Slovensko si poradilo s Norskem, Němci potrápili Kanadu

ČTK
28. 4. 2007 20:50
Moskva - Hokejisté Kanady porazili na úvod mistrovství světa Německo 3:2, Slovensko porazilo tým z Norska.

Kanada - Německo 3:2

O jejich těsné výhře Kanady v základní skupině C a zisku premiérových tří bodů dnes rozhodl dvěma góly útočník Jamal Mayers.

Kanaďané přitom nevstoupili do utkání moc šťastně. Již po 79 vteřinách putoval za nevybíravý faul loktem na Seidenberga předčasně do kabin Weber. Němci však pětiminutovou přesilovku nevyužili.

Přesto se dostali do vedení. V 10. minutě překonal Rolosona osamocený Ullmann, na kterého kanadská obrana zcela zapomněla. Mayers však z podobné situace na druhé straně ještě v první třetině vyrovnal.

Když v úvodu druhé třetiny posunul Eric Staal favorita do vedení, zdálo se, že Kanaďané po přestávce zlepší svůj výkon a rázně vykročí za ziskem premiérových tří bodů na turnaji. Další branku se jim však nepodařilo přidat, naopak Dietrich vyrovnal.

Obránce Düsseldorfu nečekaně prostřelil gólmana Edmontonu téměř z poloviny kluziště.Jeho spoluhráči poté dostali soupeře pod velký tlak, překonat brankáře Kotschnewa se jim ale dlouho nedařilo. Velkou šanci posunout Němce do vedení měl navíc český rodák Fical, přečíslení dva na jednoho při oslabení svého týmu ale ke vstřelení gólu nevyužil.

V 52. minutě si vybral svou slabou chvilku i kazašský rodák v německé brance. Jeho chyby u mantinelu využil Mayers, který tak zápas rozhodl. O případný závěrečný nápor totiž Němce připravil faulující Fical.

Výsledek - skupina C:
Kanada - Německo 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 18. Mayers (Murphy, Chimera), 21. E. Staal (Jackman, Williams), 52. Mayers (Chimera) - 10. Ullmann (Felski, Kreutzner), 22. Dietrich (Hackert). Rozhodčí: Ronn - Fonselius (oba Fin.), Oskirko (Rus.). Vyloučení: 8:9, navíc Weber (Kan.) 5 min. a do konce utkání. Bez využití. Diváci: 4300.
Sestavy:
Kanada: Roloson - Brewer, Commodore, Hamhuis, Weber, Jackman, Schultz, Murphy - Chimera, McClement, Mayers - J. Staal, Lombardi, Armstrong - Nash, Toews, Doan - Cammalleri, E. Staal, Williams. Trenér: Andy Murray.
Německo: Kotschnew - Sulzer, Bakos, Hördler, Osterloh, Draxinger, Dietrich, Breintbach, Ančička - Felski, Barta, Rankel - Seidenberg, Busch, Tripp - Gugulla, Hackert, Wolf - Fical, Ullmann, Kreutzer. Trenér: Uwe Krupp.

Slovensko - Norsko 3:0

Svěřence trenéra Júlia Šuplera nasměrovaly k vítězství dvě branky během 51 sekund mezi 12. a 13. minutou utkání. Gólman Jaroslav Halák ozdobil svou premiéru na světovém šampionátu čistým kontem.

Slováci v úvodu nedostávali Nory po velký tlak a jedinou velkou šanci měl v první polovině úvodního dějství Kukumberg. Ale v 12. minutě kapituloval gólman Grotnes po umístěné střele útočníka Urama z mezikruží. Hráč mistrovského Slovanu Bratislava se tak stal prvním střelcem týmu na šampionátu, přestože o jeho účasti nebylo dlouho jasno.

Žigmund Pálffy
Žigmund Pálffy | Foto: Aktuálně.cz
Žigmund Pálffy: Najlepší bol brankár
Jeden z nejlepších slovenských hokejistů historie. Sledujte jeho blog.

Za týmem dorazil bývalý hráč Znojma a Vítkovic do Moskvy až dodatečně poté, co padla možnost příjezdu Ladislava Nagye z Dallasu.

Šuplerův tým postrádal dvojici Demitra a Marián Hossa, která se připojí až v neděli, i nemocného Gáboríka, jehož vyřadila břišní viróza. Jakékoliv trápení s Nory ale hned vzápětí po Uramově trefě zažehnal i Chára. Obrovitý bek Bostonu prostřelil z podobné pozice jako Uram norského gólmana mezi betony.

Norové se snažili odpovědět, ale Andersen v polovině duelu Haláka nepřekonal. Slovensko pak nevyužilo 48 sekund trvající přesilovou hru pět na tři a mohlo inkasovat. Hned po návratu na led z trestné lavice totiž ujel v ještě trvajícím oslabení Lund a trefil tyč. Další prohřešek Matse Trygga už však Slovensko potrestalo a Radivojevič pojistil výsledek.

V závěru druhé třetiny dostali Slováci opět puk do norské branky, ale Čiernik při tom atakoval gólmana a švýcarský sudí Reiber gól po poradě s videorozhodčím neuznal. Poslední dvacetiminutovka už na výsledku nic nezměnila. Slováci téměř dohráli zápas bez jediného vyloučení, ale 24 sekund před koncem šel přeci jen pykat Somík.

Slovensko - Norsko 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 12. Uram (Šatan, Kapuš), 13. Chára (Kováčik, Surový), 38. Radivojevič (Somík, Štrbák). Rozhodčí: Reiber (Švýc.) - Gorděnko (Rus.), R. Jakobsen (Dán.). Vyloučení: 1:6. Využití: 1:0. Diváci: 2800.