Šok na úvod šampionátu do 20 let: čeští hokejisté porazili obhájce trofeje Kanadu 5:2

27. 12. 2022 3:20
Čeští hokejisté porazili na úvod mistrovství světa juniorů v utkání skupiny A v Halifaxu obhájce titulu a velkého favorita turnaje Kanadu 5:2. Soupeři tak vrátili porážku se zcela shodným výsledkem ze semifinále posledního MS, které se po odložení odehrálo během srpna v Edmontonu.
Jaroslav Chmelař se postaral o čtvrtý gól českého týmu
Jaroslav Chmelař se postaral o čtvrtý gól českého týmu | Foto: ČTK

Na první výhru proti domácímu celku po devíti letech dosáhli čeští mladíci i přes úvodní inkasovaný gól z hole Shanea Wrighta. Ještě do první přestávky otočili vývoj obránci David Špaček a David Moravec. Ostatní góly přidali v první polovině druhého dějství další bek Stanislav Svozil a po snížení Connora Bedarda útočníci Jaroslav Chmelař a Matouš Menšík.

Dalším soupeřem výběru kouče Radima Rulíka bude v noci na středu od 0:30 SEČ Rakousko, které ve svém prvním vystoupení na turnaji podlehlo Švédsku 0:11.

"Tohle je něco neskutečného," uvedl pro oficiální web turnaje kapitán českého mužstva Svozil. "Byl to pro nás první zápas turnaje a my jsme věděli, že k postupu do play off potřebujeme dvě výhry. Je pěkné, že jednu už máme. Když jsme dali pátý gól, měli jsme pocit, že už máme zápas pod kontrolou. Jsou to pro nás ohromné tři body, ale čeká nás další zápas, který musíme vyhrát," dodal Svozil.

V sestavě Čechů nakonec nechyběl přes všechny peripetie spojené s cestováním do dějiště šampionátu obránce Jiříček. Před více než deseti tisíci diváků se začalo zostra, hned v úvodních minutách měli velké šance otevřít skóre Chmelař a na druhé straně Dach. Češi pak nevyužili první přesilovku.

Chmelařův zásah v polovině třetiny neplatil kvůli Szturcovu faulu na gólmana Gaudreaua, skóre tak otevřel po 20 sekundách následné přesilovky povedenou tečí Wright. Očekávaný scénář s nadvládou zámořského favorita se však tentokrát nekonal. V končící 15. minutě přidal sice Clarke druhý gól, jenže ten byl po úspěšné trenérské výzvě české střídačky kvůli ofsajdu odvolán.

Jak se později ukázalo, šlo dost možná o rozhodující moment celého utkání. Umocnila ho povedená akce českého týmu z 18. minuty, kdy Svozil našel Špačka a ten měl s vyrovnáním snadnou práci. Šokem pro Kanaďany pak byl vedoucí český gól, který zařídil už o 35 sekund později skrytou střelou Moravec.

Navíc hned po 44 sekundách druhé části zvýšil Svozil v přečíslení přesnou ranou na bližší tyč už na 3:1. Bedard sice rychle kontroval, ale to bylo ze strany favorita pro tento zápas i přes střeleckou převahu vše. Se všemi zbývajícími pokusy Kanaďanů si pak už poradil výborně chytající Suchánek.

Další zásadní moment přišel v 25. minutě, kdy Dean u hrazení nešetrně zasáhl Čecha a byl vyloučen na pět minut a do konce utkání za atak na hlavu. Na počátku dlouhého oslabení se Kanaďané bránili bez potíží, jenže pak přišel Jiříčkův výlet, který dovršil zakončením zblízka Chmelař.

Hned o 33 sekund později navíc nachytal Gaudreaua Menšík a s přispěním kanadského brankáře zvýšil už na 5:2. Asistenci si připsal i brankář Suchánek. Domácí sáhli ke střídání gólmanů, do akce šel Milic. Po vyloučení Hamary mohl oživit kanadské naděje na zvrat Othmann, ale Suchánek byl proti. Před druhou pauzou mu po zakončení stejného hráče pomohla tyč.

Klíčové bylo pro další vývoj ubráněné oslabení českého týmu zkraje třetí části. Pokus o další nápor si Kanaďané sami zkomplikovali hned třemi fauly. Vniveč tak přišla i jejich závěrečná hra bez gólmana.

"Odpracovali to lépe než my. Nelze brát žádný tým na lehkou váhu. A oni mají za sebou vážně dobrý zápas, zaslouží uznání," řekl kanadský útočník Brennan Othmann. "Pro nás je to ponaučení. Říká se, že buď vyhrajete, nebo se něčemu přiučíte. Tak dnes jsme se přiučili. Ale i když chcete vyhrát - tím spíš před tak skvělým publikem - byl to první den, nikoliv zápas o zlato. Příště musíme zareagovat a napravit to," doplnil Othmann.

Češi mohli se závěrečnou sirénou oslavit první triumf nad Kanadou od souboje v Malmö z 28. prosince 2013, kdy tým s Davidem Pastrňákem v sestavě zvítězil v základní skupině díky vítěznému zásahu Dominika Simona 5:4 po samostatných nájezdech. Jde zároveň o premiérové vítězství na MS v základní hrací době pro samostatné Česko.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Kanadě:

Skupina A (Halifax):

Kanada - Česko 2:5 (1:2, 1:3, 0:0)

Branky a nahrávky: 11. S. Wright (Zellweger, Guenther), 22. Bedard (S. Wright, Korchinski) - 18. D. Špaček (S. Svozil, Brabenec), 19. D. Moravec (Měchura, Marcel), 21. S. Svozil (D. Špaček, Šalé), 29. Chmelař (D. Jiříček), 29. Menšík (J. Kos, Suchánek). Rozhodčí: Tscherrig (Švýc.), Hronský - Konc (oba SR), Knox (Kan.). Vyloučení: 5:3, navíc Dean (Kanada) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:2. Diváci: 10.030.

Kanada: B. Gaudreau (29. Milic) - Zellweger, Del Mastro, Clarke, Hinds, Allan, Korchinski, Matier - Bedard, S. Wright, Othmann - Guenther, Stankoven, Fantilli - Dean, Gaucher, Roy - Ostapchuk, Bankier, Dach - Schaefer. Trenér: Dennis Williams.

Česko: Suchánek - Ticháček, D. Jiříček, S. Svozil, D. Špaček, Hamara, D. Moravec, A. Čech - Šalé, Šapovaliv, Kulich - Chmelař, Brabenec, G. Szturc - Ryšavý, Menšík, J. Kos - Hauser, Marcel, Měchura. Trenér: Radim Rulík.