Slovenský hokej v šoku. Vedle Hlinky umírali i další lidé

Adam Sušovský Adam Sušovský
16. 9. 2014 6:00
Slovensko se vzpamatovává ze série tragédii. Společně s Miroslavem Hlinkou spáchal sebevraždu i trenér hokejové Dubnice a zákeřné nemoci v neděli podlehl lékař slovenské reprezentace.
Hokejista Miroslav Hlinka
Hokejista Miroslav Hlinka | Foto: HC Moeller Pardubice

Bratislava - Jsou to černé dny slovenského hokeje, ten nejsmutnější od chvíle, kdy v troskách letadla Jaroslavle zahynul legendární Pavol Demitra. Se smrtí hokejisty Miroslava Hlinky totiž přicházejí další strašné zprávy.

Ve stejný den zemřel uznávaný lékař tamních sportovních hvězd Vladimír Lupták a život si v pondělí skokem pod vlak vzal i trenér, který v žáčcích vedl právě Demitru.

Lékař prohrál boj s těžkou nemocí

Lupták byl zřejmě nejznámější lékař na Slovensku. Bedlivě pečoval o slovenskou reprezentaci a na své soukromé klinice dával do kupy po těžkých zraněních třeba Mariána Gáboríka a pomáhal například i tenistce Dominice Cibulkové.

Jeho smrt zasáhla slovenský sport ve stejný den a jen pár hodin poté, co si život vzal mistr světa z roku 2002 Miroslav Hlinka. Lupták, který se specializoval na artroskopické operace kloubů, zemřel po boji s těžkou nemocí. Se slovenskými hokejisty byl přitom ještě letos na olympiádě v Soči.

"Zemřel někdo, koho jsem si nesmírně vážila. Už teď mi chybíte a tak moc," napsala tenistka na svém facebookovém profilu.

Štrbák: Je to šok

Mezitím však Slováci rozebírají především smrt uznávaného hokejisty Miroslava Hlinky, který si ve 42 letech vzal život na balkóně svého hotelového pokoje v Banské Bystrici.

"Nevím, co bylo příčinou, ale asi musel velmi trpět. Je to pro mě šok, nemám pro to slova," řekl obránce Martin Štrbák, který hrával s Hlinkou dlouhá léta v reprezentaci a přivezl s ním kompletní sbírku medailí včetně zlata z roku 2002.

"To je neuvěřitelné, nemám pro to slov. Byl to vynikající kamarád a super chlap. Perfektní člověk. Před jedním z přípravných zápasů proti Banské Bystrici jsme se spolu bavili. Měl jsem z debaty pocit, že je všechno v pořádku. Je to skutečně velký šok," prohlásil útočník Ladislav Nagy.

Hlinka se údajně rozváděl a neměl peníze

O tom, co Hlinku k sebevraždě vedlo, už ale začala spekulovat slovenská bulvární média.

Podle serveru topky.sk Hlinku v poslední době trápilo závažných problémů hned několik. Pod jeho špatný psychický stav se ale podepsaly především rodinné těžkosti a rozvod s manželkou.

Hlinka prý po odloučení od manželky vychovával sám svého syna a údajně ho trápily i finanční potíže. Hlinka přitom v kariéře vydělával peníze ve Skandinávii, hrál i za Dynamo Moskva a působil například v předních českých klubech Pardubicích, Zlínu či Spartě. Teď stál navíc jako asistent trenéra na lavičce extraligové Banské Bystrice.

Pod vlak včera skočil i Hlinkův kolega

Poslední smrtí, která slovenským sportem otřásla, byla včerejší sebevražda   trenéra Dubnice nad Váhom Miroslava Kováčika - krátce po poledni skočil pod vlak.

Kováčik nebyl tak známý jako předchozí dva muži, nicméně za Dubnici v minulosti hrával první národní ligu a byl jako kouč u toho, když se hokej mezi muži učil hrát například legendární Pavol Demitra.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

Rodina mrtvého převaděče v Libyi zabila ze msty 30 uprchlíků

Rodina mrtvého libyjského převaděče zabila ze msty 30 uprchlíků a dalších 11 zranila. Informovalo o tom ve čtvrtek ministerstvo vnitra libyjské vlády sídlící v Tripolisu.

Incident se stal v severolibyjském městě Mizda. Podle ministerstva uprchlíci třicetiletého převaděče zabili, ale jejich motiv není znám. Jeho příbuzní pak povraždili 26 běženců z Bangladéše a čtyři z Afriky. Jedenáct zraněných bylo převezeno do nemocnice v Zintánu. Ministerstvo hodlá viníky najít a soudně stíhat.

"Právě jsme se o té tragédii dověděli, snažíme se získat víc informací a poskytnout pomoc těm, kdo přežili," sdělila mluvčí Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) Safa Msehliová.

Po svržení libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011 v zemi panuje chaos, země má dvě vlády, jednu v Tripolisu, druhou na východě země. Stala se výchozím bodem pro uprchlíky, kteří se chtějí dostat do Evropy. V Libyi jich tisíce uvázly a přežívají tam ve špatných podmínkách.

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Renault propustí 15 000 lidí, z toho 4600 ve Francii

Francouzská automobilka Renault propustí na 15 000 lidí, z toho 4600 ve Francii. Chce tak během tří let ušetřit dvě miliardy eur (téměř 54 miliard Kč). Firma, která měla na konci loňského roku ve Francii zhruba 48 500 zaměstnanců a po celém světě pak necelých 180 000, by svůj záměr měla oznámit na páteční tiskové konferenci.

Renault se dostal do finančních problémů kvůli koronavirové krizi. Nyní čeká na dokončení plánované státní půjčky ve výši pěti miliard eur.

Společnost rozhodnutí o propouštění oznámila ve čtvrtek večer odborové organizaci. Záměrem je vyhnout se přímému propouštění. Počítá se s dobrovolnými odchody, vnitrofiremními přesuny a s rekvalifikacemi, uvádějí zdroje AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy