Spása pro karlovarský sport? Sokolovská obnovuje dotace

ČTK ČTK
22. 9. 2015 16:13
Sokolovská uhelná oznámila před novou sezonou konec podpory sportovních klubů v Karlovarském kraji, podle posledních zpráv ale přeci jen do regionálního sportu nějaké dotace pošle. Spása by to mohla být například pro Energii Karlovy Vary
Vrátí se Sokolovská uhelná na dresy Energie?
Vrátí se Sokolovská uhelná na dresy Energie? | Foto: ČTK

Sokolov - Sokolovská uhelná a.s. (SUAS) zmírní úsporná opatření způsobená soudním sporem s energetickou společností ČEZ. Umožní to alespoň částečnou podporu sportu a společenského života, kterou firma v červnu pozastavila. Společnost to dnes uvedla v prohlášení na svých webových stránkách.

Na penězích od těžební firmy bylo závislých mnoho klubů v regionu. SUAS dávala na sport okolo 100 milionů korun ročně a byla i generálním partnerem extraligových hokejistů Energie Karlovy Vary nebo druholigového HC Baník Sokolov. Tomu pomohlo pro tuto sezonu město Sokolov, které prostřednictví své městské firmy Sotes dalo klubu dva miliony korun.

Asi 20 procent rozpočtu dávala Sokolovská uhelná i karlovarské Energii. "Pro nás je to vynikající zpráva," řekl v první reakci ČTK prezident klubu Ladislav Trubač.

"Zatím to není definitivní. Jak jsem mluvil s předsedou představenstva SUAS Františkem Štěpánkem, SUAS bude prostředky uvolňovat postupně a zatím opatrně. Pokud by pak ve sporu s ČEZ uspěla, vrátila by se zřejmě na původní úroveň. To by pak mohla být opět generálním partnerem klubu. My jsem si tu pozici zatím nechali volnou," řekl ČTK Trubač.

Dotace závisí na sporu s ČEZem

Důvodem zmírnění úsporných opatření je podle prohlášení SUAS zatím nepravomocné rozhodnutí Specializovaného finančního úřadu, podle něhož se společnost ČEZ "dopustila správního deliktu ve formě zneužití výhodnějšího hospodářského postavení k získání nepřiměřeného majetkového prospěchu k újmě Sokolovské uhelné", uvádí v prohlášení SUAS.

Sokolovská uhelná vede s ČEZ několik soudních sporů. ČEZ se v nich domáhá zaplacení celkem asi 700 milionů korun, které údajně přeplatil za uhlí pro elektrárnu v Tisové. SUAS naproti tomu tvrdí, že cena byla od počátku neúměrně nízká a že ČEZ zneužil svého postavení na trhu.

Pro spor je přitom podstatné právě stanovisko Specializovaného finančního úřadu. SUAS nyní věří, že jeho šance uspět se zatím nepravomocným rozhodnutím zvedly.

"Sokolovská uhelná tak částečně naváže v obhajitelném rozsahu na dosavadní spolupráci s regionálními příjemci finanční podpory, protože si uvědomuje, že pro mnohé z nich nahrazení dlouhodobé finanční podpory poskytované naší společností se ukazuje jako téměř nereálné," uvádí uhelná společnost.

Do pravomocného ukončení řízení se společností ČEZ ale bude SUAS přistupovat k otázkám finanční podpory stále velmi obezřetně. "Nemůžeme zapomínat na to, že rizika soudních sporů přetrvávají," upozorňuje SUAS.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Porota shledala expolicistu Chauvina vinným ve všech třech bodech žaloby v případě vraždy a zabití Afroameričana Floyda. Verdikt přečetl soudce

Floyd zemřel loni v květnu poté, co mu běloch Chauvin devět a půl minuty klečel na krku, i když si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat. Případ vyvolal celosvětové protesty proti rasismu, násilí a debatu o rasismu a postupech policie v USA.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Putina, aby přijel na východní Ukrajinu a projednal s ním snížení napětí

Zdroj: ČTK
Další zprávy