Soudkyně by změnila hokej. Bitky jsou prý trestné činy

Miloslav Lubas
10. 3. 2011 13:05
Měli by hokejisté za rvačky před tisícovkami diváků jít povinně na veřejné práce?
Podkonický seřezal Doležala jak žito. Dívalo se na to 7000 lidí
Podkonický seřezal Doležala jak žito. Dívalo se na to 7000 lidí | Foto: ČTK

Liberec - Byl surový pěstní útok libereckého hokejisty Podkonického na slávistu Doležala ve čtvrtfinále play off běžnou hokejovou bitkou, nebo trestným činem?

Místopředsedkyně Okresního soudu v Liberci Taťjana Bernátková přišla s radikálním právním názorem, že podobná rvačka jako v nedělním zápase Liberec - Slavia by se mohla stíhat jako výtržnictví. A za něj lze udělit až dva roky vězení.

Člen výkonného výboru hokejového svazu pro legislativu, sparťan Petr Bříza se soudkyní nesouhlasí - stejně jako předseda Asociace profesionálních klubů Ctibor Jech.

Bitky v přerušené hře se na evropský led přenesly z kanadsko-americké NHL, kde jsou pro diváky dokonce v mnoha zápasech vítanou ´kulturní´ vložkou.

Čtěte také:
Hadamczik odsoudil Čechov za brutální napadení Omsku

Poslední velká domácí řežba se odehrála v neděli v Liberci při střetnutí Bílých Tygrů se Slavií. Hostující Doležal trefil koleno libereckého Nedvěda a zranil ho.

Na Doležala se vrhl Bílý Tygr Podkonický a před vyprodanou halou ho ´spráskal´. Holými pěstmi, bez rukavic. A dočkal se bouřlivých ovací domácího publika.

Podkonický se k útoku na Doležala přiznal

"Nikdo se neměl k tomu jít se za Méďu (přezdívka kapitána Liberce Nedvěda - pozn. red.) pomstít, tak jsem šel já," pochlubil se Podkonický médiím úmyslným napadením Doležala.

NHL, za komunismu odsouzeníhodný příklad brutality. Teď atraktivní inspirace
NHL, za komunismu odsouzeníhodný příklad brutality. Teď atraktivní inspirace | Foto: Reuters

"Při napadení protihráče pěstmi před zaplněným hledištěm se hokejista dopouští hrubé neslušnosti veřejně a na místě veřejnosti přístupném. Skutková podstata trestného činu výtržnictví je tedy naplněná hned dvakrát," řekla Aktuálně.cz soudkyně Bernátková.

"Pokud bych podobný případ projednávala, útočníka bych s nejvyšší  pravděpodobností potrestala," dodala. Trestní zákoník umožňuje uložit za výtržnictví také obecně prospěšné práce - až 300 hodin.

Jech i Bříza jsou proti stíhání rvaček

Podle Jecha souboje typu Podkonický - Doležal k hokeji patří a neměly by se trestně stíhat. "Hokej je adrenalin," upozornil Jech. Připustil, že někteří fanoušci se při play off na bitky dokonce těší.

Bitka z loňské sezony v utkání Plzeň - Pardubice.
Bitka z loňské sezony v utkání Plzeň - Pardubice. | Foto: Aktuálně.cz

Do jiné kategorie řadí Jech úmyslné brutální zákroky, při nichž hokejisté soupeře vážně zraní. "Tady si dovedu trestní stíhání představit," poznamenal. Stejný názor zastává Bříza.

"Například v Německu skončila některá hokejová zranění u soudů. Rozlišit ale hranici mezi úmyslem a nechtěným faulem není vůbec jednoduché. Jasné je to pouze u útoků po skončení akcí, například při úderech holí," vysvětlil Bříza.

Soudkyně: Rvačky na ledě vzbuzují v divácích nejnižší pudy

Bernátková uvedla, že rvačky na ledě, doprovázené pěstními údery, vzbuzují v divácích nejnižší pudy.

Čtěte také:
Přestřelku Bostonu s Montrealem okořenila bitka gólmanů

"Pokud se na hokeji poperou fanoušci, policisté proti nim zakročí a obviní je. Pro hokejisty i pro další sportovce ale přece platí stejné zákony,"  konstatovala Bernátková.

Na ´hokejový box´  stačí disciplinárka

Bříza považuje za dostatečné, aby hokejisty za rvačky trestala disciplinární komise. "Pohled soudkyně je zjednodušující. Kam bychom se pak v hokeji dostali? Museli bychom ho hrát v rukavičkách," řekl Bříza.

Petr Hořín z Okresního státního zastupitelství v Liberci se dívá na hokejové rvačky jinak než soudkyně Bernátková. "Výtržnosti musí okolí pohoršit, hokejoví diváci ale na souboje čekají. A sportovní hala je jiné prostředí než zastávky MHD."

Hořín by stíhal pouze vyslovené hokejové excesy. Jako příklad uvedl situaci, v níž by hráč zákeřně zaútočil na soupeře - například po skončení akce a způsobil mu těžký úraz.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Hackeři napadli systém veřejné správy. Útoku čelila Praha i ministerstvo práce

Systém veřejné správy napadli ve čtvrtek hackeři. O masivním kybernetickém útoku informuje na Twitteru pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), data magistrátu podle něj nebyla poškozena. Jedním z cílů bylo i ministerstvo práce a sociálních věcí, potvrdila serveru SeznamZprávy ministryně Jana Maláčová (ČSSD). Také podle ní se útočníkům nepovedlo data ukrást či vyřadit systémy ministerstva. Vyjádření Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) redakce zjišťuje.

"Došlo k masivnímu kybernetickému útoku na systémy veřejné správy. Magistrátní servery útok přežily. Byla provedena odstávka pro okamžitou bezpečnostní záplatu na emailový systém," uvedl Hřib na Twitteru. Dodal zároveň, že díky uchovávání více kopií dat najednou se na magistrátu data nepoškodila. Magistrát incident nahlásil na NÚKIB.

Hackeři se podle serveru SeznamZprávy zaměřili i na ministerstvo práce. "Ano, mohu tuto informaci potvrdit. Více ale věc komentovat nebudu," řekla serveru Maláčová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy