foto: Reuters

Toronto - Hokejisté Ruska si výhrou nad Finskem v poměru 3:0 pojistili postup do semifinále Světového poháru, tam se střetnou s celkem Kanady. V druhém souboji o finále na sebe narazí vítěz skupiny B Švédsko a Výběr Evropy.

Sborné po úvodní bezbrankové třetině pomohly do další fáze góly útočníků Vladimira Tarasenka, Ivana Tělegina a Jevgenije Malkina. Čisté konto vychytal díky 21 úspěšným zákrokům Sergej Bobrovskij.

Rusové postoupili na úkor Výběru Severní Ameriky. Dál je při bodové shodě posunul lepší vzájemný zápas, který vyhráli 4:3. Výběr Suomi na turnaji nezískal ani bod a ve třech zápas vsítil jediný gól.

Rusové si museli poradit bez zraněného Dacjuka. V první třetině byl k vidění velmi opatrný hokej. Sborná si zcela zjevně nechtěla zkomplikovat situaci inkasovaným gólem, i proto bylo k vidění jen po šesti ranách mezi tyče na obou stranách a kromě zakončení Tarasenka i málo velkých šancí.

O osudu zápasu rozhodl úvod druhé části. Mikael Granlund trefil tyč, po chvilce na druhé straně vykouzlil pro Tarasenka parádní nahrávku před prázdnou branku Ovečkin a Rusové šli do vedení. To navíc brzy zvýraznili, když úspěšným napadáním vybojovali puk a Tělegin dlouhou kličkou zasunul kotouč za záda gólmana Raska. Obě trefy dělilo 79 vteřin.

Ještě před druhou přestávkou měl velkou možnost zasadit čím dál více uvadajícím Finům třetí direkt Kuzněcov, z mezikruží však rozezvučel pouze horní tyčku.

Finy mohl oživit Koivu, jenže nedal. Na druhé straně Kučerov zakončoval do odkryté branky, ale bek Määttä vkleče jeho ránu zablokoval. Ve 44. minutě Malkin dlouho zvažoval varianty, které se mu nabízely, ale nakonec vypálil rychlou střelou zápěstím a překvapil Raska.

Zcela demotivovaní Finové už nenašli žádné síly na jakýkoliv odpor a Rusko si důležitou výhru s přehledem pohlídalo.

Světový pohár hokejistů v Torontu:

Skupina B:

Rusko - Finsko 3:0 (0:0, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 24. Tarasenko (Ovečkin), 26. Tělegin (Šipačov), 44. Malkin (Jemelin). Rozhodčí: Furlatt, McCauley - Murray, Heyer (všichni Kan.). Vyloučení: 3:2. Bez využití. Diváci: 12.098.

Rusko: Bobrovskij - Zajcev, Orlov, Jemelin, Markov, Marčenko, Kulikov - Tarasenko, Kuzněcov, Ovečkin - Panarin, Malkin, Kuljomin - Kučerov, Anisimov, Namestnikov - Dadonov, Šipačov, Tělegin. Trenér: Oleg Znarok.

Finsko: Rask - Ristolainen, Lepistö, Määttä, Vatanen, Pokka, Jokipakka - Mikael Granlund, M. Koivu, Teräväinen - Komarov, V. Filppula, J. Jokinen - Aho, Barkov, Laine - Donskoi, Lehterä, Korpikoski. Trenér: Lauri Marjamäki.