Slovensko bouří. Vůjtkovci mají čtvrtfinále MS na dosah

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
13. 5. 2012 21:57
Hokejisté Slovenska si to rozdali se Švýcary v přímém souboji o postup do čtvrtfinále MS a po vítězství 1:0 mohou slavit.
Tatár slaví gól v zápase Slovensko - Švýcarsko
Tatár slaví gól v zápase Slovensko - Švýcarsko | Foto: Reuters

Finsko - Hokejisté Slovenska porazili v přímém souboji o postup do čtvrtfinále Švýcarsko 1:0 a o první vyřazovací boje na MS po pěti letech je může připravit už jen nečekaný kolaps v posledním zápase základní skupiny A s Francií.

Byly to ale pořádné nervy. V šachové partii, kterou rozehrály oba týmy na ledě helsinské Hartwall Arény, dali "Vůjtovci" šah svému soupeři v 19. minutě. Tomáš Tatár, talent z líhně Detroitu Red Wings, nahodil kotouč na zadní mantinel, tam jej vybojoval Mikúš, vrátil jej zpět před branku a Tatár prostřelil Berru - 1:0.

"Snažil jsem se číst pohyb Juraje, kam by mi to mohl dát a vyšlo to skvěle," usmíval se po zápase autor vítězného gólu při rozhovoru pro Slovenskou televizi. Že se bude jednat o šach-mat v tu chvíli ale ještě netušil.

"Nečekal jsem, že by to mohl být vítězný gól. Ale jsem za to samozřejmě rád, že to vyšlo a že jsme pak pomohli i Lacovi k nule," dodal Tatár, kterého pochválil i jeho nahravač Mikúš.

"Najel mi tam skvěle, bylo to plánované, věděl jsem o něm. Jen jsem se bál, aby do přihrávky nevložil hůl brankář. Sice to udělal, ale stejně to prošlo," řekl útočník finského TPS Turku.

Švýcaři na vyrovnání neměli

Svěřenci kouč Vladimíra Vůjtka mohli ve druhé třetině přidat i další branky, především šance Bližňáka volala po gólu, skóre ale změnit nedokázal ani on, Šatan ani Kopecký.

Slováky nakonec silná, leč gólově nevyužitá tříminutovka v polovině zápasu, ze které jsou právě výše zmíněné šance, mrzet nemusela. Švýcaři sice v poslední třetině tlačili, na vytoužené vyrovnání již nedosáhli.

Několik závarů dokázal vyřešit bezchybný gólman Laco a když už se svěřenci kouče Simpsona chystali ke hře bez brankáře, v čase 58:45 fauloval hloupě na modré čáře Brunner Bližňáka a bylo rozhodnuto.

Švýcaři jsou tak v postupové matematice definitivně ze hry, Slováky mohou z pozic zaručující play off turnaje vyřadit už jen Francouzi. Ti by museli zítra porazit za tři body Bělorusy a následně tento kousek zopakovat i v úterý proti Chárovi a spol.

Mistrovství světa v ledním hokeji - skupina A (Helsinky):

Švýcarsko - Slovensko 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)
Branka a nahrávka: 19. Tatar (Mikúš). Rozhodčí: Lewis (Kan.), Patafie (USA) - Puolakka (Finsko), Schrader (Něm.). Vyloučení: 2:1. Bez využití. Diváci: 4257.

Švýcarsko: Berra - Blindenbacher, Streit, du Bois, Josi, Sbisa, Furrer, Seger, Von Gunten - Ambühl, Wick, Brunner - Hollenstein, Romy, Bieber - Niederreiter, Monnet, Rüthemann - Plüss, Trachsler. Trenér: Sean Simpson.

Slovensko: Laco - Sekera, Baranka, Graňák, Chára, Starosta, Vydarený, Sersen - Radivojevič, Handzuš, Kopecký - L. Hudáček, Surový, Šatan - Tatar, Mikúš, Miklík - Bartovič, Bližňák, Marcel Hossa - Haščák. Trenér: Vladimír Vůjtek.

1. Kanada 6 5 0 1 0 30:14 16
2. USA 6 3 2 0 1 27:15 13
3. Slovensko 6 4 0 0 2 16:9 12
4. Finsko 6 4 0 0 2 17:13 12
5. Švýcarsko 6 2 0 0 4 14:16 6
6. Francie 5 2 0 0 3 15:26 6