Slovinci trápili Finy, ale prohráli

ČTK
5. 5. 2006 18:50
Riga - Hokejisté Slovinska pod vedením českého trenéra Františka Výborného trápili při vstupu do mistrovství světa v Rize favorizované Finy, ale nakonec prohráli 3:5.
Hokejisté Slovinska slaví gól před finským gólmanem Fredrikem Norrenou.
Hokejisté Slovinska slaví gól před finským gólmanem Fredrikem Norrenou. | Foto: Reuters

Všechny tři své branky vstřelil outsider, který vedl 2:0 a také 3:2, v přesilových hrách.

Dvakrát se zapsal mezi střelce osmnáctiletý talent Anže Kopitar, za vítěze se trefil rovněž dvakrát autor vítězného gólu Tomi Kallio. V druhém utkání základní skupiny A se dnes utká od 20:15 Česká republika s domácím Lotyšskem.

V nové Areně Riga byli v hledišti téměř výhradně finští fanoušci a sledovali v úvodu promarněné přesilovky Suomi. Už v první minutě putoval na trestnou lavici David Rodman, potom po následných dvou faulech hráli Slovinci 86 vteřin v pěti proti třem. Ubránili se však, vzápětí měli stejnou výhodu a po návratu prvního potrestaného otevřel skóre Kranjc.

V 15. minutě potrestal vyloučení Jarkka Ruutua Kopitar. Ještě v úvodní části odpověděl rovněž v početní převaze Kallio.

Náskok soupeře smazal v 26. minutě Miettinen, ale při Hentunenově vyloučení se podruhé trefil Kopitar, jemuž nahrál nyní už třinecký útočník Razingar. Finové však svou převahu zúročili dalšími brankami a nepřipustili nečekanou bodovou ztrátu. Na konci druhé části vyrovnal jedinou brankou při plném počtu hráčů na ledě v utkání Bergenheim.

Hned v úvodu závěrečného dějství poprvé získal vedení Finům v přesilovce druhou trefou v utkání Kallio a další výhodu využil v 54. minutě Lehtonen.

"Kluci odvedli heroický výkon, neměli jsme pak už ale síly. Před zápasem jsme se báli desítky. Slovinci se nemohou s takovými velmocemi rovnat, protože mají základnu asi stovku hráčů," podotkl Výborný, který si odbyl premiéru na světovém šampionátu.

"Nebyl jsem nervózní. Neměli jsme co ztratit, pro nás budou klíčové jiné zápasy. Je sice hezké odehrát s favority vyrovnané zápasy, ale hlavně musíme mít síly pro boj o udržení," dodal kouč, který dovedl v extralize k titulu Spartu.

Výsledek - skupina A:
Finsko - Slovinsko 5:3 (1:2, 2:1, 2:0)
Branky a nahrávky:
18. Kallio (Nummelin), 26. Miettinen (J. Jokinen), 38. Bergenheim (Lehtonen), 42. Kallio (Miettinen, J. Jokinen), 54. Lehtonen (Viuhkola) - 8. Kranjc, 15. Kopitar (Sotlar), 28. Kopitar (Razingar). Rozhodčí: Poljakov (Rus.) - Vasko (Běl.), Novák (SR). Vyloučení: 9:15. Využití: 4:3. Diváci: 5386.
Finsko: Norrena - Nummelin, Berg, Lehtonen, Kukkonen, Mäntylä, Saravo, Luoma - Peltonen, Miettinen, J. Jokinen - Bergenheim, Viuhkola, Kallio - T. Ruutu, M. Koivu, Rita - Hahl, Hentunen, J. Ruutu - Pirnes. Trenér: Erkka Westerlund.
Slovinsko: Kristan - Sotlar, Kranjc, Goličič, Vidmar, Robar, Ciglenečki, Groznik - Sotlar, Kopitar, Razingar - D. Rodman, Kontrec, Avgustinčič - Žagar, Hebar, Varl - Murič, Terlikar, Šivic - Hafner. Trenér: František Výborný.