Slovenské kluby bojují o přežití. Svaz nám místo peněz poslal roušky, zlobí se

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
9. 6. 2020 6:13
Primátoři slovenských měst, která mají svého zástupce v nejvyšší hokejové lize, poslali prezidentovi svazu Miroslavu Šatanovi žádost, v níž společně prosí o peněžní podporu. Funkcionář Petržalky Martin Pinček vystoupil vůči vedení svazu s otevřenou kritikou. Osud klubů je podle něj Šatanovi a spol. lhostejný.
Prezident slovenského hokeje Miroslav Šatan čelí kritice krizí zmítaných klubů.
Prezident slovenského hokeje Miroslav Šatan čelí kritice krizí zmítaných klubů. | Foto: Lukáš Caha

Martin Pinček, viceprezident klubu z bratislavské městské části Petržalka, zveřejnil na Facebooku dlouhý a emotivní status. Nešetří v něm kritikou směrem k vysokým představitelům slovenského hokeje a jejich jednání v době, kdy některé kluby doslova bojují proti zániku.

"Ze svazu se stala akciovka," začal Pinček. "Koronavirová krize hokej tvrdě zasáhla, březen mnoho klubů přežilo jen taktak a duben už byl absolutně tragický," pokračoval. Prezidenta Šatana sám prosil o finanční podporu klubů, ale podle vlastních slov se dočkal jen studené sprchy.

"Vyslechl jsem si, že peníze se musí použít na smysluplné projekty. Copak záchrana klubů není smysluplný projekt? To snad není pravda," zlobil se viceprezident klubu, který se soustředí výhradně na práci s mládeží.

Slovenský svaz nedávno oznámil profit z loňského mistrovství světa v Bratislavě a v Košicích ve výši čtyř milionů eur, tedy přibližně 106 milionů korun. Podle Šatana však bude možné rozhodnout o přerozdělení této sumy mezi kluby až na kongresu za jeden nebo dva měsíce.

To už může být pro někoho na hašení současné nouze patrně pozdě. "Trenéři dostali v některých případech pár desítek eur na měsíc. Nám místo svazu pomohli rodiče hokejistů, kteří trenérům poslali něco na přežití," popsal viceprezident Petržalky Pinček.

"Svaz mezitím pro trenéry zpracoval tréninkový a vzdělávací manuál a my jsme se od něj dočkali 'poradenské činnosti', jak se máme dopracovat ke státní podpoře. Jako bychom byli dementi a neznali bychom stránky, kde o takovou pomoc zažádat," dodal rozhořčeně.

Za plivanec do tváře označil Pinček informaci o tom, že svaz nechal v době koronavirové krize vyrobit roušky s nápisem Hockeyslovakia za cenu přibližně 30 tisíc eur (asi 798 tisíc korun). "Takže jsme měli dát trenérům do peněženky roušku místo peněz? Hanba!" přidal Pinček.

Dále ve svém statusu upozornil na podezřelý tendr k nákupu hokejek. "Na začátku byla v podstatě jediným kritériem nejnižší cena a nakonec svaz nakoupil hole za cenu o milion eur (asi 26,5 milionu korun) dražší, než mohl. Počkejme si na výstup kontrolního úřadu," napsal.

Na závěr emotivního prohlášení vyzval Pinček vedení svazu k rezignaci. "Vzdejte se svých funkcí a odejděte. Svou činností poškozujete nejen samotné kluby, ale také jméno hokeje," uzavřel naštvaný funkcionář.

Pinčeka podpořil na své facebookové stránce také člen nejvyšší hokejové soutěže na Slovensku, klub z Nových Zámků. "To vyjádření je ještě stále poměrně mírné. Hokejový svaz zapomněl, že má fungovat pro kluby, ne sám pro sebe," prohlásil sedmý tým slovenské ligy z loňského roku.

Nové Zámky, respektive jejich primátor, se zároveň připojily k iniciativě ostatních měst nejvyšší soutěže, jejichž primátoři ve společném dopise žádají prezidenta hokejového svazu Šatana o přímou podporu formou mimořádné dotace. Jinak podle nich hrozí některým klubům zánik.

Svaz odpověděl, že s kluby v otázce daného tématu diskutuje a definitivní rozhodnutí padne na zmiňovaném kongresu, kde mají všechny kluby své zastoupení. Slováci zároveň zvažují uzavření nejvyšší soutěže na příští sezonu. V české extralize je o tomto kroku už od pátku jasno.

 

Právě se děje

Další zprávy